Koniec maseczek na świeżym powietrzu. Kiedy otworzą gastronomię?

Ukazało się najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące pandemicznych restrykcji. Już od 15 maja wolno będzie oddychać na świeżym powietrzu bez maseczki, jednak pod warunkiem zachowania dystansu. Rozporządzenie przewiduje także terminy luzowania obostrzeń w branży gastronomicznej. Od 15 maja działać będą restauracyjne ogródki, od 29 maja zjemy posiłek w lokalu. Stoki narciarskie zostaną otwarte dopiero po 5 czerwca, w sam raz na rozpoczęcie sezonu letniego.

 

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Wynika z niego m.in. że od 15 maja rząd znosi obowiązek noszenia maseczek na otwartym powietrzu, pod warunkiem, że utrzymamy dystans 1,5 metra od innej osoby.

 

Nadal jednak należy zakrywać usta i nos w środkach transportu publicznego, w samolotach, w miejscach ogólnodostępnych, jak również na terenie nieruchomości wspólnych, czyli np. na klatkach schodowych. Maseczkę trzeba nosić także w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, na targowiskach i poczcie.

 

Rozporządzenie umożliwia także serwowanie posiłków w punktach gastronomicznych

Od 15 do 28 maja 2021 r. rząd umożliwia prowadzenie działalności polegającej na przygotowywaniu podawaniu posiłków i napojów spożywanych na miejscu. Z jednym ważnym zastrzeżeniem – ich spożywanie będzie  dopuszczalne jedynie w ogródku gastronomicznym.

Od dnia 29 maja do  5 czerwca 2021 r. konsumpcja będzie możliwa nie tylko w ogródku gastronomicznym, ale i w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży. Klienci restauracji, kawiarni i barów muszą jednak zakrywać usta i nos, do czasu zajęcia przez nich miejsc, przy których będą spożywali posiłki lub napoje. Maseczki stale musi nosić obsługa. Do 5 czerwca 2021 r. prowadzenie działalności  gastronomicznej będzie możliwe, jeśli klienci będą zajmowali co drugi stolik. Odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami będzie znajdować się przegroda o wysokości co najmniej 1 m.

 

Kultura i rozrywka

Od  15 do 28 maja 2021 r. będzie możliwe prowadzenie  działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, kin i teatrów, ale wyłącznie na otwartym powietrzu, pod warunkiem udostępnienia widzom co drugiego miejsca na widowni,  a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami. Od 29 maja wymieniona wyżej działalność będzie możliwa w zamkniętych pomieszczeniach przy podobnych założeniach dotyczących dystansu oraz w maseczkach i przy zapewnieniu, aby uczestnicy nie spożywali napojów lub posiłków.

Od 8 maja wznowią działalność hotele, ale zajętość musi wynosić nie więcej niż 50 proc. pokoi znajdujących się w danym obiekcie hotelowym; do 14 maja hotele będą dostępne tylko dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową, pod warunkiem dostarczania posiłków lub napojów gościom do pokoju hotelowego.

 

Imprezy okolicznościowe – wesela i komunie

Od 8 do 28 maja będzie możliwe organizowanie imprez i spotkań do 25 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; od 29 maja do 5 czerwca możliwe będzie organizowanie imprez i spotkań do 50 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży. Do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Od 29 maja otwarte mogą być baseny, aquaparki i obiekty sportowe mieszczące się w pomieszczeniach, przy czym basen, aquapark albo obiekt sportowy udostępnia się liczbie osób nie większej niż połowa obłożenia basenu, aquaparku albo obiektu oraz udostępnia się publiczności nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

Do 5 czerwca zamknięte pozostaną dyskoteki i kluby nocne lub działalności polegające na udostępnianiu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach, lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Wyjątkiem są sportowe kluby taneczne.

Do 5 czerwca 2021 r. rząd ustanawia zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z obsługą stoków narciarskich 🙂

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

Piątego czerwca otwierają stoki narciarskie. A kiedy tory bobslejowe?

Magda
Magda
2 lat temu

Do 5 czerwca wstrzymane turnusy re habilitacyjne paranoja

Moje imię 44
Moje imię 44
2 lat temu

A kiedy basen?