Kompleks odkrytych basenów w Przasnyszu ma ruszyć w lipcu tego roku.

Zgodnie z zapowiedzią powiatu, na terenie ZSP przy ul. Mazowieckiej w Przasnyszu, jeszcze w tym roku ma powstać kompleks odkrytych basenów, składający się z trzech niecek, zjeżdżalni i wodnego placu zabaw dla najmłodszych. Po wielu pustych obietnicach, dotyczących powstania krytej pływalni, w końcu rysuje się realna szansa na wybudowanie obiektu, na który wielu przasnyszan czeka z utęsknieniem. Zadaliśmy kilka pytań inwestorom.

 

W budżecie powiatu na 2021 rok znalazło się zadanie: „Budowa odkrytego basenu kąpielowego przy Zespole Szkół Powiatowych w Przasnyszu”. Inwestycja ma na celu zaspokojenie potrzeb rekreacyjno-sportowych mieszkańców powiatu przasnyskiego, szczególnie dzieci i młodzieży. Ze środków własnych powiatu na to zadanie ma zostać przeznaczone 2 mln zł, jednak przewidziano na ten cel również dotację od miasta w wysokości 1 mln zł. „Głównodowodzącym” tej inwestycji ma być powiat, dlatego tam trafiła większość naszych pytań.

 

Czy realne jest rozpoczęcie prac w 2021 r.? W jakim miesiącu baseny zaczną działać?

– Rozpoczęcie prac nad inwestycją w 2021 roku jest jak najbardziej realne, gdyż prace już się rozpoczęły. Jeszcze pod koniec grudnia 2020 roku podpisano umowę z projektantem na wykonanie wizualizacji basenu oraz infrastruktury towarzyszącej. Projekt został przedstawiony radnym oraz mieszkańcom podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Przasnyskiego. Obecnie opracowywana jest dokumentacja niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę, za co odpowiedzialny jest projektant. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie pojawią się nieprzewidziane przeszkody, już w lipcu mieszkańcy będą mogli korzystać z jedynej takiej atrakcji w naszym powiecie – zapewniło starostwo.

 

Jak wynika z informacji powiatu, projekt zakłada powstanie trzech niecek basenowych o różnych głębokościach: 60 cm, 120 cm oraz 150 cm, o wymiarach: 10 m x 10 m, 10 m x 20 m i 12 m x 25 m, wokół których będzie drewniany podest tworzący taras, na którym będzie można skorzystać z kąpieli słonecznych, najprawdopodobniej na leżakach. Starostwo zapewnia, że nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Oprócz płytkiego basenu, powstanie także wodny plac zabaw o wymiarach 15 m x 15 m z minimum pięcioma atrakcjami wodnymi. Młodzieży i dorosłym służyć będzie z kolei 6-metrowa zjeżdżalnia z brodzikiem. Na terenie obiektu pojawi się także budynek gospodarczy z kasą oraz przebieralniami. Całość obiektu zostanie wydzielona panelowym ogrodzeniem oraz zagospodarowana zielenią.

 

Co z kosztami utrzymania basenu? (remonty, konserwacja, sprzątanie, wymiana wody, ratownicy, pracownicy kas). Czy zostały już oszacowane? Jaki będzie udział w kosztach miasta i powiatu?

– Koszty utrzymania basenu nie zostały jeszcze oszacowane, ponieważ jest to zbyt wczesny etap realizacji tej inwestycji – wskazał wydział promocji powiatu.

 

W jakich miesiącach basen będzie działał? Czy przewidziano możliwość podgrzewania wody?

– Chcielibyśmy, aby kompleks odkrytych basenów kąpielowych funkcjonował jak najdłużej. Warunkiem otwarcia obiektu jest odpowiednia pogoda i dostatecznie wysoka temperatura powietrza, która umożliwi ogrzanie wody do temperatury sprzyjającej kąpielom, zatem basen będzie otwarty w miesiącach letnich. Ze względu na koszty energetyczne nie przewidujemy podgrzewania wody w basenach. Zastosujemy jednak inne rozwiązanie technologiczne. Lustra wody w nieckach zabezpieczone będą specjalną matą termoizolacyjną, która w nocy utrzyma ciepło zgromadzone w ciągu dnia. Jest to rozwiązanie dużo tańsze, ekologiczne oraz dające duży efekt energetyczny.

 

Czy Urząd Miasta będzie miał swój udział w pracach nad planowanym kształtem inwestycji?

