Leczenie skoliozy zanim konieczna będzie operacja

Skrzywienia kręgosłupa to plaga naszych czasów. Mają one różne przyczyny i objawy. Łączy je jedno – im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na zniwelowanie problemu i mniejsze szkody dla organizmu. Jak w tym wszystkim rozpoznać skoliozę i co zrobić, aby poprawić swoją postawę?

Czym jest skolioza?

Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, które widoczne jest w całej postawie. Kręgosłup układa się na kształt litery S, a całe ciało traci symetrię. Widoczna staje się m.in. różnica w uniesieniu barków czy układzie bioder.

Ta wada postawy dotyczy dorosłych i dzieci, może być wrodzona lub nabyta. Często jest wynikiem siedzącego trybu życia i źle dopasowanych do wzrostu krzeseł (podczas pisania czy używania komputera przyjmujemy nieprawidłową postawę). Skolioza może też być efektem schorzeń układu nerwowego lub mięśniowego.

Objawy skoliozy

Wady postawy powodują zmniejszenie zakresu ruchu kręgosłupa i kończyn, co może mieć wpływ na codzienne funkcjonowanie. Często towarzyszy im ból pleców, a w przypadku skoliozy występują też trudności z oddychaniem.

Choć życie ze skoliozą jest możliwe, to ta wada postawy może je utrudniać. Szczególnie że nieleczona będzie się pogłębiać. Im wcześniej zaczniemy przeciwdziałanie, tym większa będzie szansa, że nie odczujemy skutków.

Leczenie skoliozy

Istnieje kilka metod leczenia skolioz. W skrajnym przypadku konieczne będzie leczenie operacyjne, ale nie zawsze jest ono konieczne, a czasem wymaga odpowiedniego przygotowania. Pierwszym wyborem jest więc zazwyczaj terapia manualna. Fizjoterapeuta w Warszawie specjalizujący się w leczeniu wad postawy wskaże, jaka rehabilitacja będzie najlepsza i zapewni indywidualne podejście do każdego pacjenta. Trzeba bowiem pamiętać, że korekcja wad postawy może przebiegać różnie.

Fizjoterapeuci z https://www.orthosrehabilitacja.pl/ podczas leczenia skoliozy stawiają na wzmocnienie mięśni kręgosłupa i miednicy. Bez tego korekcja łuku pierwotnego nie będzie możliwa. To ważne nawet w przypadku, w którym operacja będzie konieczna – przed zabiegiem powinno się odwiedzić gabinet rehabilitacji.

Gabinet fizjoterapii dla najmłodszych – Warszawa

Terapia skolioz to ciężka praca, czasem bolesna. Wymaga zaangażowania i systematyczności. Szczególnie ciężko zorganizować ją w przypadku dzieci i młodzieży, a jeśli na wczesnym etapie rozpocznie się terapię, to skrzywienie kręgosłupa będzie wolniej się pogłębiać, a nawet zacznie cofać. Aby rehabilitacja z dziećmi była możliwa i jak najprzyjemniejsza, fizjoterapeuta dziecięcy musi mieć podejście pedagogiczne, które nie zniechęci dziecka. Trzeba też odpowiednio pokierować rodziców, aby gabinet rehabilitacji nie był jedynym miejscem, w którym dziecko ćwiczy.

Warto pamiętać, że im więcej pracy włożymy w leczenie wad postawy, tym lepsze efekty osiągniemy. To dotyczy pacjentów w każdym wieku.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.