Koronawirus bezpośrednią przyczyną 335 zgonów w Polsce. To oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia.

W związku z niepokojącym rozwojem epidemii w Polsce, poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia o odpowiedź na kilka pytań. Dane, które uzyskaliśmy, szokują. Tytuł tego artykułu, choć może wydawać się nieprawdziwy, ma pełne odzwierciedlenie w oficjalnych statystykach resortu. Nie będziemy ich komentować; refleksje na temat śmiertelności koronawirusa, restrykcji oraz społecznych kosztów ich wprowadzania pozostawiamy ocenie Czytelników.

 

Dla lepszego zrozumienia danych, zanim je podamy, konieczne jest nieco faktografii:

Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce potwierdzono 4 marca 2020 r. Od tego czasu do 7 października 2020 r. (kiedy uzyskaliśmy dane resortu) minęło 7 miesięcy, a konkretnie 217 dni.

Podawane przez Ministerstwo Zdrowia oraz media statystyki, mówiące o około 2,8 tysiąca zgonów mogą budzić trwogę. Są to jednak śmierci rejestrowane „w związku COVID-19”, ponieważ chodzi o osoby zmarłe, które miały dodatni wynik testu (czyli zostały uznane za zakażone). Testy – jak wiemy – mogą dawać wyniki fałszywie pozytywne.

W drukach zgonów ZLK, które trafiają do Sanepidu, lekarze podają trzy przyczyny śmierci – wyjściową, wtórną i bezpośrednią. Jeśli choć jedną z tych przyczyn będzie COVID-19, taki przypadek – zgodnie z procedurami – będzie zakwalifikowany przez służby sanitarne jako zgony „w związku” z COVID-19. Nawet jeśli bezpośrednią przyczyną śmierci pacjenta był zawał serca lub wylew.

Z biura prasowego Ministerstwa Zdrowia 7 października 2020 r. otrzymaliśmy następujące odpowiedzi:

Proszę o podanie aktualnej liczby zgonów na COVID-19 osób bez chorób towarzyszących od początku epidemii do dziś. Chodzi o przypadki, w których COVID-19 został uznany za jedyną przyczynę śmieci pacjenta.

– 335.

 

Jaki był przeciętny wiek osób zmarłych wyniku COVID-19 bez chorób współistniejących?

– 73 lata

 

Ile ogółem przypadków śmiertelnych w związku z COVID-19 odnotowano w Polsce do dziś?

– W sumie do 7 października 2020 r. zanotowano 2792 zgony osób zakażonych koronawirusem.

 

Proszę podać osobno liczbę zmarłych kobiet i mężczyzn oraz podać średni wiek kobiet i mężczyzn, którzy zmarli w Polsce w związku z COVID-19.

– Kobiety: 1266, średni wiek: 78 lat; mężczyźni: 1525, średni wiek: 73 lata.

 

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna informacja: z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczącego roku 2019, kiedy jeszcze SARS-CoV 2 nie był problemem, wynika, że średnia długość życia kobiet w Polsce wynosiła 81,8 roku, zaś mężczyzn 74,1 roku.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kajfasz
Kajfasz
3 lat temu

Pani Redaktor! Zapraszam na jakikolwiek oddział zakaźny gdzie leżą ludzie chorzy na Covid-19. Ziemia jest płaska, rządcy świata nas okłamują, koronaświrus… taki jest kontekst tego „artykułu” – zdrowia życzę!

Darek
Darek
3 lat temu
Reply to  Kajfasz

Taka jest prawda. Zamyka się wszystkich ludzi, niszczy gospodarkę, a należy zadbać o ludzi w grupie ryzyka, o seniorów.

Wiola
Wiola
3 lat temu
Reply to  Kajfasz

Odwiedziny nie są możliwe nawet w szpitalach niezakaźnych, a ty wysyłasz ludzi na oddział zakaźny?

dekalb
dekalb
3 lat temu
Reply to  Wiola

Na wolnotariat bardzo chętnie cię przyjmą jesteś kozak to idź a zrobisz dla chorych dużo dobrego.

Michal
Michal
3 lat temu
Reply to  Kajfasz

I co zrobisz dla tych pacjentów? Narracja jakoby obsługa skakała wokół pacjentów jest zabawna. Nigdy nie byłeś w szpitalu, to widać!

