Linia kolejowa Zegrze-Przasnysz. Ile na sporządzenie dokumentacji wydadzą przasnyskie samorządy?

Ideą przedsięwzięcia jest budowa nowej linii kolejowej, łączącej Zegrze, Serock, Pułtusk, Maków Mazowiecki i Przasnysz oraz mniejsze gminy, znajdujące się na szlaku ich przebiegu. Wykonanie studium projektowo-technicznego wraz z wykupem nieruchomości oszacowane zostało na kwotę ok. 306 mln zł. Wsparcie z programu Kolej+ pokryje 85% kosztów tego zadania. Resztę, czyli około 46 mln zł, wyłożą samorządy. Jakie koszty poniesie powiat przasnyski, gminy Krasne i Przasnysz oraz samorząd miejski?

 

W projekcie bierze udział 18 samorządów różnego szczebla, które podpisały porozumienie, dotyczące budowy nowej linii kolejowej dla północnego Mazowsza. Zgodnie z wymaganiami programu Kolej+, samorządy uczestniczące są zmuszone pokryć co najmniej 15% kosztów wykonania projektu technicznego.

Szczegółowe zasady współfinansowania projektu przez poszczególne samorządy określił aneks do umowy partnerskiej, podpisanej przez lidera projektu, czyli miasto Serock oraz gminy: Pokrzywnica, Winnica, Karniewo, Szelków, Płoniawy Bramura, Krasne, Przasnysz, Wieliszew, Nieporęt, miasta: Maków Mazowiecki, Pułtusk i Przasnysz, powiaty: legionowski, pułtuski, makowski i przasnyski, a także samorząd województwa mazowieckiego, który dofinansuje opracowanie dokumentów kwotą 24,5 mln zł.

 

Studium projektowo – techniczne ma powstać do końca 2028 r.

Z umowy wynika, że „składkę” na sporządzenie dokumentacji projektowo-technicznej najwcześniej zacznie płacić powiat przasnyski, który już w 2022 r. przeznaczy na ten cel nieco ponad 5 tys. zł. W roku 2023 zapłaci 50 tys. zł, by w latach 2024-2028 wydać każdego roku po 448 tys. zł. Powiat przasnyski w ciągu 7 lat poniesie wydatki na dokumentację wynoszące niemal 2,3 mln zł.

Gminy Krasne i Przasnysz wyłożą po ok. 460 tys. zł. Począwszy od przyszłego roku płacić będą corocznie ponad 76 tys. zł. W ich przypadku finansowanie dokumentacji potrwa 6 lat i zakończy się w roku 2028.

Składka na opracowanie projektu uszczupli także budżet miasta Przasnysz, które dofinansuje zadanie sumą wynoszącą niemal 2,3 mln zł. Pierwszą transzę – blisko 800 tys. zł – miasto zapłaci w roku 2024, drugą i ostatnią pokryje rok później, dokładając do puli 1,5 mln zł.

 

 

Budowa linii ma nastąpić po 2029 roku

Prace projektowe, na które złożą się samorządy, mają się zakończyć do końca 2028 roku i doprowadzić do uzyskania pozwolenia na budowę. Termin rozpoczęcia prac nie jest jeszcze znany. Wiadomo jedynie, że realizacja nastąpi po roku 2029, czyli już po zakończeniu programu Kolej+.

Według najnowszych danych całkowita wartość inwestycji to 2,1 mld zł (początkowo informowano o 1,5 mld), co umożliwi uruchomienie 14 par pociągów na linii Zegrze-Przasnysz przez 5 lat od zakończenia inwestycji.

Przasnysz z Zegrzem połączyć ma zelektryfikowana, jednotorowa linia z mijankami, umożliwiająca jedynie transport pasażerski. W ramach budowy ma powstać ponad 70 km torów kolejowych, przeprawa mostowa przez rzekę Narew oraz, w zależności od wariantu, od 11 do 14 stacji i przystanków. Torowisko zakończy się ślepo w Przasnyszu, zaś do połączenia go z rewitalizowaną właśnie linią kolejową nr 35 Ostrołęka – Chorzele zabraknie ok. 30 km.

Przypomnijmy, że projekt linii Zegrze – Przasnysz postawił pod poważnym znakiem zapytania planowaną w latach 2023-2026 budowę kolejowego łącznika Ciechanów-Przasnysz-Chorzele, która miała zostać zrealizowana bez partycypacji finansowej samorządów.

 

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
37 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pokrzywa
pokrzywa
1 rok temu

A ile za dokumentacje i realizacje mostu kolejowego przez Zalew Zegrzynski?

Jak wiemy istniejaca nitka kolejowa i stacja kolejowa koncowa w Zegrzu konczy sie po poludniowej stronie Zalewu Zagrzynskiego!

Taki most kolejowy przerosnie koszty calej inwestycji. Istniejacy most drogowy nie przyjmie nitki kolejowej

Poprawcie jak sie myle i pocieszcie.

Konował
Konował
1 rok temu
Reply to  pokrzywa

Nie da się ani poprawić ani pocieszyć. Z linii będzie korzystać kilka osób i okaże się nierentowna. Do zamknięcia. Ale 100 zł od mieszkańca Przasnysza będzie zabrane.

pokrzywa
pokrzywa
1 rok temu
Reply to  Konował

Z lini kolejowej do Zegrza Polnoc po polnocnej stronie Zalewu nie bedzie korzystal prawie nikt!! Jezeli bedziecie musieli wysiadac na Zegrze Polnoc (polnocna strona Zalewu Zegrzynskiego) i czekac na przejazd autobusem, stopem do Zegrze Poludnie (poludniowa strona zalewu zegrzynskiego)  Konowale, o ile linia kolejowa bylaby zrealizowana i dokonczona z Przasnysza do Warszawy to inwestycje tez przyjda i linia moze byc oplacalna ze wzgledu na transport towarowy np. nowych inswestycji. Jak ta linia efektywnie skonczy sie w Zegrze Polnoc (po polnocnej stronie Zalewu Zegrzynskiego) to tupa blada i koowno z tego bedzie. Szkoda zachodu. A to i nie bedzie byle mostek tylko potezna… Czytaj więcej »

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 rok temu
Reply to  pokrzywa

Co ty wypisujesz??? Do Zegrza Pd. linia ma zostać odbudowana w pierwszym etapie, i most potrzebny nie będzie. Chętni się znajdą. A jak już wybudują most, to na pewno nie po to aby zakonczyc przedłużenie linii w Zegrzu Pn.

DoTomkaKlamczuszka
DoTomkaKlamczuszka
1 rok temu

Pan Tomasz pisze skrotami i was czytelnicy oszukuje i klamie. Mieszkancom Zegrza gdzie odbudowuje sie stacje Zegrze Pd. czyli Poludnie oczywiscie ze most na polnoc nie bedzie potrzebny bo oni dojezdzaja do Warszawy na poludnie. Bagatela zapomnial wspomniec ze ta stacja istniala wczesniej i zostala zlikwidowana dekade temu. Oni ja przywracaja-trakcja tam caly czas i teren pod linie istnieje/ PRZYWRACAJA tylko . Po polnocnej stronie Zalewu gdzie istnieje tylko jednostka tzw Zegrze Pn-polnoc nie ma nic!!! zadnej trakcji

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 rok temu

Została zlikwidowana w 1994 roku po to aby gratobusiarze mogli zbijać interesy, hejterze.

FOZZ-ArtB
FOZZ-ArtB
1 rok temu

pl.wikipedia.org/wiki/Zegrze_(przystanek_kolejowy) „Zegrze – nieczynny przystanek osobowy oraz ładownia publiczna, w Zegrzu Południowym, w gminie Nieporęt, w województwie mazowieckim, w Polsce, na istniejącej nieprzejezdnej linii nr.28 Wieliszew – Zegrze i nieistniejącej już linii wąskotorowej Zegrze – Warszawa Wawer. Najbliższą czynną stacją kolejową jest Wieliszew. Pociągi pasażerskie kursowały do Zegrza do 1994[1]. Rozważane jest ponowne uruchomienie połączeń osobowych przez SKM pod warunkiem reaktywacji linii kolejowej[1]. W 2019 ogłoszono przetarg na projekt i budowę linii kolejowej wraz z przystankami Wieliszew Osiedle i Zegrze[2]. W kwietniu 2020 zawarto umowę i zapowiedziano oddanie inwestycji do użytku w 2022 roku. Prace budowlane rozpoczęły się w styczniu… Czytaj więcej »

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 rok temu
Reply to  FOZZ-ArtB

Masz pecha bowiem w tamtych latach dojeżdżałem regularnie do Zegrza i Jachranki więc dorzynanie linii kolejowej nr 28 śledziłem na bieżąco, nie musząc posiłkować się Wikipedią. Podczas gdy PKP celowo wygaszały popyt psując ofertę (najpierw zlikwidowano bezpośrednie kursy do Warszawy, potem rozrzedzono takt z godziny do dwóch, następnie ponownie go zagęszczono ale już tylko w godzinach szczytu podczas gdy poza nimi nie było pociągów wcale, wreszcie rozrzedzono kursy w szczytowych godzinach) prężnie rozwijały się gratobusiarskie firemki a pierwszą z nich była DJ Cars. Pojechać PRRYWATNĄ „didżejką” – toż to był szyk! Poza nią był jeszcze ZERDEKS (pełną jego nazwa to… Czytaj więcej »

FOZZ-ArtB
FOZZ-ArtB
1 rok temu

most potrzebny nie będzie.” Czyzby?

Promem chcesz kolejke z wagonami przetransportowac czy swoja zaglowka?

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 rok temu
Reply to  FOZZ-ArtB

Nie będzie potrzebny most póki pociągi będą kończyć bieg w Zegrzu Pd., tak jak to było przed utrapieniem linii. Czytaj że zrozumieniem, trollu.

Lee
Lee
1 rok temu
Reply to  pokrzywa

To jest koncepcja idioty – byłby to najdłuższy w Polsce, jednotorowy most kolejowy, tylko dla ruchu osobowego i jak czytamy, 24 pociągów dziennie. Jakim cudem można puścić jednym torem 24 pociągi dziennie, skoro czas przejazdu z Przasnysza do Warszawy ma wynieść min. 1 godzinę i 15 minut?

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 miesiąc temu
Reply to  Lee

Co za jełop. O jednotorowym moście kolejowym przez Wisłę w Grudziądzu – słyszał? A w Bydgoszczy – Fordonie? Masz przynajmniej pojęcie o zasadach prowadzenia ruchu kolejowego? Po to buduje się mijanki aby jednotorową linią można było przepuścić nieporównanie więcej pociągów niż wynikałoby to z czasu przejazdu na pełnym dystansie. Nie podejrzewałem że Czapliccy aż takich ignorantów zatrudniają.

pokrzywa
pokrzywa
1 rok temu

sprostowanie i wyjasnienie

most przez Zalew Zegrzynski traktuje jako przeprawe na dystansie od Serocka do zapory-tamy w Debe bo to jest prawdziwy Zalew Zegrzynski !!

Przeprawa-most na rzece Narwii tylko powyzej na ponoc od Serocka, bo tam wyglada to na niespietrzona rzeke.

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 rok temu
Reply to  pokrzywa

Guzik znasz się na Narwi. Pływam tą rzeką z Warszawy na Mazury od ćwierci wieku. Spiętrzeniu sięga aż do Pułtuska. I którędy chcesz poprowadzić linię: przez Nieporęt, Rynię i Załubice? W jakmi celu, aby zamiast jednego mostu w Zegrzu wybudować most w Serocku przez Narew, I dodatkowo most w Kani przez Bug?

DoTomkaKlamczuszka
DoTomkaKlamczuszka
1 rok temu

tytlko jedna lokalizacja mostu kolejowego widze do stacji Zegrze Poludnie z polnocy Zegrze Polnoc

Pociagnij linie prosta od stacji Zegrze Poludnie i rownolegla do istniejacego mostu drogowego. I wyjdzie kilkadziesiat milionow

za te przeprawe- ponad 50 milionow???

Powiedz Tomaszku ze to taka kladka za kilka baniek i ze kase sie skoluje jak juz linia powstanie do Zegrze Polnoc

albo zrzuta na te przeprawe bagatela prawie kilometra pod ciezki tabor kolejjowy z nowymi wysepkami w zalewie

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 rok temu

Oczywiście wolałbyś hejterze aby zamiast kolei wybudowali ci autozdradę abyś mógł śmigać furą ile fabryka dała.

pokrzywa
pokrzywa
1 rok temu

Caly ten zamet Tomaszku dobrze wiesz czym sie skonczy juz teraz, na etapie hucznych artykolow , analiz z falszywymi zdjeciami zelektryfikowanej dwutorowkina stronce. Za kilka lat inwestycja pomysl i mamienie Przasnyszan skonczy sie krotkim stwierdzeniem ze zabraklo kasiory rzedu ?51-750? milionow na przeprawe prawie kilometra przez Zalew Zegrzynski zeby polaczyc trakcje ze stacja Zegrze Poludnie po poludniowej stronie Zalewu Zegrzynskiego Nie jestem hejterem ale scieme analiz -projektow , zwyklych klamstw juz teraz widac az nadto wyraznie! Mam wieloletnie doswiadczenie w projektach, inwestycji i realizacji. Ilez to takich inwestycji i projektow widzialem gdzie na poczatku rozpoczynano proces gdzie wystarczylo sie przyjrzec… Czytaj więcej »

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 rok temu
Reply to  pokrzywa

Uczepiłeś się tego mostu w Zegrzu jak pijany plota. Tymczasem w Ostrołęce pocięli na złom nieczynny od 20 lat most kolejowy na linii Ostrołęka – Szczytno i w ciągu roku postawili nowy, wraz z budową nowych filarów. I na to kasa jakoś się znalazła. Kto nie chce kolei do Przasnysza??? Chyba tylko busiarze.

BudujemyNowyMost
BudujemyNowyMost
1 rok temu

Jezeli to ja jestem pijany u plota i taki most to pikus jak twierdzisz a dla nowej trakcji przasnyskiej sie kasa znajdzie to super(zdobycie srodkow na realizacje). Takie dlugie przeprawy na Wisle przykladowo Warszawa dekady miala zaledwie kilka , Torun jeden ale skoro to stare bidne czasy to tylko przyklasnac poprzec i do przodu . Busikom taka linia kolejowa to raczej tylko pomoze. Ilez to spoznialskich nie zdazy utknawszy w warsiawskich korkach na powrotny pociag. Zima busiki same chetnie sie przesiada na pociag. Gratuluje optymizmu i wiary. Choc z tylu glowy odgeywa sie scena z glosem Toma Cruiza z filmu Ludzie honoru (1992) : „galacticly… Czytaj więcej »

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 rok temu

Z postu na post coraz gorsze głupoty wypisujesz. Skoro przasnyszanie jeżdżący do Warszawy mieliby się spóźnić na powrotny pociąg – to jakim cudem nie spóźnią się na busa? I w ogóle dlaczego oni mają się spóźniać przez warszawskie korki? Masz tak ciasno we łbie że myślisz że skoro na wykluczonej komunikacyjnie prowincji (a pociąg służy właśnie walce z tym wykluczeniem) normą są minimum 3 auta na rodzinę, to jedno z nich służyć będzie wyłącznie do poruszania się po Warszawie, I tam parkować pod dworcem PKP? Otóż przyjmij do wiadomości że w Warszawie funkcjonuje komunikacja miejska, w tym niewrażliwe na korki… Czytaj więcej »

pokrzywa
pokrzywa
1 rok temu

„Skoro przasnyszanie jeżdżący do Warszawy mieliby się spóźnić na powrotny pociąg – to jakim cudem nie spóźnią się na busa? I w ogóle dlaczego oni mają się spóźniać przez warszawskie korki? ” -to proste zasady malych eleastycznych dopasowujacych sie biznesoww tym przypadku transportu sie klaniaja.. Zalozmy ze pociag wraca do Przasnysza o konkretnej stalej godzinie 6:15pm. Jako wlasciciel busika prywatnego dostosowujesz sie i odjezdzasz pol godziny -45 minut pozniej np. z Centralnego . Inny busiarz zrobi jeszcze pozniej -dostosuje sie do rynku na tym odcinku przewozowym. Spozniac sie moga ze wzgledu na strajki: pielegniarek, MZK, zagrozenie tellolystyczne, tlok-rush hours, godziny… Czytaj więcej »

pokrzywa
pokrzywa
1 rok temu

przyjzyjmy sie REMONTOWI krociotkiego mostu w Ostrolece z gory, bo z perspektywy rzeki i zeglarzy widac tylko kilwater nawijany Przasnyszanom na uszy 😉 moja-ostroleka.pl/art/1618571547/stalowa-konstrukcja-kolejaka-powoli-znika-z-krajobrazu-ostroleki-zdjecia-wideo-z-drona „Stalowa konstrukcja „kolejaka” powoli znika z krajobrazu Ostrołęki (zdjęcia, wideo z drona)Most kolejowy na rzece Narew w Ostrołęce przechodzi gruntowny remont. Prace nabierają tempa. Charakterystyczna, stalowa konstrukcja „kolejaka” powoli znika z krajobrazu naszego miasta. Przebudowa jest częścią modernizacji linii numer 35 prowadzącej do Chorzel. Stary most kolejowy w Ostrołęce to część historii miasta. Obiekt wpisał się w nasz krajobraz i stanowił nie tylko przeprawę kolejową przez Narew, ale też, już po wyłączeniu z ruchu, miejsce spotkań,… Czytaj więcej »

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 rok temu
Reply to  pokrzywa

A wyobraź sobie że i kolej potrafi się dostosować do życzeń pasażerów i jak będzie trzeba to skoryguje godziny odjazdu lu uruchomi dodatkowy pociąg. Za to busikarz nie pojedzie w niedzielę bo mu się to nie opłaca. O tym aby czaśnięte zboki blokowały tunele metra – pierwsze słyszę. I bo przestań wreszcie pieprzyć o „krócitkim moście” w Ostrołęce, bo goovno wiesz na jego temat. Znam go i z jachtu, i z pociągu. Usypanie grobli przez wypłaconą część Zalewu pod północną skarpą nie będzie większym problemem niż usypanie a następnie poszerzenie analogicznej grobli pod dwujezdniową DK61. A skoro młody jakoby jestem… Czytaj więcej »

pokrzywa
pokrzywa
1 rok temu

Przestancie mamic ta linia kolejowa z ktorej zapewne nic nie bedzie przez najblizsze dekady. To nie moj defetyzm, brak wiary tylko swiadomosc kosztow. Taki obrazek dwutorowki zelektryfikowanej mowiacy tsysiac slow i rozpalajacy wyobraznie do granic Przasnyszan wprawia ich w blogi stan marzen, odretwienia, narkotycznego letargu. Przasnyszanie obudzcie sie bo MAMIA WAS. Nawet stany nie maja rozbudowanej sieci linii kolejowych bo transport kolowy konkuruje. W Australii to samo-po 7-8 przyczek do tira potrafia podlaczyc. Skad kasa bedzie? Na most szczegolnie, a na stacje kolejowe , mosty przez rzeczki, cieki wodne, rowy melioracyjne, serwisowanie tej linii? Czy bedzie zelyktryfikowana? -to dodatkowe koszta!!… Czytaj więcej »

CenyMostu
CenyMostu
1 rok temu
Reply to  pokrzywa

Przykladowe przyblizone ceny mostow „Most nad rzeką. Inwestycja za 61 milionów ” na Narwi a tak naprawe przez Zalew Zegrzynski 2019-08-13. Domyslam sie ze kolejowy most pod kolejke na Przasnysz bedzie w poblizu? „Most w Toruniu już otwarty. Inwestycja kosztowała 753 mln złotych” 2013-12-11 „Świnoujście ma nowy most łączący wyspy Karsibór i Wolin. Koszt inwestycji to 41 mln zł – poinformował rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus. Miasto rozważa ewentualne wprowadzenie opłaty za korzystanie z mostu w wysokości 10 zł rocznie..”6 grudnia 2012 Ten W Swinoujsciu byl istniejacy rozebrany i zab udowany na nowo. To jest kosztowny element polaczenia ze stacja… Czytaj więcej »

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 rok temu
Reply to  pokrzywa

Z tym transportem kołowym to sobie pogrywasz argumentami które dawno się zdezaktualizowały.

DoTomkaKlamczuszka
DoTomkaKlamczuszka
1 rok temu

youtube.com/watch?v=0iFkKRh5kcM The World’s Longest Truck – Road Train in Australia youtube.com/watch?v=GSMtSrWO1po The World’s Longest Trucks and Road Trains Totalna istmniejaca dlugosc lini/trakcji kolejowych w bogatych Niemczech i Stanach. The Freight Rail Network. Running on almost 140,000 route miles, the U.S. freight rail  33,331 kilometres (20,711 mi) (2015, Deutsche Bahn only) Porownaj malutkie obszarowo Niemcy z ponad 33 tys kilometrow (w 2000r. to 33,422 km ) trakcji kolejowej z wielgachnymi stanami ktore maja tylko 224 tys kilometrow Stany obszarowo wieksze o 27.5 raza Gdyby stany chcialy miec zageszczenie trakcji zblizone do Niemiec to musieli by podbudowac w sumie 27.5razy x 33tys.… Czytaj więcej »

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 rok temu

Strasznie przaśny masz umysł, „przasnyszaninie”. Nowy most drogowy w Zegrzu wybudowano w śladzie starego, oraz dobudowali drugi, na zachód w bezpośrednim jego sąsiedztwie. A te „zameczki” wystające z wody to filary po moście wojskowej wąskotorówki z czasów zaborów. Tak więc nie tylko hejtujesz, ale do tego jeszcze goovno wiesz.

Aspi
Aspi
1 rok temu

Ta kolej to potrzebna jak te światła na Baranowskiej

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu
Reply to  Aspi

I ławeczki też miały być, należy nie zapominać.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Ja rozumiem, że wiele osób ma tendencje do bajdurzenia i mitomaństwa. Nie mam z tym problemu, dopóki na takie fanaberie nie idą publiczne pieniądze. Przecież ta linia to mrzonka, nic z tego nie będzie. I wie to każdy zdrowo myślący.
Linia Chorzele-Przasnysz-Ciechanów była dużo bardziej realna. Jedziesz do Ciechanowa i stamtąd na Warszawę albo Gdańsk. No ale nie, musi być z przytupem prawda?
A nawet jak już tę linię zbudujecie, to kto będzie z niej korzystał? Przasnysz się wyludnia, średnia wieku rośnie, kto do tej Warszawy będzie jeździł? Z czego tę linię utrzymacie?

Mati
Mati
1 rok temu

Z tej linii prawdziwe będą tylko koszty. O tym jest ten artykuł. Nie trzeba przenikliwego umysłu, aby dojść do wniosku że linia nigdy nie powstanie. Choćby dlatego, że budowa ma się rozpocząć po 2029 r., czyli po zakończeniu programu Kolej+. Zostaniemy z tymi dokumentami za miliony jak Himilsbach z angielskim.

Kazio
Kazio
1 rok temu
Reply to  Mati

Z Himilsbachem to dobra anegdota, ale w tym przypadku nie do końca trafione.

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 rok temu
Reply to  Kazio

Niebezpieczeństwo takie że kasa zostanie na projekty wydana a na budowę już jej nie starczy jest realne jedynie wówczas gdy za rok Dupsk wróci do koryta. Wtedy cały program Kolej+ trafi do kosza, a Vincent orzeknie: -Piniendzy nie ma i nie będzie!

60Milionow
60Milionow
1 rok temu

eostroleka.pl/tak-montowano-nowy-most-kolejowy-w-ostrolece-wideo,art94365.html Nasuwanie przy istniejacych starych filarach drogiej kosntrukcji ostroleckiego mostu „PKP Polskie Linie Kolejowe udostępniły film z nasuwania nowego mostu kolejowego nad Narwią w Ostrołęce. Cała operacja była zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach. Na nagraniu można zobaczyć ją w skrócie. Nowy most kolejowy nad Narwią w Ostrołęce to największy obiekt na około 60-kilometrowej linii Ostrołęka – Chorzele. Przeprawa ma 245 metrów długości. Kratownicowa stalowa konstrukcja waży 940 ton. Na moście przewidziano chodnik technologiczny będący częścią ciągu pieszego. Przesuwanie mostu na przygotowane podpory zajęło 21 dni. W połowie 2023 roku możliwe będzie przywrócenie połączeń pomiędzy Ostrołęką a Chorzelami. „ moja-ostroleka.pl/art/1640177536/60-milionow-zlotych-na-trzeci-most-na-narwi-zdjecia a zatem przez… Czytaj więcej »

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 rok temu
Reply to  60Milionow

A ile stówek pękło za dwa nowe mosty pod dwujezdniową DĶ61? Jeżeli most kolejowy powstanie tuż przy nich, to dużo dłuższy od mostu w Ostrołęce nie będzie. Resztę załatwi grobla, tak jak w przypadku drogi. Tylko jeden wariant przewidywał most kolejowy oddalony o blisko kilometr na zachód od mostu drogowego i to w dodatku poprowadzony na skos, i taki most rzeczywiście byłby znacznie dłuższy. Ale ten wariant odrzucono.

Artur
Artur
1 rok temu

Mapa wstydu z zanikajaca siecia linii kolei w Polsce po 1989 roku pbs.twimg.com/media/FcrpJ2-WYAAoerb?format=jpg&name=small ale podobnie tragicznie w wielkiej Brytani z zanikaniem pbs.twimg.com/media/FcrratUWQAEra3a?format=jpg&name=small z twitter.com/BiuroSET/status/1570324414859980803 Kreski czerwone – odcinki z zawieszonym ruchem pasażerskim (część z tych linii zostało już rozebranych; inne istnieją fizycznie, ale są zamknięte dla jakiegokolwiek ruchu kolejowego; na jeszcze innych prowadzony jest ruch, ale tylko towarowy). (3/7) Kreski zielone – odcinki, gdzie prowadzony jest ruch pasażerski, ale „niekompletny”, tj. np. sam ruch dalekobieżny bez ruchu regionalnego albo pociągi kursujące tylko w weekendy/ wakacje/ wybrane dni tygodnia. (4/7) Jestem zwolennikiem kolei do Przasnysza ale mapki daja duzo do myslenia… Czytaj więcej »