Lex Czarnek powróciło. W wersji 2.0

W piątek, 4 listopada Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe dotyczącą m.in. zasad działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, a także wprowadzającą zmiany w edukacji domowej. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

 

W czasie posiedzenia odrzucono wszystkie zgłoszone poprawki opozycji. Przyjęto jedną poprawkę zgłoszoną przez PiS – by do organizacji, które nie będą wymagały opinii kuratora, dopisać Polski Czerwony Krzyż.

Przyjęcie ustawy „Lex Czarnek 2.0” oznacza m.in., że organizacje pozarządowe chcące działać w szkołach muszą uzyskać zgodę dyrektora, rady szkoły oraz rodziców dzieci. Potrzebna będzie również opinia kuratora oświaty, z tym, że jej brak będzie oznaczał zgodę.

 

Przyjęta ustawa przypomina tę z ubiegłego roku – tzw. lex Czarnek, która została zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

– Część z państwa ma wrażenie, że jeżeli nie ma organizacji pozarządowych w szkole, to szkoła nie poradzi sobie z żadnym problemem. Moim zdaniem jest zupełnie odwrotnie. W zdecydowanej większości szkół nauczyciele potrafią rozwiązać problemy wychowawcze, które pojawiają się na terenie szkoły, nie potrzebują organizacji pozarządowych. Wbrew temu, co państwo mówią, szkoła stoi nauczycielami, a nie organizacjami pozarządowymi, bo one do bardzo wielu szkół w ogóle nie docierają – mówił Dariusz Piontkowski wiceminister edukacji i nauki.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
🙃ktm
🙃ktm
1 rok temu

W lex czarnek ma być przepis umożliwiający wybatorzenie na kolanie przez woźnego niesfornego ucznia przy innych

Kalar
Kalar
1 rok temu

Niedługo i na edukację dzieci nie będzie nas stać bo takimi decyzjami i rządami niedługo każdy z odrobiną rozumu w głowie odejdzie z zawodu nauczyciela, w sumie to może lepiej niech będą tylko płatne szkoły prywatne lub guwernantka do nauki w domu, po co publiczna placówka..