Krzynowłoga Mała: Biblioteka już w nowej siedzibie

Jedna z pierwszych decyzji nowego wójta w dziedzinie kultury właśnie nabrała realnych kształtów. Jerzy Humięcki tuż po wyborach zdecydował się przenieść Gminną Bibliotekę Publiczną w nowe miejsce. Od tego tygodnia jego słowa zamieniły się w czyn.

Przez ostatnich kilka lat biblioteka w Krzynowłodze mieściła się w dawnym budynku Spółdzielczego Kółka Rolniczego. Choć opłaty z tego tytułu nie były wygórowane – płacić jednak trzeba było. Jeszcze większą niedogodnością było oddalenie od centrum Krzynowłogi Małej. To więc przeważyło – wójt zdecydował o przeprowadzce najważniejszej instytucji kultury w gminie. Nową lokalizację znaleziono w biurze Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – ten bowiem został przeniesiony w mury samego urzędu gminnego.

Wójt Jerzy Humięcki ma nadzieję, że dzięki temu biblioteka stanie się nieformalnym centrum kulturalnym Krzynowłogi Małej. Położona przy ulicy Kościelnej, tuż obok urzędu i szkoły, będzie obiektem, który większość mieszkańców tej wsi będzie mijać codziennie. Już samo to przybliży jej zbiory i możliwości znacznie większej grupie mieszkańców. Nie bez znaczenia są również oszczędności dla budżetu gminnego – za nowy lokal nie trzeba będzie w ogóle płacić.

biblioteka (1)

Przenosiny GBP mają jeszcze jeden wymiar, bardzo korzystny dla mieszkańców gminy. To w bibliotece bowiem rozpocznie działalność tzw. lokalne centrum kompetencji. To efekt przystąpienia Gminy Krzynowłoga Mała do Mazowieckiej Sieci Społeczeństwa Informacyjnego „M@zowszanie” (MSSI „M@zowszanie”). Dzięki temu w krzynowłoskiej bibliotece powstanie stacjonarne miejsce dostępu do e-usług, w tym edukacji, oraz źródło informacji kulturalnej i gospodarczej. Tu mieszkańcy będą mogli bezpłatnie skorzystać z szerokopasmowego dostępu do Internetu, w tym także na potrzeby edukacyjne. Lokalne Centra Kompetencji będą także punktem doradczym w dziedzinie technologii informacyjnych, służącym przede wszystkim mieszkańcom gminy.

Dzięki projektowi gmina wzbogaci się o zestaw sześciu komputerów, w tym pięciu komputerów stacjonarnych i notebooka, osprzęt sieciowy, aparat fotograficzny i urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, skaner, rzutnik multimedialny) – do wykorzystania na rzecz społeczności lokalnej. Będą również nowe meble do takiego centrum – stoliki, krzesła czy specjalne szafki na dokumenty. Z centrum będzie można korzystać bezpłatnie w godzinach otwarcia biblioteki.

Biblioteka jest już przeniesiona i funkcjonuje. Lokalne centrum kompetencji ma zacząć działać w ciągu kilku najbliższych tygodni. Wydaje się więc, że dla kultury i edukacji w naszej gminie nadchodzą lepsze chwile.

biblioteka (2)


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments