Kościół w Olszewce świętował 100-lecie istnienia

W niedzielę, 31 lipca 2022, w Olszewce świętowano 100-lecie istnienia kościoła. Z tej okazji odbyła się uroczysta msza dziękczynna, której przewodniczył ks. bp Janusz Stepnowski. Poświęcono pamiątkowy krzyż i otwarto plenerową wystawę fotografii. Potem odbył się festyn dla mieszkańców.

 

Msza święta w kościele parafialnym w Olszewce rozpoczęła się o godzinie 12.00. Nabożeństwu przewodniczył biskup łomżyński, Janusz Stepnowski.

W trakcie uroczystości nie mogło zabraknąć historii kościoła i parafii w Olszewce. Jak mogliśmy usłyszeć na początku wieś Olszewka należała do parafii Chorzele. Znaczna odległość, brak dróg i transportu utrudniały jednak dotarcie do kościoła wiernym. Mieszkańcy podjęli więc decyzję o wybudowaniu własnego kościoła. Okazja pojawiła się przed rokiem 1912. Wówczas wierni dowiedzieli się o ofercie zakupu starego kościoła z parafii Czarnia. Mieszkańców Olszewki uprzedzili sąsiedzi z Parciak, którzy podbili cenę i sfinalizowali transakcję. 1.10.1918 r. Olszewka została przyłączona do parafii Parciaki. Olszewiacy nie zgodzili się z tą decyzją i postanowili wziąć sprawę we własne ręce.

5 maja 1920 roku w domu sołtysa Grzegorza Grabowskiego wybrano spośród zebranych Komitet Budowy Kościoła. Przewodniczącym został: Wilhelm Cymler, skarbnikiem Grzegorz Wywigacz, sekretarzem Jakub Rutkowski, zastępcą Wojciech Białczak. Do Rady Nadzorczej weszli: Maciej Chudzik, Marcin Adamczyk, Piotr Zalewski.

 

Drzewo na budowę miało być przywożone furmankami z okolicznych lasów bocznymi drogami.

– Wszyscy wymienieni wypełniali swoje obowiązki rzetelnie i sprawnie. Pracowali przy tej budowie wszyscy mieszkańcy i każdy pomagał jak mógł. Przedstawiciele tej społeczności kilkakrotnie pieszo wędrowali do Płocka, do biskupa Nowowiejskiego prosić o zgodę na budowę tej świątyni- tę informację znamy z przekazów ustnych  od naszych rodziców – mówiła pochodząca z parafii Olszewka, obecnie mieszkająca w Gdańsku Ewa Prusik.

– Przez te wszystkie lata, aż do 1959 roku, gdy na stałe, na plebani, zamieszkał ksiądz, to mieszkańcy Olszewki sami, dbali o swój Boży Dom. Także w wymiarze duchowym. Ludzie zbierali się całymi rodzinami w kościele, a seniorzy rodów lub zacni gospodarze prowadzili nabożeństwa: majowe, czerwcowe, nieszpory, różaniec. Kobiety śpiewały, często długie, czasem z pamięci, a często żmudnie przepisywane z zeszytów do zeszytów pieśni maryjne, wielkopostne, pastorałki i żałobne. Przy tym kwitło także życie towarzyskie i społeczne. W latach 30 tych, do niektórych domów przyjeżdżali na wakacje oo. Pasjoniści z Przasnysza – opowiadała.

– Chwała naszym dziadkom i pradziadkom, którzy przed 100 laty budowali ten Boży Dom i teraz, gdy ta świątynia, tak wypiękniała, niech na nowo, jak przed stu laty, jednoczy wszystkich i rozpala w nas, z mocą, Ducha głębokiej Wiary – podsumowała.

 

Po mszy świętej poświęcono pamiątkowy krzyż. Potem otwarto plenerową wystawę fotografii, na której można było zobaczyć niepublikowane wcześniej zdjęcia z przeszłości pozyskane od mieszkańców i mieszkanek, kolekcjonerów, regionalistów i instytucji. Obrazują m.in. historię OSP Olszewka, szkoły podstawowej, wydarzenia przełomowej dla regionu I wojny światowej oraz bogate życie społeczno-religijne. Ostatnia z tablic była poświęcona działalności stowarzyszenia „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”, które było organizatorem przedsięwzięcia.

Zdjęcia z uroczystości dzięki uprzejmości Karola Młynarskiego.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments