Łąka kwietna zamiast trawnika – przy budynku biura Nadleśnictwa Parciaki powstaje nowe miejsce dla pożytecznych owadów

Miejsce zapewni osłonę i pokarm dla dzikiej przyrody. Polne kwiaty są bardziej odporne na suszę, niż trawnik i potrafią absorbować dwa razy więcej wody.

 

Przy budynku biura Nadleśnictwa Parciaki powstała kwietna łąka. – To miejsce pełne kwiatów, zapachu i mnóstwa kolorów – przekazuje Hanna Kępczyńska, specjalista SL ds. ochrony lasu, przyrody i komunikacji społecznej.

Dodaje, że założenie jej nie jest trudne. – Wystarczy wygospodarować kawałek trawnika w otwartym, nasłonecznionym miejscu i wysiać nasiona. Mini-łąka, bogata w kwiaty zapewnia osłonę i pokarm dla dzikiej przyrody. Utrzymanie łąki kwietnej jest znacznie łatwiejsze niż utrzymanie tradycyjnego trawnika, a taka ozdoba przełamuje monotonię zielonej murawy i dodaje życia ogródkowi. Dodaje energii kolorów, ale również bioróżnorodności i dźwięków – bzyczenia owadów przez całe lato.

Nakład pracy przy zakładaniu łąki kwiatowej jest bardzo mały, ale efekt wizualny naprawdę robi wrażenie. Na jednej łące można spotkać ok. 300 gatunków roślin i zwierząt. Łąki kwietne są bardzo łatwe w utrzymaniu. W sprzyjających warunkach i przy odpowiednim doborze mieszanki wystarczy jedynie skosić teren raz lub dwa razy w roku. Kwiaty rosnące na łące mają rozbudowany system korzeniowy, co sprawia że rośliny są bardziej odporne na suszę. Natomiast w czasie deszczu potrafią absorbować dwa razy więcej wody niż trawnik i przechować ją dłużej w glebie.

 

 

ren

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
5 miesięcy temu

Sprawa warta rozpowszechnieniu. Jest dużo ładniej, taniej i pro ekologicznie. Różnorodność biologiczna jest bardzo ważne ponieważ pozwala wielu organizmom przeżyć.