Konkurs czytelniczy na podstawie baśni braci Grimm pt. “Śnieżka”

20 października MGBP Filia Bibliotecznej dla Dzieci i Młodzieży w Chorzelach przeprowadzono konkurs czytelniczy na podstawie jednej z najsłynniejszych baśni braci Wilhelma i Jacoba Grimm pt. “Śnieżka”.

Jak wiemy na życie pięknej królewny dybie zła macocha (czarownica) zazdrosna o jej urodę. Początkowo każe ją zabić myśliwemu, a na dowód wykonania rozkazu pokazać jej serce. Myśliwy lituje się nad dziewczyną i zostawia ją w lesie, dostarczając na zamek serce zająca. Śnieżka znajduje w lesie domek, należący do krasnoludków i zamieszkuje z nimi. Zła macocha dowiaduje się jednak, że Śnieżka żyje i, zmieniając postać, trzy razy usiłuje ją zabić. Za pierwszym razem ofiarowuje dziewczynie gorset (lub pas), którym próbuje ją udusić, za drugim daje jej zatruty grzebień. Dwukrotnie przybycie krasnoludków ratuje królewnę, jednak za trzecim razem Śnieżka zjada połowę zatrutego jabłka. Zrozpaczone krasnoludki, myśląc, że nie żyje, układają ją w szklanej trumnie. Przejeżdżający nieopodal książę, zachwycony urodą dziewczyny, błaga, by krasnoludki podarowały mu ciało Śnieżki. Podczas poruszenia trumny Śnieżce wypada z ust zatruty kawałek jabłka i budzi się ona do życia. Książę natychmiast się jej oświadcza. Zła macocha zostaje zaproszona na ich wesele, gdzie przerażona przekonuje się, że młoda królowa jest jej pasierbicą. Za próby zabójstwa zostaje skazana na tańczenie w rozżarzonych, żelaznych butach, dopóki nie padnie martwa.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż w pierwszej wersji wydanej przez Grimmów czarnym charakterem była zazdrosna matka Śnieżki. Uważa się, że zmiana w późniejszych wersjach na macochę miała służyć stonowaniu tej historii. U Grimmów dowodem na śmierć Śnieżki, który ma przynieść myśliwy, są płuca i wątroba, zastąpione przez litościwego mężczyznę wnętrznościami dzika. W filmie Disneya, a także w niektórych tłumaczeniach, płuca i wątroba zostały zastąpione sercem, a dzik zającem. Często spotykane jest też nieco odmienne zakończenie, spopularyzowane przez film Disneya, w którym Śnieżkę ożywia pocałunek księcia – prawdopodobnie wzorowane na “Śpiącej Królewnie”.

W konkursie przygotowanym przez Panią Dorotę Sitek uczestnicy zajęli następujące miejsca:

I MIEJSCE – Patrycja Czaplicka (18,0 pkt)
II MIEJSCE – Daria Nieliwodzka (17,0 pkt)
III MIEJSCE – Julia Tęga (13,0 pkt)
IV MIEJSCE – Blanka Samsel (6,0 pkt)
V MIEJSCE – Aleksandra Kręcisz (5,5 pkt)

Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments