Ksiądz przegląda facebookowe profile wiernych? Wrzawa w mławskim kościele.

Mieszkańcy Mławy zawiadomili lokalne media o problemach z dopuszczeniem dzieci do pierwszej komunii. Ksiądz, przeglądając profile rodziców na Facebooku, miał ogłosić podczas mszy, że tylko kilkoro dzieci może przystąpić do sakramentu.

 

Jak podaje portal naszamlawa.pl do zdarzenia miało dojść w niedzielę 31 stycznia w kościele parafii Matki Boskiej Królowej Polski w Mławie. Podczas mszy ksiądz miał poinformować parafian, że przegląda profile w mediach społecznościowych rodziców dzieci, które zamierzają przystąpić do komunii.

Zszokowani mieszkańcy zawiadomili lokalne media, twierdząc, iż duchowny podczas liturgii oświadczył, że tylko kilkoro dzieci powinien dopuścić do komunii świętej.

Portal snuje rozważania czy kościół powinien w takim stopniu ingerować w prywatne sprawy wiernych oraz, czy postępowanie rodziców powinno mieć wpływ na udzielanie ich dzieciom sakramentów?

Swoimi wątpliwościami redakcja serwisu podzieliła się z płocką kurią diecezjalną, prosząc o zajęcie stanowiska. Rzecznik prasowa kurii wyraziła ubolewanie z powodu zamieszania i zapowiedziała wyjaśnienie sprawy.

– Dziękujemy za sygnał dotyczący sytuacji w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mławie. Przygotowanie do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej powinno przebiegać w dobrej atmosferze oraz wzajemnej współpracy, dlatego jest nam przykro z powodu zamieszania. Aby wyjaśnić sprawę, jutro dojdzie do spotkania z księżmi z tej parafii – poinformowała  dr Elżbieta Grzybowska – rzeczniczka prasowa diecezji płockiej.

2 lutego serwis podał, że tego dnia odbyło się spotkanie biskupa Mirosława Milewskiego z proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Mławie i wikariuszem parafii odpowiedzialnym za przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej.

Ustalono m.in., że w 19 lutego br. odbędzie się w parafii kolejne spotkanie z zainteresowanymi rodzicami i dziećmi pierwszokomunijnymi. Spotkanie to pozwoli wyjaśnić zaistniałą sytuację, jak również przybliżyć potrzebę współpracy rodziców z Kościołem, aby godnie przygotować dzieci do sakramentu.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Moje imię 44
Moje imię 44
2 lat temu

No w końcu! Krzyczysz aborcja jest ok, wstawiasz na profilowe zdjęcia błyskawice a potem płacz, że ksiądz zły i podły, a przecież miało być tak pięknie. Wystawne przyjęcie, fryzjer umówiony, wujek quada miał kupić a tu zły klecha ( z pewnością pedofil) i naszej gwiazdki i aniołka do sakramentu nie chce dopuścić

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Moje imię 44

A z jakiej racji dziecko ma ponosić odpowiedzialność za poglądy i czyny rodziców?

Moje imię 44
Moje imię 44
2 lat temu

Zgadza się. Dlatego aborcja jest zakazana. Masz rację, dziecko nie może ponosić odpowiedzialności za czyny rodziców.

Artur
Artur
2 lat temu
Reply to  Moje imię 44

Brawo, taka odpowiedź to nokaut.. !

Bogdan
Bogdan
2 lat temu
Reply to  Moje imię 44

Brawo. aleś go zaorał.Należało mu sie od dawna

Zaniepokojona
Zaniepokojona
2 lat temu

No właśnie, z jakiej racji dziecko ma ponosić odpowiedzialność za poglądy i czyny rodziców? Czy dziecko samo się prosiło o chrzest? Samo wybrało sobie wiarę? Wątpię. Rozumiem, że dzieci, które idą do komunii, są już dosyć rozumne, ale też nie na tyle, by wiedzieć, dlaczego do tej komunii tak naprawdę idą. Nie mówię, że wszystkie dzieci, ale zdecydowana większość jedyne co kojarzy z komunią to prezenty i impreza. W ogóle, po co te małe istoty od chwili narodzin wiąże się z tak ważną i trudną rzeczą jaką jest wiara? Dla mnie jest to bardzo nielogiczne, by wspierać strajki kobiet, a… Czytaj więcej »

Anna
Anna
2 lat temu
Reply to  Zaniepokojona

Cytuję: „Przecież wiadomo jak ogromne powiązanie z wyrokiem TK ma kościół” ( Kościół – wielką literą, bo to instytucja)

I godzisz się na to? Marzysz o państwie wyznaniowym? Nigdy w demokratycznym państwie, TK nie powinien wiązać się z ołtarzem. A odejście od Kościoła nie rozwiąże problemów ludzi, którzy stracili wiarę, bo muszą podlegać prawu, które podoba się instytucji kościelnej.

Zaniepokojona
Zaniepokojona
2 lat temu
Reply to  Anna

Dziękuję za poprawienie mojego błędu. Oczywiście, że nie chcę państwa wyznaniowego, bo doskonale wiem jakie są tego konsekwencje. Cywilizowane kraje powinny odseparować religie od polityki, a przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że w naszym kraju istnieje coś takiego jak wolność wyznaniowa. Szkoda, że mało kto bierze to pod uwagę. Powiedz komuś, że jesteś niewierzący, to za chwilę każe Ci iść do pracy w Boże Narodzenie, zapyta się, po co obchodzisz święta, przecież nie wierzysz, że Jezus się urodził, czy tam zmartwychwstał, to dlaczego spędzasz ten czas z rodziną? No tak, bo przecież święta katolików są takie unikatowe, w ogóle,… Czytaj więcej »

Jan
Jan
2 lat temu

Kościół i tak stracił bo obecnie w kościołach jest bardzo mało młodzieży i w tym kierunku powinny być podejmowane działania, aby to zmienić bo postępowanie drogich ślubów kościelnych przy pandemii bezrobociu doprowadzi, że coraz więcej osób nie bedzie miało ślubu kościelnego. Jak wygląda kolęda kler idzie za zbiórką kasy od wiernych a nie religijna wizyta. Bo w kościołach kolęda z koperta. To widać dobitnie.

asd
asd
2 lat temu

Bardzo dobrze, ze ktos to sprawdza…W sumie to powinni robić rodzice!