Kupujesz drona? Wchodzi obowiązkowa rejestracja.

1 lipca 2020 roku zmienią się przepisy dotyczące użytkowania dronów. Każdy użytkownik bezzałogowca, nawet tego zakupionego w markecie, będzie podlegał rejestracji i będzie musiał przejść specjalistyczne szkolenie.

Już za kilka miesięcy polskie regulacje prawne dotyczące dronów zostaną zastąpione rozporządzeniami unijnymi. Na skutek zmiany przepisów dotychczasowy podział na operacje rekreacyjne i sportowe oraz inne zostanie zastąpiony podziałem na operacje w kategorii otwartej, szczególnej i certyfikowanej. Unijne prawo zmienia również nazewnictwo – użytkownik drona przestaje być operatorem, a zostaje pilotem. Wiąże się to z koniecznością  wprowadzenia certyfikatów kompetencji pilota bezzałogowego statku powietrznego.

Kategoria otwarta, przeznaczona będzie dla lotów o najniższym stopniu ryzyka. Niskie ryzyko mają zapewnić jasno określone zasady, definiujące między innymi dopuszczalne masy startowe dronów, ich wyposażenie, prędkości lotu, maksymalną energię kinetyczną uderzenia czy odległości od pojedynczych osób jak i zgromadzeń osób.

W kategorii otwartej każda osoba chcąca latać dronem o masie powyżej 250 g. będzie musiała przejść proste szkolenie on-line oraz zaliczyć test on-line potwierdzający zdobycie wymaganej wiedzy teoretycznej. Urząd Lotnictwa Cywilnego planuje opracowanie i udostępnienie takich szkoleń na swojej stronie internetowej. Będą one łatwo dostępne dla szerokiego grona odbiorców. Dla wszystkich użytkowników dronów o masie powyżej 250 g., stworzony zostanie również internetowy system obowiązkowej rejestracji.

W samej kategorii otwartej zostanie dokonany dodatkowy podział na podkategorie A1, A2 i A3 gdzie między innymi zostaną wprowadzone szczegółowe zasady eksploatacji.

Wykonywanie lotów niemieszczących się w wytycznych kategorii otwartej zostanie objęte restrykcjami kategorii szczególnej oraz certyfikowanej, wiążącymi się ze spełnieniem bardziej rygorystycznych wymagań.

oprac. M. Jabłońska


 

Źródło Centrum Prasowe PAP Urząd Lotnictwa Cywilnego
guest
30 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wylly
Wylly
1 rok temu

Jeszcze trochę i będzie trzeba mieć prawko, by kierować samochodzikiem RC.

Marek
Marek
1 rok temu
odpowiada  Wylly

He he pozniej pójdą dalej i trzeba będzie mieć patent morowodniaka na łódki RC

Robert
Robert
1 rok temu
odpowiada  Marek

Tak, na latanie samolotem rc bedzie potrzebny patent pilota. Dla operatorow lodzi podwodbych rc obowiazkowe 3 letnie szkolenie na ORP Orzel. By odpalic rakiete rc, nalezy ukonczyc wczesnie szkolenie dla kosmonaty i spedzic minimum pol roku na miedzynarodowej stacji kosmicznej… Brawo UE

Jacek
Jacek
1 rok temu
odpowiada  Robert

Brawo Polska

Bartłomiej
Bartłomiej
1 rok temu
odpowiada  Jacek

Brawo unia

Niedźwiedź
Niedźwiedź
1 rok temu
odpowiada  Jacek

A co ma do tego polska? Prawo unijne ponad wszystko

Edward
Edward
1 rok temu

Reżim zaciska swoje tłuste łapska na szyjach ludzi – oczywiście dyrektywa dyrektywą ale swoje musieli dodać

Alex
Alex
1 rok temu

Czy polskojęzyczny zarząd rzeczpospolitej przyjaciół Polin zamierza terz wprowadzić obowiązkowe kursy obsługi i rejestrację na szpadle???

