Kredyt – co musisz o nim wiedzieć zanim się na niego zdecydujesz?

Bardzo duża część naszego społeczeństwa bierze kredyt w momencie kiedy nie stać ich na zapłacenie z bieżących środków finansowych za pewną rzecz lub usługę. Może być to sytuacja w której jednostka kupuje dom, mieszkanie czy samochód. Co jednak powinno się wiedzieć przed podjęciem tej ważnej decyzji?

Czym tak naprawdę jest kredyt?

Musisz wiedzieć że definicja kredytu określa go w taki sposób, że kredyt to zobowiązanie które bank zgadza się udzielić kredytobiorcy na określony czas, w określonych warunkach które zostały zawarte w umowie kredytowej a także w określonej kwocie. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do tego że będzie regularnie spłacał swój kredyt a także przestrzegał warunków umowy kredytowej.

W umowie kredytowej powinny znaleźć się zapisy precyzyjnie mówiące o:

  • stronach kredytu
  • kwocie kredytu
  • okresie kredytowania
  • ilości rat
  • wysokości prowizji i oprocentowania kredytu
  • i inne

Należy pamiętać że umowa kredytowa powinna spisana być na piśmie.

Jakie są rodzaje kredytów?

Wyróżnię się kredyty dla klientów indywidualnych a także kredyty dla klientów firmowych. Kredyt dla klientów indywidualnych to między innymi kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy,kredyt studencki czy kredyt hipoteczny.

Kredyt dla klienta firmowego to między innymi kredyt obrotowy i kredyt inwestycyjny. Kredyt obrotowy może zostać przeznaczony na zaspokojenie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Inwestycyjny zaś może być przeznaczony na sfinansowanie realizowanych przez firmę przedsięwzięć.

Co to jest zdolność kredytowa?

Czy wiesz że starając się o kredyt musisz posiadać zdolność kredytową? Zdolność kredytowa to sprawdzenie tego czy jest cię stać na regularną spłatę i obsługę kredytu. Dlatego bank każe przedłożyć dokumenty takie jak umowa kredytowa a także wyciąg z konta bankowego.

Bank określa czy z zarobionych przez ciebie pieniędzy jest cię stać na opłacenie wszystkich podstawowych rachunków a także obsługę kredytu.

Czy Wibor ma wpływ na ratę kredytu?

Starając się o kredyt musisz wiedzieć czym tak naprawdę jest wskaźnik Wibor. Jedna z lepszych kancelarii w Polsce jako pierwsza złożyła pozew o usunięcie wibor z umowy kredytowej. Jeżeli zastanawiasz się czy można złożyć wibor pozew zbiorowy to warto jest skontaktować się ze specjalistą.

Należy jednak pamiętać że pozew zbiorowy ma zarówno swoje wady jak i zalety. Przed podjęciem tej decyzji warto jest skontaktować się ze specjalistą który pomoże dobrać ci rozwiązania dopasowane do twoich potrzeb.

Czym jest koszt kredytu?

Musisz wiedzieć że całkowity koszt kredytu to wszelkie koszty które kredytobiorca jest zobowiązany pokryć w związku z podpisaniem umowy kredytowej. Na koszt kredytu składają się w szczególności odsetki, prowizje podatki czy marże. Dodatkowo należy uwzględnić również koszty usług dodatkowych głównie są to ubezpieczenia.

Musisz pamiętać że okres kredytowania również wpływa na całkowity koszt twojego kredytu. Tutaj łatwo można  wywnioskować że im dłuższy czas trwania kredytu tym miesięczna rata jest niższa.

Różnice między kredytem a pożyczką

Choć te dwa określenia stosuje się często zamiennie w języku potocznym, tak naprawdę nie oznaczają tego samego. Musisz pamiętać że w przypadku kredytu stroną umowy zawsze jest bank to on zawsze udziela kredytu. W przypadku pożyczki stroną umowy może być każda osoba fizyczna która posiada środki finansowe do udzielenia pożyczki.

W przypadku kredytu forma zawarcia umowy musi być zawsze pisemna jednak w przypadku umowy forma pisemna musi być zawarta do kwoty pożyczonej w wysokości powyżej 1000 zł.

 

materiał zewnętrzny

 

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.