Linia kolejowa Zegrze – Przasnysz. Przedstawicielka PKP PLK o prawdopodobnej dacie rozpoczęcia budowy

Przedstawicielka PKP PLK, Anna Kuśpit – Bodzak gościła na sesji Rady Powiatu Legionowskiego. Przedstawiła na jakim obecnie etapie jest realizacja budowy nowej linii kolejowej z Zegrza Południowego do Przasnysza. Zaprezentowała również harmonogram prac przy realizacji tej inwestycji.

 

W poniedziałek (27 listopada) Rada Powiatu Legionowskiego gościła Annę Kuśpit-Bodzak, przedstawicielkę PKP PLK. Jednym z głównych tematów poruszanych podczas sesji była bowiem budowa linii kolejowej Zegrze Południowe – Przasnysz.

Poinformowała zebranych radnych, że trwa postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wyłonienie wykonawcy, na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w przypadku realizacji robót budowlanych. Kwota przeznaczona na sfinansowanie tego zamówienia to około 49,7 mln zł.

– W powyższym postępowaniu przetargowym wpłynęło 10 ofert, które są obecnie analizowane. Rozstrzygnięcie postępowania przetargowego i podpisanie umowy z wykonawcą dokumentacji projektowej przewidziano na I kwartał 2024 roku – przekazała.

Przedstawicielka PKP PLK zaprezentowała w czasie Rady Powiatu Legionowskiego harmonogram wykonania umowy dotyczącej zaprojektowania nowej linii kolejowej. Prezentuje się on następująco:

  • Opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej – III kwartał 2024 r.;
  • Przygotowanie dokumentacji i inwentaryzacja przyrodnicza – od IV kwartału 2024 r. do I kwartału 2026 r.;
  • Ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko – I kwartał 2026 r. do I kwartału 2027 r.;
  • Uzyskanie decyzji środowiskowych – I kwartał 2027 r.,
  • Opracowanie projektów budowlanych – I kwartał 2025 r. do III kwartału 2027 r.;
  • Przygotowanie i uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej – I kwartał 2026 r. do III kwartału 2027 r.;
  • Opracowanie projektu wykonawczego – od II kwartału 2027 r. do III kwartału 2028 r.;
  • Uzyskanie decyzji pozwolenie na budowę – III kwartał 2028 r.;
  • Wykup gruntów – od IV kwartału 2027 r. do IV kwartału 2028 r.

Jeżeli PKP PLK uda się zrealizować wszystkie powyższe etapy bez zakłóceń, rozpoczęcie prac budowlanych w terenie powinno rozpocząć się w 2029 roku.

W sesji wziął udział również burmistrz miasta i gminy Serock, lider inwestycji, Artur Borkowski. – Ten ostatni czas nie był stracony. W końcu niektórzy uwierzyli, że to się faktycznie dzieje, co też ma swoje reperkusje – mówił.

– Emocje przy inwestycji są, zainteresowanie jest duże, dyskusje toczyły się w gminie Pokrzywnica, Pułtusk, Szelków w powiecie makowskim, praktycznie na całym przebiegu szlaku. Specyfika tego przedsięwzięcia, uwzględniająca czynnik samorządowy jest warta podkreślenia. To jest szansa, możliwość uwzględnienia lokalnych władz i głosu mieszkańców w realizacji tych przedsięwzięć – stwierdził.

– Po blisko 3 latach dyskusji, dziś nie ma żadnego poważnego konfliktu na tle przebiegu tej linii, mimo, że ludzie rozumieją, że to będzie się wiązało się z wywłaszczeniami, utrudnieniami. Dziś zeszliśmy z emocji trzech wariantów, będzie jeden. Jesteśmy już poza tym. Rozmowy w miejscowościach gdzie linia będzie przebiegała, toczą się spokojnie – zapewnił.

***

Projekt przewiduje budowę ok. 73 km jednotorowej, zelektryfikowanej linii kolejowej o maksymalnej prędkości pociągów do 160 km/h, zapewniającej dostępność dla mieszkańców regionu za pośrednictwem 11 nowych stacji i przystanków, z których 3 znajdą się w granicach gminy Serock. Linia będzie przedłużeniem zrewitalizowanej linii kolejowej nr 28 i zagwarantuje bezpośrednie połączenie kolejowe z Warszawą.

