Ksiądz Oleg Kovynyov, duchowny z Ukrainy odwiedził chorzelską podstawówkę

Na początku marca Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 w Chorzelach odwiedził ksiądz Oleg Kovynyov z Ukrainy. Opowiadał uczniom o aktualnej sytuacji w ogarniętym wojną państwie.

 

W lutym 2023 roku minął rok od wybuchu wojny na Ukrainie. Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Chorzelach od samego początku solidaryzuje się z naszymi sąsiadami i ich obywatelami. 2 marca po raz kolejny uczniów odwiedził ksiądz Oleg Kovynyov z Ukrainy.

– Relacja naszego gościa była bardzo osobista i pełna pogłębionej refleksji. Ksiądz Oleg opowiadał uczniom o aktualnej sytuacji w ogarniętej wojną Ukrainie. Rozmiar poniesionych strat, a bardziej jeszcze rozmiar cierpień zadanych człowiekowi, jest naprawdę trudny do wyobrażenia i opisania.  Nasz gość opowiadał przede wszystkim o życiu w  Charkowie, gdyż tam znajduje się jego parafia. Opowiadał o wielkiej solidarności mieszkańców, o ich rezygnacji ze swoich dochodów w celu zwiększenia nakładów na obronność swojego kraju – relacjonuje szkoła.

 

Ksiądz podczas spotkania  dziękował uczniom i gronu pedagogicznemu za pomoc, jaką okazali jego rodakom.

– Dziękował za każdą najmniejszą nawet pomoc, która jest w dalszym ciągu  potrzebna. Ataki Rosjan występują z różnym nasileniem i w różnych porach dnia. Każdy kolejny dzień wojny potęguje w ludziach lęk i stres. Wielu mieszkańców Charkowa utraciło swoje mieszkania, są przerwy w dostawie energii elektrycznej i cieplnej. Ksiądz zaznaczył, że wielkie znaczenie ma dla Ukraińców wszelka pomoc humanitarna. Bardzo cieszy fakt, że napływa ona wielkimi strumieniami między innymi z Polski – dodaje szkoła.

Dyrektor szkoły Hanna Wilga podziękowała gościowi za wizytę  i zapewniła o dalszym wsparciu.

 

–  Między innymi  w naszej szkole odbyła się w tym dniu kawiarenka charytatywna, w trakcie której sprzedawane były ciasta przygotowane przez uczniów i ich rodziców. Dochód z przedsięwzięcia zostanie przekazany na pomoc walczącej Ukrainie. Spotkanie z księdzem Olegiem było dla całej naszej społeczności szkolnej wielką  lekcją empatii oraz wyrazem solidarności z narodem ukraińskim – dodają.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments