Koniec obowiązku noszenia maseczek, izolacji i kwarantanny. Minister podał datę

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na czwartkowej konferencji poinformował, że od poniedziałku 28 marca zniesiony zostanie obowiązek zakrywania nosa i ust, z wyjątkiem podmiotów leczniczych.

 

Od poniedziałku zniesione zostaną także: izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników i kwarantanna graniczna.

– Podjąłem decyzję o tym, by od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania – pierwsze to zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Tutaj bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych – mówił szef resortu zdrowia. Tam obowiązek noszenia maseczek pozostaje zarówno dla pracowników, jak i pacjentów.

Drugim rozwiązaniem ma być zniesienie kwarantanny i izolacji.

 

Adam Niedzielski wyjaśnił, że osoby zakażone będą dostawać zwolnienie i będą musiały same się izolować, mając świadomość zagrożenia. Nie będzie już tym zarządzał sanepid.

Resort zaznacza, że sytuacja epidemiologiczna w każdej chwili może się zmienić.

– Cały czas będziemy ją monitorować – podaje. – Jeżeli będą pojawiały się ogniska, jeżeli będziemy mieli do czynienia z jakimiś lokalnymi zjawiskami epidemicznymi, to oczywiście sanepid cały czas posiada uprawnienia do tego, żeby nakładać kwarantannę i decydować o izolacji – zaznaczył minister zdrowia.

Decyzję o zniesieniu obostrzeń podjęto w związku ze zmniejszeniem się liczby hospitalizacji.

 

– Cały czas wykonujemy dużą liczbę testów. Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach, mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w 5 fali, mieliśmy maksymalnie 20 tys. hospitalizacji. Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy. Zarówno sytuacja międzynarodowa, jak prognozy są pozytywne. Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Jeśli jest więcej zakażeń, nie widać zwiększonej liczby hospitalizacji. Wielka Brytania i Niemcy notują więcej zakażeń, ale podjęły decyzję o zniesieniu wszystkich obostrzeń – mówił Niedzielski.

 

ren

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
karol
karol
8 miesięcy temu

Czyli to jednak była grypa.

Marek
Marek
8 miesięcy temu
Reply to  karol

Co teraz będzie robiła policja?

Aspi
Aspi
8 miesięcy temu

A jak dochody w slubie zdrowia spadną co nie którzy w depresje wpadną bez dodatków covidowych

Sławek prawdziwy
Sławek prawdziwy
8 miesięcy temu
Reply to  Aspi

A co nie załapałeś się ?