Krzynowłoga Mała: Świetlica dla wszystkich

Właśnie zakończył się proces unowocześniania świetlicy w Świniarach, jednej z największych wsi gminy Krzynowłoga Mała. Z tym działaniem władze gminne wiążą duże nadzieje – nie tylko dlatego, że udało się zamknąć projekt, na który pozyskano dofinansowanie z Unii Europejskiej. Świetlica ma bowiem zostać przekazana do zarządzania mieszkańcom sołectwa, jako ich wspólne dobro.

Nie sztuką jest dokonać prostego remontu infrastruktury gminnej i powiedzieć, że się dba o potrzeby mieszkańców. Sztuką jest te potrzeby poznać i tak reagować, by jak najlepiej były one zaspokajane. A najlepiej – by oddać inicjatywę samym mieszkańcom. I tego właśnie chciałby wójt Jerzy Humięcki w związku z modernizacją świetlicy w Świniarach.

– Budynek, który właśnie wyposażyliśmy w nowy sprzęt, jest zapewne jednym z wielu przykładów wykorzystywania środków unijnych. Ale uważam, że dla naszej gminy może to być projekt modelowy. Taki, który da nam dużo więcej niż tylko lepsze zaplecze na czas wyborów czy zebrań wiejskich – uważa wójt gminy Jerzy Humięcki. – I tu liczę na samych mieszkańców i ich kreatywność.

Świetlica w Świniarach ma być dobrem wspólnym całej wsi. Bez konieczności zatrudniania pracownika, który odgórnie miałby zapewniać rozrywkę mieszkańcom Świniar. – W dawnych czasach istniały etaty tzw. kaowców, czyli instruktorów kulturalno-oświatowych. Idea może była słuszna, ale już w PRL-u stało się to przeżytkiem. Chcę więc postawić na inicjatywę oddolną. Sprawdza się to w innych gminach, dlaczego nie może u nas – dodaje wójt Humięcki.

swietlica

swietlica (2)

Do istniejącej już świetlicy w Świniarach udało się zakupić całe wyposażenie potrzebne do realizacji celów edukacyjnych, kulturalnych i rozrywkowych. Są więc już krzesła, stoliki czy biurka komputerowe – do nauki po lekcjach czy na potrzeby kursów doszkalających. Z tego samego źródła sfinansowano zakup telewizora panoramicznego, zestawów komputerowych czy drukarek. Jest już także zestaw do kina domowego. Wszystko to ma pomóc w realizacji celów rozrywkowych czy edukacyjnych. Gmina zakupiła ponadto sprzęt sportowy (w tym np. stoły tenisowe) i pomoce naukowe, takie jak mapy, książki czy globusy. Nowe wyposażenie znajdzie się także w świetlicowej kuchni. Sztućce, talerze, kubki, ale także kuchenka czy meble – to wszystko czeka już na mieszkańców Świniar.

Być może niejedna osoba będzie miała wątpliwości, czy taki sprzęt nie zostanie szybko zniszczony bez opieki. Ale dla wójta ma to być test na zaradność mieszkańców sołectwa. – Ten sprzęt ma być własnością wspólną. Nie znaczy „niczyją”, tylko wspólną. Obiekt ma zapewniony dozór firmy ochroniarskiej, natomiast o samą świetlicę będzie dbać sołtys, tutejszy reprezentant Rady Gminy, ale także osoby dorosłe, które wezmą odpowiedzialność za lokal np. na czas spotkania wiejskiego czy wspólnego oglądania meczu piłkarskiego – wyjaśnia Jerzy Humięcki. – I to ma być podstawa naszego projektu. Jeśli społeczność nauczy się korzystać z dobra wspólnego, zyskamy wszyscy. A chyba najwięcej ja. Znajdę bowiem potwierdzenie swoich nadziei związanych z roztropnością naszych mieszkańców – puentuje wójt Humięcki. Do pełni szczęścia pozostaje jeszcze tylko wykonanie elewacji budynku i zagospodarowanie działki. Ale to już w niedalekiej przyszłości.

Projekt o nazwie „Świetlica wiejska w Świniarach aktywną instytucją prospołeczną” to jedno z przedsięwzięć Gminy Krzynowłoga Mała zrealizowanych z dofinansowaniem środków pozyskanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013, w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt PROW.

swietlica (3)

swietlica (4)


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments