Lisiogóra – górą!

Choć Lisiogóra nie jest największą wioską w gminie Przasnysz, jej mieszkańcy dokładają wszelkich starań, by było to miejsce wyjątkowe. Dlatego można tę wieś stawiać za przykład rozwijania współpracy miejscowej społeczności z władzą samorządową.  

Mieszkańcy Lisiogóry twierdzą, że pomysły na przekształcanie przestrzeni wokół rodzą się entuzjastycznie. Nie dopiero wtedy, kiedy „coś się  psuje”, lecz z naturalnej potrzeby ulepszania i upiększania swojego otoczenia. – Bo przecież w pięknym miejscu lepiej się żyje – mówią „Lisiogórzaki”.

Istotne jest to, że sołtys Ireneusz Majkowski, cieszący się dużym zaufaniem społeczności, jest bardzo pozytywnie nastawiony do wszelkich inicjatyw. Zawsze chętnie wysłuchuje mieszkańców, a następnie omawia na spotkaniach sołeckich to, jak podobne pomysły wcielić w życie. Dzięki temu mieszkańcy mają świadomość współuczestnictwa w kształtowaniu swojego miejsca zamieszkania.

Przykładów łączenia aktywności społecznej z gminnymi środkami finansowymi jest sporo. Dzięki środkom z budżetu gminy i funduszy sołeckich znajdziemy tu m.in. plac z miejscem zabaw dla dzieci, boisko do gry w piłkę, a także wiatę z grillem dostępne dla wszystkich mieszkańców. Obok wspaniale prezentuje się uporządkowany, zarybiony staw. Obecnie wokół niego kwitnie życie społeczne i rekreacyjne.

Ale to nie wszystko. Za środki z nagrody pieniężnej otrzymanej podczas ubiegłorocznych dożynek zakupiono m.in. kamień płukany i agrowłókninę. Materiał ten posłużył do stworzenia specjalnego pasa zieleni okalającego centrum wsi. Przy tej pracy swoją pomoc okazali wójt Grażyna Wróblewska oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Przasnysz Stanisław Czarzasty. Dzięki takiej zgodnej współpracy we wsi już okazale prezentuje się alejka z nasadzonymi drzewkami.

– Aby to odpowiednio spożytkować, pracowała cała społeczność wsi. Dzięki temu wszystkie roboty ziemne trwały tylko 2 dni – podkreśla z dumą Ireneusz Majkowski. Sołtys chwali także młodzież szkolną, która bardzo pomogła we wszystkich pracach. – Okazuje się, że młode pokolenie również potrafi pracować społecznie – dodaje pan Ireneusz.

Lisiogórze wypada więc tylko życzyć kolejnych sukcesów, a pozostałe sołectwa – zachęcić do pochwalenia się, co udało im się zrealizować w ostatnich latach dzięki wspólnej pracy miejscowej społeczności.

 

 

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments