Krzynowłoga Mała: Hydrofornia do kapitalnego remontu

Ponieważ w ostatnich miesiącach jakość wody pitnej z ujęcia w Krzynowłodze Małej nie była zadowalająca, wójt Jerzy Humięcki zdecydował się na kompleksową kontrolę tutejszej stacji uzdatniania wody. Miało to pomóc wskazać konkretne rozwiązania tej negatywnej sytuacji. Dzisiaj już wiadomo, że hydrofornia z Krzynowłogi musi zostać rozbudowana, jeśli ma dobrze służyć mieszkańcom.

Wójt w ostatnich tygodniach zlecił podmiotowi zewnętrznemu przeprowadzenie wnikliwej analizy funkcjonowania hydroforni. Badania wykazały, że krzynowłoska stacja nie jest przystosowana do tak wysokiego poboru wody, jaki jest obecnie. To prowadzi do niepełnego uzdatniania wody. W okresach letnich pobór sięga ok. 43m sześc. w ciągu godziny, natomiast SUW jest przystosowana do prawidłowego uzdatnienia jedynie ok. 18m sześc. wody na godzinę.

Aby stacja mogła wydajnie służyć mieszkańcom, konieczna jest jej kompleksowa modernizacja, choć z wykorzystaniem istniejącej linii technologicznej. Koszty takiej inwestycji oscylują w granicach 500 tys. złotych, co dla budżetu gminy stanowi duży wydatek.

Ze względu na koszty gmina chce podzielić inwestycję na dwa etapy. Pierwszym z nich będzie rozbudowanie linii o kolejne filtry odmanganiaczy i odżelaziaczy. Drugim będzie budowa zbiornika wyrównawczego o objętości ok. 100 m3, aby zapewnić równomierną ilość wody w okresach wzmożonego poboru.

Na ostatniej sesji Rady Gminy radni przyznali środki finansowe na ten cel. Dzięki temu jeszcze w tym roku uda się przystąpić do opracowania dokumentacji, tak aby w 2017 roku rozpocząć prace budowlane.

Dodatkowo Urząd Gminy zamierza ubiegać się o środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, by zmniejszyć wydatki z własnego budżetu. Ponieważ modernizacja znacząco poprawi jakość wody służącej mieszkańcom, jest spora szansa na pozyskanie takich środków.

W tym roku udało się wykonać w hydroforni posadzkę zmywalną. Te prace poprawiły jakość pracy w samej stacji uzdatniania wody.

hydro


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments