Konferencja Adama Glapińskiego: Stopy procentowe będą rosły dotąd, aż inflacja trwale się obniży

Rada Polityki Pieniężnej będzie podnosić stopy procentowe, aż osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

 

Glapiński w czasie piątkowej konferencji odniósł się do faktu, że Rada Polityki Pieniężnej od kilku miesięcy podnosi stopy procentowe.

– Będziemy to robić nadal, aż osiągniemy pewność, że inflacja trwale się obniży – stwierdził i dodał, że choć wiadomość jest przykra do osób, których dotykają wysokie stopy procentowe, to w kontekście całego stanu gospodarki, działania są dobre.

 

Poinformował również, że NBP przewiduje, iż jeżeli okoliczności się nie zmienią, szczyt inflacji będzie miał miejsce w czerwcu – lipcu tego roku.

– Mimo dolegliwej inflacji i napiętej sytuacji geopolitycznej koniunktura w Polsce jest bardzo dobra. Mamy przy tym bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, praktycznie nie mamy bezrobocia, co jest niezwykłym osiągnięciem – skomentował. – W przyszłości, nie tak odległej, nadejdzie czas obniżania stóp procentowych, ale na razie priorytetem jest obniżanie inflacji – dodał Glapiński.

W czwartek Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc.

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments