Krople LIX – zastosowanie i działanie

Różnego rodzaju dolegliwości ze strony narządu słuchu zdarzają się dość często. W wielu przypadkach pomocne okazują się krople do uszu LIX. Jest to wyrób medyczny dostępny bez recepty. Jak działa i w jakich przypadkach ma zastosowanie? Przybliżamy szczegóły!

 

Jak działają krople LIX? Właściwości znieczulające i osuszające tkanki

Ucho człowieka ma specyficzną, bardzo skomplikowaną budowę. Dla zachowania prawidłowego słuchu wszystkie jego elementy muszą funkcjonować bez zarzutów. Jednocześnie uszy są wyjątkowo delikatne. Ból ucha należy więc do częstych przypadłości i może mieć rozmaite podłoże.

Krople LIX działają łagodząco przy bólu ucha różnego pochodzenia, związanego głównie z nieprawidłowościami obejmującymi ucho zewnętrzne. Podstawowy składnik kropli, jakim jest glicerol, wykazuje wysokie właściwości wiążące wodę. Dzięki temu preparat wspomaga osuszanie tkanek przewodu słuchowego, a to pozwala na zmniejszenie obrzęku i towarzyszących mu dolegliwości bólowych.

Składnikiem wspomagającym działanie redukujące ból i dyskomfort jest chlorowodorek lidokainy. Substancja ta działa miejscowo znieczulająco już po ok. 2–5 minutach po zastosowaniu zewnętrznym. Działanie takie wynika z jej zdolności do blokowania przekaźnictwa neuronów.

Ponadto krople do uszu LIX zmiękczają woskowinę. Jej upłynnienie wspomaga oczyszczanie ucha z ewentualnych złogów.

 

Krople LIX jako wsparcie przy objawach stanów zapalnych

Widoczne struktury ucha (małżowina i zewnętrzny przewód słuchowy) mają bezpośredni kontakt z czynnikami zewnętrznymi, tym samym są szczególnie narażone na podrażnienia i rozwój wielu schorzeń. Stan zapalny ucha zewnętrznego może mieć podłoże wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. W większości przypadków choroby takie objawiają się bólem, swędzeniem, obrzękiem czy uczuciem zatkanego ucha.

Ze względu na swoje właściwości krople LIX znajdują zastosowanie jako wsparcie leczenia dolegliwości występujących przy stanach zapalnych w obrębie przewodu słuchowego zewnętrznego. Należy jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju patogenu odpowiedzialnego za stan zapalny oraz lokalizacji infekcji zwykle konieczne jest ściśle ukierunkowane leczenie. Mowa o stosowaniu leków o działaniu przeciwbakteryjnym lub przeciwgrzybiczym, które zwalczają etiologię choroby. Preparat LIX redukuje objawy i jest wsparciem leczenia przyczynowego.

 

Jakie jeszcze są wskazania do stosowania kropli do uszu LIX?

Ból, obrzęk czy swędzenie uszu to niespecyficzne objawy, które nie zawsze wynikają z infekcji. Za stan zapalny i podrażnienie mogą odpowiadać również inne czynniki zewnętrzne. Bardzo często dyskomfort pojawia się w następstwie:

  • Długotrwale utrzymującej się wilgoci w uchu – rozmiękczenie tkanek pod wpływem wody sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, a także powoduje zwiększenie objętości korka woskowinowego. Jeśli ucho jest zatkane przed nadmiar woszczku, ból może się nasilać po kąpieli.
  • Częstego korzystania ze słuchawek dousznych – podrażniają one delikatny kanał słuchowy, a także utrudniają naturalne odprowadzanie wydzieliny usznej na zewnątrz. Osoby korzystające z takiego sprzętu są bardziej narażone za zatykanie uszu przez wosk.
  • Drażniącego działania detergentów – niestety często zapominamy, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena uszu. Delikatne tkanki wyściełające przewód słuchowy mogą ulegać podrażnieniom pod wpływem sztucznych dodatków zawartych w mydłach, żelach pod prysznic czy szamponach.

Kto może korzystać z tych kropli?

Krople do uszu LIX przeznaczone są dla osób dorosłych, a także dzieci od 6. miesiąca życia. Możesz je zastosować, jeśli masz pewność, że nie doszło do perforacji (pęknięcia) błony bębenkowej. W takich sytuacjach zastosowanie jakichkolwiek substancji może pogorszyć stan ucha.

Jeśli więc występują niepokojące objawy ze strony narządu słuchu, najbezpieczniej udać się do lekarza, który dzięki badaniu otoskopowemu oceni wygląd struktur ucha niewidocznych gołym okiem i zaleci odpowiednie postępowanie.

LIX/12809/02/23

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments