Liczba mieszkańców Wielbarka się podwoi? Rozstrzygnięto przetarg na budowę wojskowych koszar

Decyzja o utworzeniu w Wielbarku od podstaw jednostki wojskowej – 1. Pułku Przeciwpancernego zapadła jeszcze w 2023 roku. Wszystko wskazuje na to, że pomimo zmiany władzy w Polsce, ten pomysł będzie kontynuowany.

 

Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Olsztynie, rozstrzygnął przetarg na utworzenie wojskowej „siedziby” w Wielbarku. Zadanie nosi nazwę: „Wykonanie robót budowlano-montażowych po uprzedni opracowaniu programu inwestycji projektowo-kosztorysowej dla budowy tymczasowego obozowiska kontenerowego wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą w systemie „zaprojektuj i zbuduj” w Wielbarku.”

W przetargu uczestniczyło pięciu oferentów, w tym trzy konsorcja. Utworzenie i wyposażenie koszar w Wielbarku inwestor wycenił na ponad 41 milionów złotych.

Nie wiadomo ilu żołnierzy docelowo zamieszka w tymczasowym obozowisku kontenerowym, jednak jak informuje Tygodnik Szczytno, nieoficjalnie mówi się o tym, że w mieście może pojawić się ich nawet 3-5 tysięcy (obecnie Wielbark ma ok. 3 tys. mieszkańców).

Informację dla Tygodnika Szczytno skomentował burmistrz Jerzy Szczepanek.

– Nasza gmina już zyskała na tym, że wojsko nabyło teren, na którym to obozowisko powstanie Kilka tysięcy dodatkowych „mieszkańców” na pewno wpłynie na ożywienie gospodarcze Wielbarka, cieszę się więc, że mimo krajowych zmian politycznych wojskowa inwestycja w Wielbarku będzie realizowana. Rozstrzygnięcie przetargu potwierdzone podpisaniem umowy właściwie tę realizację już gwarantuje.

O planach powstania jednostki w Wielbarku mówił w 2023 roku ówczesny wojewoda warmińsko – mazurski Artur Chojecki. Zapadła decyzja o utworzeniu w tym mieście od podstaw jednostki wojskowej – 1. Pułku Przeciwpancernego. Jak mówiono wówczas, jednostka ma powstać na terenach należących obecnie do Skarbu Państwa – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Lasów Państwowych. Nie wskazano dokładnie jej lokalizacji. Wojewoda powiedział jedynie, że powstanie ona m.in. w bezpośrednim sąsiedztwie zmodernizowanej linii kolejowej nr 35.

Przy lokalizacji jednostki nie bez znaczenia pozostawał fakt, że w niedalekiej odległości znajduje się również lotnisko w Szymanach.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stanley
Stanley
28 dni temu

obecna wojna dobitnie pokazuje że jakieś 'pułki pancerne’ są przeżytkiem bo jeden dron za 100tys $ niszczy czołg za 4mln $… no ale jak się chce robić ładne parady dla gawiedzi…

Jagoda
Jagoda
28 dni temu
Reply to  Stanley

Jesteś rosyjskim trollem. Na szczęście większość ludzi jest odporna na takich debili jak ty

Stanley
Stanley
28 dni temu
Reply to  Jagoda

Tak oczywiście. Każdy kto MYSLI inaczej niż papka podana z telewizora to „onuca” „troll” czy „szur”. Tak samo nasi dziadowie zrzucali się oby II RP kupiła okręty podwodneza 400mln owczesnych zlotych. Teraz poczytaj co dokonały te okręty po 1.09.1939.

Borowik
Borowik
28 dni temu
Reply to  Jagoda

napisz jeszcze gdzie są polskie czołgi i dlaczego nie w kraju, bo na 'nowe’ abramsy nadal czekamy aż je zmontują…

Wolon
Wolon
28 dni temu
Reply to  Stanley

Jak myślisz że pułk przeciwpancerny to czołgi to brawo dla Ciebie

Zenon
Zenon
28 dni temu

Jakoś wojsko dziwnie wydaje pieniądze podatników! Około dwudziestu kilometrów od Wielbarka marnotrawi się była jednostka wojskowa w Muszakach. Gdzie krótko przed jak rozwiązaniem wykonano wszystkie prace ziemne łącznie z okablowaniem telefonicznym całych koszar i osiedla. Mało tego była to komenda poligonu który po 30-stu latach jest ponownie! Myślący logicznie połączył by porzucone koszary z jednostką opancerzoną i poligonem! Gdzieś trzeba trenować a poligon po bokiem! Z Wielbarka będą się wozić bo armię stać! Decydenci którzy ukończyli 6-cio miesięczne szkoły oficerskie będą właśnie w ten sposób marnować nasze podatki. Pomście zanim je zmarnujecie bo rozliczymy was jak pisiorów!!! Pozdrawiam!