Leasing samochodowy, a może inne formy finansowania?

Sposobów na finansowanie samochodu jest wiele, ale skąd mieć pewność, że to właśnie ten będzie tym najkorzystniejszym dla naszego portfela? Wszystko zależy od Ciebie – czy wydasz zebrane w ciągu ostatnich lat oszczędności, skorzystasz z leasingu, weźmiesz kredyt lub też zdecydujesz się na wynajem długoterminowy. W tym artykule poznasz wszelkie dobre i złe strony nie tylko leasingu samochodowego, ale też innych form finansowania pojazdów. Pomożemy Ci podjąć najlepszą decyzję. Sprawdź już teraz!

Leasing samochodu

Wiele osób jest przekonanych, że leasing samochodu jest skierowany tylko dla przedsiębiorców. Nic bardziej mylnego! Jest to jedna z możliwych form, aby sfinansować zakup samochodu nie tylko dla firm, ale również dla klientów indywidualnych. Oferta leasingu konsumenckiego jest dostępna od 2011 roku, jednak zanim w pełni zdecydujesz się na tę formę, warto dokładnie przejrzeć jej warunki. Ten rodzaj leasingu zawiera się na podstawie umowy cywilnoprawnej, która określa wszelkie prawa oraz obowiązki osoby finansującej (tzw. leasingodawca) oraz klienta (tzw. leasingobiorca). Firma leasingowa oddaje do użytku klienta samochód, a on w zamian za to płaci miesięczną ratę leasingową. Jednak cały czas jedynym właścicielem samochodu jest tylko i wyłącznie firma leasingowa.

Opłaty leasingowe

Ofertę leasingu konsumenckiego ustala sobie dana firma leasingowa. Jednak comiesięczna rata to nie wszystko. Musisz mieć świadomość, że oprócz tego będą spoczywać na Twoich barkach inne koszta, m.in. takie jak opłata wstępna. Może ona wynieść nawet do kilkudziesięciu procent szacowanej wartości pojazdu. Jeśli na początku wpłacisz więcej, to później raty leasingowe będą niższe, ponieważ odsetki nalicza się od mniejszej sumy. Dodatkowo trzeba będzie ubezpieczyć samochód, ponieważ jest to obowiązek klienta. Zdarza się również często, że leasingobiorca musi wnieść kaucję, czy tzw. depozyt gwarancyjny. Po upływie umowy leasingowej jest ona zawsze zwracana do klienta.

Zalety i wady

Niewątpliwie finansowanie auta leasingiem konsumenckim ma wiele zalet:

  • prosta procedura,
  • pomoc oferowana przez doradcę leasingowego,
  • szybkie załatwienie formalności,
  • comiesięczna rata w porównaniu do rat kredytowych jest bardzo atrakcyjna,
  • wybierając przedmiot leasingu, można liczyć na dużą elastyczność,
  • szybka wymiana samochodu na nowszy model,
  • firma leasingowa oferuje wsparcie m.in. podczas rejestracji, serwisowania, wymiany opon i ubezpieczenia pojazdu,
  • późniejsza sprzedaż samochodu to obowiązek firmy leasingowej.

Mówiąc o leasingu konsumenckim warto też zwrócić uwagę na te nieco gorsze aspekty:

  • jedynym właścicielem jest firma leasingowa,
  • konieczne jest ubezpieczenie samochodu OC+AC, a nawet NW,
  • brak podatkowych korzyści,
  • limit kilometrów, który podany jest w umowie,
  • chcąc wyjechać za granicę, trzeba zapytać o zgodę firmę leasingową.

Kredyt gotówkowy

Wiele osób decyduje się na zwykły kredyt gotówkowy. Jest to atrakcyjny sposób finansowania, który przybliży Cię do nowego pojazdu. Kredyt samochodowy można uzyskać szybko, unikając zbędnych formalności, czy też dodatkowych zabezpieczeń i ograniczeń. Jest to całkiem dobry sposób na zakup nowego samochodu, który skierowany jest zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych. Zaletą kredytu gotówkowego jest przede wszystkim duża swoboda, jeśli chodzi o wydanie pieniędzy. Możesz je przeznaczyć, na cokolwiek zechcesz, ponieważ nikt nawet nie będzie tego sprawdzał. Zatem dlaczego nie spożytkować ich na finansowanie zakupu samochodu? Samochód używany, czy też nowy – każda marka i model, jaki tylko zechcesz. Udzielanie kredytu leasingowego ma w swojej ofercie niemal każdy bank. Jedyne co należy zrobić, to dokładna analiza i wybór odpowiedniej oferty jednego z nich.

Warunki udzielenia kredytu 

Aby kredyt został udzielony, trzeba spełnić kilka warunków, takich jak:

  1. pełnoletniość,
  2. całkowita zdolność do czynności prawnych,
  3. dobra historia kredytowania,
  4. posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej,
  5. złożenie wniosku o udzielenie kredytu gotówkowego razem z potrzebnymi załącznikami.

Zalety i wady

Do największych zalet można zaliczyć:

  • bezproblemowy przebieg procedury kredytowej,
  • brak ingerencji w to, na co wydawane są pieniądze,
  • nie potrzeba wpłaty własnej,
  • polisy autocasco nie są wymagane,
  • swobodne użytkowanie samochodem,
  • żadnych ustanowień związanych z zabezpieczeniem spłaty kredytu.

Wady, które nie przemawiają za finansowaniem samochodu za kredyt gotówkowy:

  • Ograniczone możliwości kredytowe, m.in. mniejsza kwota,
  • wysoki koszt kredytowania.

Wynajem długoterminowy pojazdów

Leasing konsumencki ma też inne alternatywy. Jedną z nich jest wynajem długoterminowy samochodów. Pozwala on nie tylko na użytkowanie samochodu używanego, ale też nowego modelu. Niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność gospodarczą, czy też jesteś osobą fizyczną – wynajem jest właśnie dla Ciebie. Nie musisz wydawać ogromnej sumy pieniędzy, aby cieszyć się nowym samochodem niczym z salonu. Wystarczy jedynie podpisać umowę i uiszczać miesięczne opłaty. Płacąc taką ratę, możemy liczyć na ubezpieczenie, serwis, eksploatację i wymianę opon. Wszystkie te usługi są już zawarte w miesięcznej kwocie. Po zakończeniu umowy i zapłacie ostatniej raty wynajmujący może wykupić pojazd, przedłużyć umowę, lub też zdecydować się na wynajem innego samochodu.

Wynajem długoterminowy auta cieszy się coraz to większą popularnością na rynku. Bez wątpienia jest on godny uwagi i rozważenia podczas zmiany auta dla siebie, czy też firmy. Utrzymanie pojazdu to obowiązek firmy wynajmującej, dlatego nie musisz się martwić żadnymi dodatkowymi kosztami. Jedyne co trzeba mieć na uwadze, to dokładna kontrola limitu kilometrów, który ustalony jest w umowie. W razie nadwyżki, trzeba będzie zapłacić za każdy dodatkowy kilometr. Wysokość kosztów wynajmu jest przede wszystkim zależna od wybranego przez nas modelu samochodu. Miesięczna rata jest zależna od wkładu własnego, okresu umowy oraz dodatkowych usług.

Zalety wynajmu długoterminowego

  1. Niska rata – opłata za wynajem jest o wiele niższa niż rata kredytowa, czy też leasingowa. Nie wspominając już o opcji finansowania samochodu za gotówkę, gdzie musimy się liczyć z wydatkiem nawet kilkunastu tysięcy złotych.
  2. Żadnych dodatkowych opłat – wszelkie działania związane z naprawą, serwisem, czy ubezpieczeniem są już zawarte w miesięcznej racie. Klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów, a wszelkimi usterkami zajmuje się firma wynajmująca. W przypadku gdy pojazd się psuje lub wymaga dłuższej naprawy, firma musi dostarczyć na ten czas inny samochód zastępczy.
  3. Elastyczność – po wcześniejszej analizie swoich możliwości finansowych, klient ustala wysokość wpłaty własnej, czas trwania umowy, limit kilometrów oraz wybiera model samochodu.

Zakup za gotówkę

Nie każdy dysponuje tak wielką kwotą, aby od ręki sfinansować nowy samochód. Wraz z zakupem od razu zostajemy nowymi właścicielami. Wygoda i swobodne dysponowanie autem bez wątpienia wpłyną na pozytywne rozpatrzenie tej metody płatności. Jednak jak wiemy, w dzisiejszych czasach ceny pojazdów z dnia na dzień rosną, w związku z czym nie jest to opcja dostępna dla każdego przeciętnego człowieka. Kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy to kwota, która może przyprawić o zawrót głowy. Nawet posiadając większe oszczędności, nie jest to prosta decyzja, gdyż zawsze trzeba mieć na uwadze inne nieprzewidziane wydatki i mieć nieco zabezpieczenia na przyszłość. Dodatkowo, warto dodać, że na właścicielach pojazdu będą spoczywać wszelkie koszty naprawy lub eksploatacji samochodu. Tak samo, jeśli chodzi o ewentualną sprzedaż. Dużym plusem jest to, że nie musisz się martwić czy zostanie Ci udzielona pożyczka, albo Twoja zdolność kredytowa się zmniejszy. W zależności od dysponowanych środków, możesz wybrać zarówno nowsze modele, jak i te używane. Wszystko zależy od Twoich preferencji.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak możesz sfinansować zakup auta. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw każdej formy zapłaty oraz warunki finansowania. Leasing samochodu, pożyczka hipoteczna, kredyt standardowy, a może długoterminowy wynajem? Po lekturze tego artykułu na pewno już wiesz, którą z tych metod wybrać. Zatem ciesz się już dzisiaj nowym samochodem na najkorzystniejszych dla Ciebie warunkach!

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.