Kolej Północnego Mazowsza to inicjatywa 18 samorządów położonych wzdłuż trasy planowanej linii kolejowej, w tym Powiatu Legionowskiego i samorządu województwa mazowieckiego. Inwestycja realizowana jest w ramach rządowego programu Kolej Plus.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Shinkansen500
Shinkansen500
2 miesięcy temu

z wikipedi
„Linia kolejowa nr 28 Wieliszew – Zegrze Południowe – zelektryfikowana, drugorzędna, jednotorowa linia kolejowa łącząca stację Wieliszew z ogólnodostępną bocznicą szlakową i stacją kolejową Zegrze Południowe”

przedluzenie ??
a ten most przez rzeke Narew czyli Zalew Zegrzynski kto i za co wybuduje ?

Jak dla mnie moze byc i kolej do Zegrza Polnoc, tez sie uciesze.
Moze z czasem po drodze ktos z donejtow kopsnie kaske na przeprawe na Zalewie Zegrzynskim
a tunel jeszcze lepszy

draco
draco
2 miesięcy temu

A naszych dzielnych samorządowców zabrakło na spotkaniu?

Optymista
Optymista
2 miesięcy temu

Ha, ha, ha, ha……a ludki łykają.

43267433
43267433
2 miesięcy temu

Tylko przystanek niech zrobią przy nowej galeriiu, a nie na ciechanowskiej.
Będzie stacja Przasnysz, coś jak stacja Mława.
Będzie można od razu zakupy zrobić.

Eryk
Eryk
2 miesięcy temu
Reply to  43267433

Ciechanowskiej?

Eryk
Eryk
2 miesięcy temu
Reply to  43267433

Nawet planów pewnie nie widziałeś a się mądrzysz

Lopez
Lopez
2 miesięcy temu
Reply to  Eryk

To dawaj , przekaż swoją wiedzę na ten temat….

Eryk
Eryk
2 miesięcy temu
Reply to  Lopez

Po co skoro jesteś wszystko na nie

Lopez
Lopez
2 miesięcy temu
Reply to  Eryk

Ja nie jestem na „nie” . Jesli coś wiesz to pisz albo zamknij….wiesz co.

Eryk
Eryk
2 miesięcy temu
Reply to  Lopez

Śmieszny jesteś żałosny człowieczku

Lopez
Lopez
2 miesięcy temu
Reply to  Eryk

To masz tą wiedzę czy nie? Bo już widzę, że argumentów Cibrakuje……

...
...
2 miesięcy temu
Reply to  Eryk

☺☺☺

4266433
4266433
2 miesięcy temu
Reply to  Eryk

Plany są na portalu przetargi PKP. Tory będą szły między blokami na poziomkowej 😁

Erodisco
Erodisco
2 miesięcy temu
Reply to  4266433

no tak a na klatkach schodowych poczekalnie zrobia :DDDD

rob
rob
2 miesięcy temu

jak nasze wnuczki będą miały swoje wnuczki to może ich dzieci dojadą gdzieś tą kolejką

CoSieDzieje
CoSieDzieje
2 miesięcy temu

Buuuhaha, 5 LAT na 'rozpoczęcie prac’??? plus pewnie ze 3 samej budowy? albo wiecej? w tym czasie w Chunach :”W ciągu 9 godzin zdemontowane zostały stare tory, położono 246 km nowych, zbudowano perony i zainstalowano oświetlenie. Stacja została tak zmodernizowana, by połączyć ją z trzema już istniejącymi liniami kolejowymi. 
Pociągi będą jeździć po tej trasie z maksymalną prędkością 200 km na godzinę. 1500 robotników w 9 godzin.  Robotnicy zostali podzieleni na 7 zespołów. Wspomagały ich 23 koparki i 7 specjalistycznych składów pociągowych.

Bolek
Bolek
2 miesięcy temu

Nie dożyję 🙁

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
30 dni temu

Tylko po co komu taka kolej otmuchów, ze stacjami odległymi od miast o wiele kilometrów, w szczególności 2km od Serocka a 5km od Pułtuska? Nawet na wekendowy wypoczynek nad wodą dasię nią dojechać tylko tam gdzie można dojechać już dziś, tj. Zegrza Południowego lub Wieliszewa Centrum.