Koniec z tajemnicą bankową. Urząd skarbowy będzie mógł prześwietlić nasze konta

Do tej pory skarbówka mogła zaglądać na konta tylko tych osób, które miały status podejrzanego, ale niebawem ulegnie to zmianie, co oznacza swobodny wgląd urzędów skarbowych w konta każdego Polaka. Chodzi o pakiet zmian, przyjęty w ramach Polskiego Ładu, który budzi potężne kontrowersje.

 

Uzyskiwanie informacji objętych tajemnicą bankową przez urzędy skarbowe było dotychczas możliwe dopiero po postawieniu zarzutów, czyli, jeśli dana osoba miała status podejrzanego. Teraz będzie to realne już na etapie prowadzenia czynności sprawdzających, czyli zasadniczo w każdym przypadku.

W pakiecie zmian w ramach Polskiego Ładu przyjęto przepis mówiący o tym, że każdy naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł żądać od banków informacji o kontach już na etapie postępowania prowadzonego w sprawie. Aby umożliwić swobodny wgląd do kont wszystkich Polaków, posłużono się sprytnym fortelem, zwanym legislacyjną wrzutką. W przepisach prawnych zamieniono słowa. Termin „podejrzany” zastąpiono pojęciem „osoba fizyczna”, co oznacza możliwość prześwietlenia każdego.

 

W szczegółach wygląda to tak, że od lipca  br. urząd skarbowy będzie miał zagwarantowane ustawowo większe uprawnienia, niż ma obecnie wymiar sprawiedliwości, który może uzyskać wgląd do naszych kont, jedynie w ściśle uzasadnionych przypadkach. Urząd skarbowy uzyska możliwość skontrolowania naszych kont bankowych i wszystkich operacji, jakie są na nich dokonywane, będzie mógł uzyskać informacje m.in. o: pełnomocnictwach, papierach wartościowych, umowach kredytowych, pożyczkach, akcjach, obligacjach, umowach o skrytkach sejfowych…

Przepisy stwarzają zagrożenie dla praw i wolności obywatelskich, budzą poważne kontrowersje i głosy sprzeciwu Związku Banków Polskich. Takie uprawienia służb skarbowych to kolejny cios w nasze prawo do prywatności.

Urzędnicy ministerstwa finansów uspakajają, że zmiany nie oznaczają, że w każdym przypadku będzie można wystąpić o informację bankową o osobie fizycznej. Będzie można o nią wystąpić wtedy, gdy „żądanie występuje w związku z wszczętym już postępowaniem przygotowawczym lub czynnościami wyjaśniającymi odpowiednio w sprawie o przestępstwa, lub wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe”.

 

Jednym słowem, aby skontrolować przepływy na naszym koncie, wystarczy wyłącznie podejrzenie i szeroko pojęte „czynności wyjaśniające”.

Zdaniem resortu finansów zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie, które wchodzą w życie 1 lipca 2022 r., ujednolicają uprawnienia Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie dostępu do informacji bankowych.

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
1 rok temu

Kasia twierdzi że bardzo dobrze

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Arkadiusz

A prawda jest taka, że Jarosław ostatnio powiedział wprost, że władzy dobrowolnie nie oddadzą. Wiec czeka nas drugi Majdan. W II RP szkodniki pokroju Ziobro zostałyby rozstrzelane 5 minut po ogłoszeniu wyroku. Bo ludzie żebrają o środki ma leczenie, a przez tego gościa straciliśmy ponad miliard złotych.