KROSS nie zwalnia tempa. Po zagranicznej ekspansji oswaja rynek dwóch kółek z elektryczną rewolucją
Największy producent rowerowy w Polsce może zaliczyć ten rok do udanych dzięki kilku bardzo poważnym posunięciom biznesowym. Najpierw spektakularnie przejął legendarną holenderską markę, a teraz wprowadza nowatorską na krajowym rynku linię eBike’ów. Planuje też uruchomienie produkcji karbonowych ram rowerowych w swojej fabryce w Przasnyszu, na co uzyskał dotację z Unii Europejskiej.
Najmocniejszy akcent to niewątpliwie sfinalizowanie przez KROSS-a przejęcia prestiżowej holenderskiej marki Multicycle z ponad 40-letnią tradycją. Specjalizuje się w rowerach elektrycznych, a know-how w tej dziedzinie przydał się polskiemu producentowi ze względu na konsekwentnie realizowany, odważny plan wprowadzania coraz to nowszych modeli eBike’ów. Tym samym uzyskał też doskonały dostęp do sąsiednich krajów o niezwykle rozwiniętym rynku rowerowym.
Od początku tego sezonu do sprzedaży trafił trekkingowy rower ze wspomaganiem elektrycznym Trans Hybrid w dwóch wariantach, zaś do kolekcji 2018 przasnyska firma wprowadza aż siedem tego typu propozycji. Są to modele eBike’ów głównie o wyczynowym zacięciu, co stanowi nowość na polskim podwórku. Chce w ten sposób kreować nowe trendy, dobrze już ugruntowane na Zachodzie.
W dodatku w odpowiedzi na sukcesy drużyny KROSS Racing Team i złoty medal, zdobyty w Mistrzostwach Świata przez zawodniczkę tej grupy Jolandę Neff, Kross wzbogacił swoją ofertę o linię rowerów Team Edition w różnych segmentach – MTB, szosowym i triahtlonie. Tak powstały modele z najwyższej półki, przeznaczone dla ambitnych zawodników.
Plany inwestycyjne spółki sięgają dalej. Dzięki otrzymaniu unijnego dofinansowania w wysokości 1 845 373,93 zł rusza budowa innowacyjnej linii produkcyjnej ram rowerowych z karbonu.
– Naszym celem jest wdrożenie szeroko zakrojonych badań przemysłowych, aby docelowo stworzyć własną technologię produkcji. W ten sposób nasze ramy, czyli serce każdego roweru, uzyskają niepowtarzalną trwałość i unikatowe cechy, mocno odróżniające od konkurencji – tłumaczy Arkadiusz Trzciński, kierownik marketingu firmy KROSS. – Staniemy się więc pozytywnym wyjątkiem europejskiej marki, tworzącej karbonowe ramy w swojej fabryce w Polsce, a nie w krajach azjatyckich – podkreśla.
Tak zaawansowanym technologicznie sprzętem może pochwalić się tylko kilka fabryk w Europie. Co więcej, ten projekt pozwoli na zwiększenie eksportu do Czech, Niemiec, Włoch i Hiszpanii.
Ekspansywną politykę i rozwój KROSS-a docenił „Dziennik Gazeta Prawna” w swoim październikowym rankingu polskich firm 2017 pt. „Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości”. Spośród uwzględnionych kilkudziesięciu rodzimych przedsiębiorstw zajął w nim trzecie miejsce w kategorii Marka.
KROSS to firma z 27-letnim doświadczeniem. Łącznie produkuje i sprzedaje ponad 300 tys. rowerów rocznie, eksportowanych do ponad 40 krajów. Znana jest też ze swojej drużyny kolarstwa górskiego KROSS Racing Team. To w tej chwili najlepsza ekipa kobieca w ogólnej klasyfikacji Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Jeżdżąca w jej barwach Jolanda Neff we wrześniu wygrała złoty medal na Mistrzostwach Świata w Australii. Wcześniej zdobyła pierwsze miejsce w ostatnim wyścigu Pucharu Świata we Włoszech, a jej klubowa koleżanka i ambasadorka polskiego MTB Maja Włoszczowska stanęła wtedy na trzecim stopniu podium. Natomiast w lipcu br. Włoszczowska po raz 11 w swojej karierze uzyskała tytuł mistrzyni Polski.
Więcej informacji o tej marce znajdziemy na stronie www.kross.pl, zaś wszelkie newsy o KRT zamieszczono na www.krossracingteam.pl.
foto: Bartek Woliński/wolisphoto.com