Lepili pierogi i piekli kaczkę – wspólne warsztaty czernickich uczniów i seniorów

Pod koniec października uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Janiny Sieklickiej w Czernicach Borowych na zaproszenie członków Czernickiego Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie, wzięli udział w warsztatach kulinarnych „Międzypokoleniowy trening kulinarny z produktem tradycyjnym”.

 

–  Spotkanie odbyło się w ramach projektu finansowanego z budżetu województwa mazowieckiego, a jego celem było rozwijanie zainteresowań i umiejętności kulinarnych wśród dzieci oraz poznanie nazw i smaków produktów tradycyjnych z gminy Czernice Borowe – relacjonuje szkoła.

Zadaniem uczestników spotkania było przygotowanie dwóch dań na ciepło.

– Założeniem warsztatów było wykonanie dwóch potraw tradycyjnych – czernickich pierogów oraz kaczki z jabłkami z chojnowskiego dworu, które wraz z sosem dyniowym oraz czernickimi laleczkami odpustowymi wpisane są na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa – wyjaśnia szkoła.

Warsztaty trwały dwa dni. W czasie ich trwania uczniowie uważnie słuchali rad i zapoznawali się z przepisami. Seniorki pomogły im przygotować farsz do kaczki oraz ciasto na pierogi.

– Największą atrakcją dla uczniów było nadziewanie kaczki oraz formowanie pierogów. Kiedy dania były już gotowe, przyszedł czas na najprzyjemniejszy punkt warsztatów, a mianowicie konsumpcję. Wszyscy ze smakiem degustowali przysmaki, które wspólnie przygotowali – dodają.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jak
jak
23 dni temu

Pyszności.