Konsultacje w sprawie przebiegu linii kolejowej Zegrze – Przasnysz

1 czerwca 2021 r. w siedzibie Urzędu Miasta w Przasnyszu odbyło się spotkanie konsultacyjne z wykonawcami studium planistycznego budowy linii kolejowej Zegrze – Przasnysz. Omówiono na nim warianty przebiegu planowanej linii.

 

W spotkaniu wzięli udział włodarze samorządów miasta Przasnysz oraz gmin Krasne i Przasnysz, przez które będzie przebiegać planowana linia, miasta Serock – lidera projektu, a także starosta Krzysztof Bieńkowski, który koordynuje przedsięwzięcie na szczeblu powiatu.

Starosta Bieńkowski przedstawił najkorzystniejszy wariant przebiegu trasy uwzględniający potrzeby mieszkańców i przedsiębiorców. Jego zdaniem planowana linia kolejowa z kierunku Leszna powinna zostać poprowadzona na wschód od Przasnysza aż do Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Sierakowie, gdzie powstałaby ostatnia stacja i dworzec kolejowy.

 

Wariant ten miałby zdaniem starosty umożliwiać:

  • ominięcie terenów zurbanizowanych – brak konieczności masowych wywłaszczeń i wyburzeń;
  • wykorzystanie obwodnicy PSG i działek powiatowych, np. do budowy parkingów przy dworcu kolejowym;
  • uniknięcie wprowadzenia kolei do centrum Przasnysza;
  • impuls rozwojowy dla obecnych i przyszłych firm ze strefy gospodarczej;
  • utworzenie transportowego korytarza kolejowo – lotniczego (Politechnika Warszawska planuje na lotnisku budowę betonowego pasa startowego, co umożliwi lądowanie małym samolotom pasażerskim);
  • dogodny dostęp do dworca kolejowego z miasta Przasnysz – drogą krajową nr 57 i przebudowaną drogą wojewódzką nr 544 wraz ze ścieżką rowerową (na którą powiat otrzymał właśnie olbrzymie środki);
  • zapewnienie transportu na dworzec z miasta Przasnysz również komunikacją publiczną;
  • umożliwienie bezkolizyjnego poprowadzenia w przyszłości kolejnej linii na północny zachód w kierunku Chorzeli i wpięcia jej do modernizowanej linii kolejowej 35.

 

Drugi z procedowanych wariantów przebiegu trasy zakłada budowę linii z kierunku m. Leszno na zachód od Przasnysza aż do okolic ul. Kolejowej przez tereny niezurbanizowane. W tym wariancie należało by także doprowadzić dodatkową bocznicę do terenu Przasnyskiej Strefy Gospodarczej.

Wyżej wymienione propozycje spotkały się ze zgodną akceptacją obecnych samorządowców. Wójt gminy Przasnysz wraz z radnymi opowiedziała się za pierwszym wariantem trasy (PSG), natomiast burmistrz Przasnysza pozytywnie zaopiniował oba warianty, wnosząc uwagi co do przebiegu samej trasy w okolicach ul. Kolejowej.

Wykonawcy studium planistycznego zobowiązali się do uwzględnienia proponowanych uwag. W najbliższym czasie zostaną przygotowane wariantowe projekty przebiegu linii. W następnym etapie zostaną one poddane konsultacjom społecznym. Wszyscy mieszkańcy powiatu przasnyskiego będą mieli możliwość zapoznania się z przedstawionymi propozycjami i wniesienia do nich ewentualnych uwag.

 

guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
18 dni temu

Wielki Strateg w swoim żywiole.

Do stacji w Sierakowie dojedziemy obwodnicą puszczoną przez środek miasta. Bajka.

imie
imie
18 dni temu

betonowy pas startowy na lotnisku? no tak, za mało jeszcze jest halasu nad naszymi domami.
jak nie obwodnica przez miasto to promowanie tego nieszczescia latajacego tuz nad naszymi głowami.
nic tylko uciekac z tego Przasnysza.

Dekalb
Dekalb
18 dni temu
odpowiada  imie

Uciekaj najlepiej do puszczy….

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
18 dni temu
odpowiada  Dekalb

No dobrze, to napisz mi może, kto za ten pas zapłaci. Bo dlaczego podatnicy mają finansować taką inwestycję?

Dekalb
Dekalb
18 dni temu

Politechnika Warszawska planuje pozyskanie środków unijnych na wybudowanie pasa startowego betonowego o długości około 1200 metrów–wychodzi że cię nie ograbią a coś powstanie..

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
18 dni temu
odpowiada  Dekalb

Planuje. Słowo klucz.

P.S. wiesz, ile kosztuje kilometr pasa startowego? Unia Europejska już nie daje kasy na fanaberie. Zobacz jak skończyła się sprawą lotniska w Gdyni.

Zenek
Zenek
17 dni temu
odpowiada  imie

Jakby tam startowała eskadra bombowców B-17 to mógłbyś mówić o hałasie a te parę awionetek co to jest… Miłośnik ciszy się znalazł!

Konował
Konował
18 dni temu

Ostatni przystanek Sierakowo. Każdy kto będzie chciał jechać do Zegrza godzinę wcześniej pieszo do Sierakowa marsz. I tak się zastanawiam…. W co się w Zegrzu przesiądzie?
No i ta linia kolejowa to ilutorowa będzie?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
18 dni temu
odpowiada  Konował

Każdy normalny człowiek wie, że ta linia nigdy nie powstanie. Bo w dzisiejszych realiach potrzebne są miliardy złotych, których po prostu nie ma. Nie będzie kolejki, nie będzie basenów, nie będzie niczego. Jak u Kononowicza. Jest tylko bajdurzenie i baśnie z mchu i paproci.

Nnnnnnn
Nnnnnnn
18 dni temu
odpowiada  Konował

W Zegrzu przesiadasz się w SKM i moment jesteś w Warszawie.
Więc w czym problem ?

Zenek
Zenek
17 dni temu

Jak ma byc kolej do do miasta a nie w szczerym polu w Sierakowie.