
W środę, 29 marca podczas konferencji prasowej premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami.
– Wykonujemy kolejny krok ku likwidacji reliktu po czasach komunistycznych. Polska jest jedynym krajem w Europie, który posługuje się tego typu formuła. Samorządowcy zwiększali drastycznie ceny na użytkowanie wieczyste. Chcemy z tym skończyć – zapowiedział premier.
Przepis ten ma dotyczyć około 450 tys. podmiotów.
– Wprowadzamy wolnościowy standard prowadzenia działalności gospodarczej. Zostanie umożliwione uzyskanie na pełną własność gruntów, które przez wiele lat mają w użytkowaniu wieczystym. – powiedział premier Mateusz Morawiecki – dodaje Kancelaria Premiera.
Według założeń projektu nowe przepisy będą dotyczyć:
- przedsiębiorców
- osób fizycznych np. właścicieli garaży
- spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych
- mieszkańców osiedli – np. parkingi, drogi wewnętrzne, place zabaw
Jak wyjaśniono, zasadą nie będzie uwłaszczenie z mocy prawa, jak przy przekształceniu gruntów mieszkaniowych, ale na wniosek.
– Nie chcemy zmuszać do nabycia gruntu użytkownika, który nie chce płacić za własność, bo ma inne plany inwestycyjne – wyjaśnił minister Buda w rozmowie z PAP.
Termin na złożenie wniosku będzie wynosił rok od wejścia ustawy w życie. Dodatkowo osoby, które mają posiadanie wieczyste ustanowione przed 1 stycznia 1998 r. będą mogły wystąpić z żądaniem sprzedaży, a organ będzie zobowiązany do zawarcia tego typu umowy.
Grunty Skarbu Państwa wyłączone ze sprzedaży zostaną powierzone:
- Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa
- Agencji Mienia Wojskowego
- Lasom Państwowym
- parkom narodowym
- Wodom Polskim
- grunty na terenie portów i przystani morskich
Nowe przepisy regulują także kwestie odpłatności za grunty. Cena wykupu przy jednorazowej wpłacie ma wynieś 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, a cena za grunt docelowo to równowartość 6 proc., 20 proc., 40 proc., 60 proc. lub więcej wartości rynkowej gruntu. Ustawa przewiduje także płatność w ratach przez okres 10 lat. Wówczas cena gruntu to 25-krotność dotychczasowej opłaty rocznej.
j.b.
A co z ogródkami ROD?
Trzeba zlikwidować, albo podnieść opłaty chce się korzystać trzeba i płacić
Nie ma takiej opcji. Z dużo głosów do stracenia.
Wiem musicie się starać o głosy, bo ostatnio przegraliście, no i teraz slabe szanse
Nie bój Rena, nie bój. Już nie ma z czego kraść i rozdawać, więc Was wyborcy pogonią. Zadłużyliscie kraj gorzej niż Gierek. Nasze wnuki tego nie spłacą…
Właśnie. Ja żeby mieć działkę , ogród musiałeś kupić i to wielkie pieniądze. A tacy chcieli by za grosze korzystać z naszej wspólnej ziemi.
Poza zakresem zainteresowań Pinokiowej. Innych działek pewnie już ze 100 wydzierżawiła.