Kwalifikacja wojskowa w powiecie przasnyskim 2023. Kto dostanie wezwanie?

W budżecie powiatu przasnyskiego na 2023 r. znalazły się wydatki związane z Obroną Narodową. Na przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej, za której zorganizowanie będzie odpowiedzialny starosta Krzysztof Bieńkowski, powiat przeznaczy 52 tys. zł. Wezwań mogą spodziewać się także kobiety.

 

W 2009 roku kwalifikacja wojskowa zastąpiła pobór, kiedy obowiązkowa służba została zawieszona w związku z przejściem na armię zawodową. Zgodnie z obowiązującym prawem, kwalifikacja jest przeprowadzana corocznie.

Celem kwalifikacji wojskowej jest m.in. określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18. rok życia.

 

Zgodnie z ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (a obecnie na podstawie ustawy o obronie Ojczyzny), za przygotowanie i przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu odpowiada starosta.

Pozycja w uchwale budżetowej powiatu przasnyskiego na 2023 r., jaką jest dotacja celowa z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na kwalifikację wojskową, pojawia się regularnie. Zgodnie z prawem, z części budżetu państwa, pokrywane są koszty wynagrodzeń dla osób wchodzących w skład powiatowej komisji lekarskiej orzekającej o stopniu zdolności do czynnej służby wojskowej oraz koszty specjalistycznych badań osób stawiających się do kwalifikacji.

Dodatkowo starosta zapewnia lokal dla powiatowej komisji lekarskiej i szefa wojskowego centrum rekrutacji wraz z wyposażeniem oraz przedmioty niezbędne do pracy tych organów, a także pomieszczenia wraz z niezbędnym wyposażeniem.

 

Zgodnie z projektem rozporządzenia MON w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2023 r., oprócz mężczyzn urodzonych w 2004 roku, będą wzywani również:

  • mężczyźni urodzeni w latach 1999 – 2003,
  • osoby, które w latach 2021 i 2022 uznano za czasowo niezdolne do służby wojskowej,
  • kobiety urodzone w latach 1999 – 2004, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia wyższe oraz naukę w szkołach policealnych na kierunku lekarskim, weterynaryjnym, pielęgniarskim, psychologicznym, analityki medycznej albo ratownictwa medycznego.

 

Szacuje się, że w całej Polsce w 2023 roku wezwania do obowiązkowego stawienia się do kwalifikacji wojskowej otrzyma 230 tys. osób. Kwalifikacja będzie trwać od 3 kwietnia do 30 czerwca 2023 r.

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Zapewne znowu coś pójdzie nie tak a winnym zostanie okrzyknięty Szczepankowski 😅😅.

Żaba
Żaba
1 miesiąc temu

Ty to tyle wiesz co zjesz 🤣😃👎

FarheemAbFayed
FarheemAbFayed
1 miesiąc temu

Marek tym postem chcial wyrazic aprobate i prosbe przywrocenie go do woja.
Moze jak stanie na granicy to on nas przepusci z bialorusi.
POmozecie szanowna KOmisjo?

Ado
Ado
1 miesiąc temu

Jestem za obowiązkiem kwalifikacji wojskowej dla wszystkich osób, które popierają obowiązek kwalifikacji wojskowej. Wszystkich innych zostawcie w spokoju.

Rezerwista
Rezerwista
1 miesiąc temu

Należy wcielać więcej kobiet do wojska, bo im się już w głowach przewraca.BABY DO KARABINÓW A FACECI NA PIWKO!!!

Łukasz
Łukasz
1 miesiąc temu
Reply to  Rezerwista

no skoro chcą równości to 50/50 kobiety i mezyzni, w tym 50/50 hetero i homo, 50/50 biali i niebiali, 50/50

kmac
kmac
1 miesiąc temu

Popierający opozycję dostaną w pierwszej kolejności karty powołania. Przecież to takie Prawe i Sprawiedliwe.