Koncern ABB zamyka kolejną fabrykę w Polsce. W Aleksandrowie Łódzkim pracę straci 400 osób

Szwajcarski gigant ABB ogłosił decyzję o wygaszeniu do końca bieżącego roku produkcji silników niskich napięć w fabryce w Aleksandrowie Łódzkim. Przenosi produkcję do Chin.

 

W maju polski oddział ABB ogłosił decyzję o zakończeniu produkcji silników niskich napięć wytwarzanych w fabryce w Aleksandrowie Łódzkim, do końca 2024 r.

– Decyzja została podjęta w związku ze zmieniającą się dynamiką rynku oraz sytuacją geopolityczną. Jest to decyzja biznesowa, a nie reakcja na ocenę pracy lokalnego zespołu. ABB dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować negatywny wpływ zapowiedzianych zmian na wszystkich pracowników dotkniętych reorganizacją. Firma oferuje pomoc psychologiczną, pakiet świadczeń korporacyjnych oraz wsparcie w zakresie reorientacji zawodowej – informuje spółka.

– ABB nie planuje opuszczania Polski i pozostaje niezmiennie zaangażowana w swój biznes i obsługę klientów. Firma będzie nadal prowadzić pełen zakres działalności biznesowej, od badań i rozwoju, przez projekty inżynieryjne i produkcję, po sprzedaż i serwis – dodaje.

To już kolejna fabryka ABB w Polsce, co do której zapadła decyzja o wygaszeniu produkcji. Nie tak dawno, podobna informacja dotyczyła fabryki aparatów elektrycznych niskich napięć w Kłodzku.

Wówczas spółka poinformowała nas, że przyszłość fabryki ABB w Przasnyszu, zatrudniającej aktualnie 235 osób nie stoi pod znakiem zapytania.

„W wymienionych lokalizacjach wytwarzane są produkty znajdujące się w portfolio dwóch różnych dywizji biznesowych ABB. To właśnie te dywizje, na poziomie globalnym, rozstrzygają o tym, jakie nowe produkty zamierzają wprowadzać na rynek, które z obecnych chcą rozwijać, a produkcję których wygaszać. Decyzje tego rodzaju są zawsze podyktowane zapotrzebowaniem płynącym z rynku i uwzględniają element konkurencyjności” – powiedziała Anna Czyz, Country Communications Manager ABB Sp. z o.o. Przypomina także, że w ostatnich latach, w zakładzie w Przasnyszu, ABB inwestowało w rozwój linii produkcyjnej rozdzielnic średniego napięcia, któremu towarzyszyło zwiększenie zatrudnienia.

– Dążąc do zapewnienia neutralności klimatycznej procesów produkcyjnych, aktualnie realizowany jest projekt budowy instalacji paneli fotowoltaicznych, które będą zasilały fabrykę zieloną energią – przekazała.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Boguś
Boguś
30 dni temu

Nikt nie jest zdziwiony od kiedy „polskie” tzw rządy wyprzedały polskie zakłady na rzecz montownie. A montownie się przenosi gdzie tani niewolnik.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
30 dni temu
Reply to  Boguś

A podaj jakiś przykład polskiej firmy z tej branży, która daje sobie radę.

Po 1989 roku byliśmy tak zacofani, że gdyby ABB nie wzięło Zwaru to już dawno byłoby po Zwarze.

Joanna
Joanna
30 dni temu

Jak jesteśmy tacy mądrzy, to sami otwórzmy taką firmę…
Zbieżmy się że wszystkich wiosek -każdy będzie tam miał uciułane trochę grosza i będzie kapitał zakładowy…

a…
…nie jesteśmy tacy mądrzy…
no grosze i by się znalazły…
ale my tutaj pole z dziada pradziada… znaczy – ziemię przewalamy…

…i też ktoś nas w tym i z Unii….
…i z Ukrainy…

…w tym wyprzedza… wróć… chcę wykiwać…

Znowu jesteśmy pokrzywdzeni…

Jak w rozbiorach i w ogóle…

Tylko Pan Bóg, Suplikacje…
Bo przecież nie po rozum do głowy…