Gość
Gość
3 lat temu
Reply to  Kajfasz

Ale do kogo masz pretensje? Redaktor podała informacje z Ministerstwa.

Wiola
Wiola
3 lat temu
Reply to  Gość

Chodzi o to, że oficjalne dane kłócą się z przekonaniami niektórych osób, a to wywołuje dysonans poznawczy i złość 🙂

Mati
Mati
3 lat temu
Reply to  Wiola

🙂 niektórzy mając raka płuc na przeziębienie umieralo. Ciekawe dlaczego nie mamy pandemii raka. W końcu na tego zmarło 118tys. Osób w 2020 r.

G__N__
G__N__
3 lat temu
Reply to  Kajfasz

Zapraszam, do hospicjum, gdzie będą konać osoby chore na nowotwory zdiagnozowane zbyt późno lub nie leczone „bo Covid”.

weryfikuje.pl
weryfikuje.pl
3 lat temu
Reply to  Kajfasz

Tu nie ma żadnego wyimginowanego kontekstu. Są proste czyste dane, które nie zgadzają się z Twoim światopoglądem, więc próbujesz je dyskredytować poprzez odwołanie do emocji i głupie porównania do płaskiej ziemi. Zrozumiała reakcja obronna. Też byłoby mi głupio, gdybym przez 8 miesięcy nie zweryfikował obsolutnie żadnych faktów, statystyk czy badań, a potem odkrył, że ktoś mi głupot nawciskał 🙂

Mariusz
Mariusz
3 lat temu
Reply to  weryfikuje.pl

Nic dodać nic ująć, świetnie to ująłes

Miro
Miro
3 lat temu

Średnio to zarabiamy powyżej 5 tys. zł brutto, statystycznie to mamy raj i dobrobyt. Średnia 90-latka i 50-latka to też też 70lat. A może napisać ile zdrowych 30 i 40 latków zmarło na covid z powodu zbyt silnej reakcji obronnej organizmu? Każde życie i młodego i staruszka jest bezcenne. Tak trudno wytrzymać pewien czas w obostrzeniach i maseczkach, aby unikać niepotrzebnych śmierci? W szpitalach obecnie brakuje obsługi- niedowiarki może spróbują swoich sił ? Nie wierzysz w chorobę lub jej moc i masz ikrę -spróbuj.

Krystian
Krystian
3 lat temu
Reply to  Miro

Zobacz na statystyki samobójstw, ile osób umarło przez stratę pracy z powodu zamknięcia gospodarki. Zobacz ile ludzi zmarło na raka i inne choroby, bo nie chcieli przyjąć ich na oddział, bo pierwszeństwo mieli ludzie z covidem. To jest absurd

Miro
Miro
3 lat temu
Reply to  Krystian

To właśnie ludzie z covidem umierają w karetkach, bo nie ma dla nich miejsc w szpitalu. Szpitale onkologiczne pracują pełną parą. To właśnie dla ludzi z rakiem, miażdżycą ,nadciśnieniem, otyłością często covid to śmierć. Jedna osoba zarażona na oddziale wewnętrznym to masa ofiar wśród pozostałych pacjentów. Lekarze też bywają różni i każdego trzeba rozliczyć z jego czynów. Samobójstwa- też były zawsze. Mamy źle zorganizowaną, niedofinansowaną służbę zdrowia i to jest główna przyczyna nieszczęść. Szpital nie może być przedsiębiorstwem przynoszącym zyski a ma leczyć i ratować życie.

Michal
Michal
3 lat temu
Reply to  Miro

Takie są potrzebne siły do prac w szpitalu z pacjentem Covid? Co im robicie?Podajecie leki? Mój teść leżał na covid w szpitalu – obsługa powiedziała mu wprost – sniadanie, obisdokolacja i po tygodniu do domu. Żadnych badań, żadnych leków. Człowiek 82 lata po 3 zawałach nie otrzymał nic! Żadnej pomocy. Tak się traktuje każdego. A jak masz kontakt z pacjentem to nie idziesz na kwarantannę?

Miro
Miro
3 lat temu
Reply to  Michal

tylko zazdrościć zdrowia teściowi- 82 lata, po 3 zawałach i nie przyjmuje żadnych leków ? Otóż szpital podaje leki na bieżące dolegliwości , na wzmocnienie a przede wszystkim stosuje obserwację ze względu na wiek i choroby współistniejące. Pogorszenie stanu w covid jest nieprzewidywalne, natychmiastowe, często wymagające wspomagania oddychania. Po to są środki ochrony dla personelu, żeby zminimalizować zarażenie się od pacjenta i nie iść na kwarantannę. W innym przypadku szpitale zostaną zamknięte i pozostanie selekcja naturalna.

Katarzyna
Katarzyna
3 lat temu
Reply to  Michal

To jest prawda, w którą trudno uwierzyć.

weryfikuje.pl
weryfikuje.pl
3 lat temu
Reply to  Miro

Jak masz problem ze średnią to proszę bardzo – MEDIANA wieku zmarłych ze stwierdzonym zakażeniem sars-cov-2 to obecnie 77 lat (źródło: bit.ly/covid19-poland). I nie jest to dana z nieproporcjonalnej próbki tylko z 8 miesięcy trwania rzekomej pandemii. O jakiej „zbyt silnej reakcji obronnej organizmu ” piszesz? Podaj źródło tych rewelacji – zweryfikujemy 🙂 W 2018 roku prawie 18000 osób zmarło na różne odmiany zapalenia płuc (źródło: https://naukaitechnologie.plportal.pl/artykuly/nauka-czlowiek-medycyna-aktualnosci-wiadomosci/gus-17799-zgonow-na-grype-i-zapalenie-pluc-w) . Chorobę mocno zakaźną. Gdzie byłeś wtedy ze swoją maseczką aby „uniknąć niepotrzebnych śmierci”? Gdzie były obecne media czy lekarze, którzy nawet się nie zająknęli, że być może jest problem? W ogóle ten… Czytaj więcej »

Covid
Covid
3 lat temu

Żeby było sprawiedliwie, pani redaktor powinna jeszcze napisać artykuł o przasnyskich antycovidowcach, foliarzach czy płaskoziemcach, bo dziś to jedna wielka brygada. Tak dla sprawiedliwości dziennikarskiej.

Paweł
Paweł
3 lat temu
Reply to  Covid

Rozumiem, że wszyscy naukowcy i praktyce medyczni , którzy podpisali The Great Barrington Declaration to też szury płaskoziemcy i foliarze?

gruby
gruby
3 lat temu

Covid to zwykłe sezonowe przeziębnienie, a nie żadna nowa choroba. Ci z rządu światowego nie są w stanie wywołać prawdziwej pandemii więc ją sfingowali testami, które pokazują koronowirusa wszystkim jak leci, nawet zwierzętom i roślinom. Tzw. zabici przez covid to są zamordowani przez lekarzy dla kasy. Pamiętacie aferę łowców skór, gdzie lekarze zabijali pacjentów w karetkach zastrzykiem z pavulonu za łapówki od zakładów pogrzebowych? To samo dzieje się teraz tylko sponsorem jest NFZ. Lekarzom za pracę przy covid wypłaciło już 31 milionów, czyli ok 12 tyś zł na lekarza. Oprócz tego lekarz, który stwierdzi zgon pacjenta dostaje 738 zł więc… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
3 lat temu
Reply to  gruby

Dokładnie tak, tylko kiedy Ci ludzie się obudzą? jak zwykle z ręką w nocniku

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu

można prosić o źródło danych? Chciałbym udostępnić tę informacje, ale bez źródła danych informacja jest mało wiarygodna dla osób czytających

Barbara
Barbara
3 lat temu

Nie można negować obecności wirusa, ale podawane w mediach statystyki są niepełne, a przez to tendencyjne – nastawione na wywołanie sensacji i lęków, z którym może trudno niektórym sobie poradzić.

Informacje podawane w mediach powinny być kompletne, aby można było ocenić ryzyko i radzić sobie z lękiem.

Dziennikarka zadała bardzo konstruktywne pytania – taka jest rola dziennikarza.
Odpowiedzi są jakie są i nie wiem dlaczego ktoś z komentujących chce ją ukarać wysyłając na odział chorych na covid.