Justme
Justme
1 rok temu
odpowiada  Alex

To jest wymóg ?? debilu

Extra
Extra
1 rok temu

A za niedługo licencję na latanie symulatorem lotu na PC

aDamo
aDamo
1 rok temu

No tak …. a ile będzie kosztowało to “prawo jazdy” na UFO 😉

Rob
Rob
1 rok temu

Je..ć eurokochoz polecxit

Piotr
Piotr
1 rok temu

Jestem posiadaczem drona, używam go tylko w celach rekreacyjnych i nie mam nic przeciwko ich rejestracji i kursom online na pilotowanie. Wielu amatorskich użytkowników dronów nie są świadomi zagrożenia i następstw zderzenia drona z samolotem a takie kursy pomogą uświadomić laików.

ZeedHorn
ZeedHorn
1 rok temu
odpowiada  Piotr

Ooo… to masz predatora czy reapera że się obawiasz zderzenia z “boeingiem”? ?

Wojtek
Wojtek
1 rok temu
odpowiada  Piotr

Lecz się, może jeszcze nie wszystko stracone. Ten tekst można rownie dobrze podpiąć pod każdy przedmiot jaki masz w zasięgu wzroku. Czy na to wszystko też chcesz mieć licencję i szkolenia? Masz wyprany mózg, a nie świadomość.

Jan
Jan
1 rok temu

Jeszcze troche I bedzie wymagana licencja na obsluge muszli klozetowej I dodatkowy podatek za emisje co2 z toalety…

Zenek
Zenek
1 rok temu
odpowiada  Jan

Ta na klapę od sedesu numer kibla i szkolenie UDT

ZeedHorn
ZeedHorn
1 rok temu

J*bać to, kupować, latać i tyle. Niech sobie te swoje głupie przepisy w dupe wsadzą…

Marian
Marian
1 rok temu

Ale to przez gamoni latajacych zbyt blisko ludzi, dzieci, na lotniskach, terenach zakazanych. Bardzo madre prawo dla idiotow. Ilu z was co sie udzielaja nie zlamalo prawa? Albo ilu z was zna strefy i prawo lotnicze dotyczace dronow?

Wojtek
Wojtek
1 rok temu
odpowiada  Marian

A Ty myślisz że jak zrobią te szkolenia i licencje to problem debili zniknie? Papka UE jednak Cię ubezwłasnowolniła. Jeśli ktoś chce zrobić coś złego to żadne przepisy go przed tym nie uchronia ani nie zatrzymają. Myśl trochę.

Wlodek
Wlodek
1 rok temu
odpowiada  Wojtek

Nie pierd…, naziole wygrali ci mózg i tyle.

Wojtek
Wojtek
1 rok temu

Idiotyzm goni idiotyzm. Socjalizm dzielnie walczy z rzeczami, które nigdzie indziej nie występują. Prawo jazdy na drona. Kasa popłynie szerokim strumieniem. Jak kupię mojemu 4 letniemu synkowi drona to też go wyślę na szkolenie. Debile.

Anonim
Anonim
1 rok temu
odpowiada  Wojtek

To mu kupisz hujanoge i też będzie dzieciak zadowolony. A bardziej od tych wszystkich przedmiotów dziecko będzie zadowolone jak mu poświęcisz trochę więcej czasu niż tylko włożenie mu do ręki kolejnej zabawki.

Mmm
Mmm
1 rok temu
odpowiada  Anonim

To kogoś życie i gówno Cię obchodzi ile czasu kto poświęca swoim dzieciom. Masz swoje, to dbaj o swoje.

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

Na mieszanie łyżeczką tez pozwolenie czy w prawo czy w lewo

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

W UE jeszcze nic mądrego nie wymyślili.

Grzegorz
Grzegorz
1 rok temu

Czyli, biorę sobie swoją procę kupioną w sklepie militarnym, strzelam jak zwykle kulami z łożysk to wyślą mnie na kurs snajperski ?

Maciek
Maciek
1 rok temu

Ogladaliscie film pt”Czlowiek demolka”czy “Terminator”…. Juz blisko nam do tego co pokazuja te filmy…. Drżyjcie ludziska

Arsene
Arsene
1 rok temu

Mam kilkanaście modeli RC, tak myślę jak je będą rejestrować? Nr mi nakleja na skrzydła? A jak któryś rozwalę to zbierze się komisja do badania wypadków lotniczych aby mi zdjąć że stanu?

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Czy będzie wpłata na konto i potem szkolenie ?
Wyglada to bardziej na nowy podatek i jak zwykle okaże się to w ostatniej chwili.
Kto będzie uprawniony do kontroli takiej rejestracji ? Czy będzie to ciemnota ? , straż miejska ?