– Burmistrz Przasnysza oraz radni miejscy deklarowali chęć współpracy oraz wsparcie finansowe ze strony miasta w zakresie budowy basenu kąpielowego przy ZSP w Przasnyszu. Podobnie jak Starosta Przasnyski zadeklarował pomoc finansową dla Miasta Przasnysz na wykonanie remontu Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu – wskazano w starostwie.

 

Tu warto wspomnieć, że starosta zadeklarował wsparcie dla przebudowy MDK już w 2019 r., w zamian za wycofanie się powiatu z budowy kina z salą koncertową w Przasnyszu, ale dotychczas na konto miasta nie trafiła nawet złotówka dotacji na remont gmachu kultury. Powiat lubi się chwalić, że „dał” miastu na ten cel 1 milion złotych, ale warto wiedzieć, że ów milion był zapłatą za sądowe zniesienie współwłasności hali sportowej przy ul. Sadowej, co z przebudową MDK-u nie miało nic wspólnego. Powiat jednocześnie zapewnia, że: „dobra współpraca w zakresie tych dwóch miejskich inwestycji jest możliwa”. Mocno temu kibicujemy, ponieważ efekty współpracy inwestycyjnej miasta i powiatu, tak szeroko zapowiadane w kampanii wyborczej, dotychczas przyniosły w Przasnyszu zerowe efekty.

– Głównym inwestorem w przypadku basenu jest Powiat Przasnyski, z kolei w przypadku MDK – Miasto Przasnysz. Współpraca polega również na wzajemnym zaufaniu. Miasto ma do nas zaufanie w kwestii budowy basenu, a my do Miasta w kwestii przebudowy MDK. Doceniamy przyszły udział finansowy samorządu, a przede wszystkim największą korzyść, jaką będą mieli z inwestycji mieszkańcy – usłyszeliśmy w starostwie.

 

Miasto ma sfinansować 1/3 wkładu na budowę basenu. Co na to burmistrz?

– Rozmowy o przyznaniu dotacji celowej z budżetu Miasta Przasnysz na realizację budowy basenu odkrytego rzeczywiście trwają – potwierdził Łukasz Chrostowski. – Mówiliśmy o tym w kampanii wyborczej, bo na takie baseny po prostu nas stać. Punkt ten wkrótce będzie przedmiotem obrad na sesji Rady Miasta, ale myślę, że będzie miał wielu zwolenników. To Przasnyszowi potrzebna inwestycja. Bardzo się cieszę, że Powiat Przasnyski zauważył tę potrzebę – usłyszeliśmy w magistracie.

Nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na szybkie rozpoczęcie inwestycji. Jeśli zapowiedź głównego inwestora (którym jest powiat) ma się ziścić, prace przygotowawcze powinny rozpocząć się już wiosną tego roku, a pierwsze kąpiele będą możliwe w tegoroczne wakacje.

Miejmy nadzieję, że wszystko potoczy się zgodnie z oczekiwaniami samorządowców, bo nowy obiekt sportowo-rekreacyjny w Przasnyszu jest inwestycją wyczekiwaną od lat. Trzymamy kciuki, aby budowa jak najszybciej weszła w fazę wykonawczą, ponieważ wizualizacji, złudzeń oraz obietnic bez pokrycia mamy stanowczo zbyt wiele.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
taaaaa
taaaaa
2 lat temu

” Tu warto wspomnieć, że starosta zadeklarował wsparcie dla przebudowy MDK już w 2019 r., w zamian za wycofanie się powiatu z budowy kina z salą koncertową w Przasnyszu, ale dotychczas na konto miasta nie trafiła nawet złotówka dotacji na remont gmachu kultury. Powiat lubi się chwalić, że „dał” miastu na ten cel 1 milion złotych, ale warto wiedzieć, że ów milion był zapłatą za sądowe zniesienie współwłasności hali sportowej przy ul. Sadowej, co z przebudową MDK-u nie miało nic wspólnego. Powiat jednocześnie zapewnia, że: „dobra współpraca w zakresie tych dwóch miejskich inwestycji jest możliwa”. Mocno temu kibicujemy, ponieważ efekty… Czytaj więcej »

taaaaa
taaaaa
2 lat temu

W sumie pomyślane nieźle. Najpierw powiat daje (choć nic nie daje) milion na MDK, znaczy płaci milion za zniesienie współwłasności hali sportowej, i twierdzi, że to milion na MDK. A teraz ten milion se odbiera przy budowie basenów. Ładnie wychodzą. Dali (niby) milion i milion odebrali.

Punisher
Punisher
2 lat temu
Reply to  taaaaa

Pretensje proponuję kierować do Skalmara XDD

Tytus
Tytus
2 lat temu

Milion już dawno jest przekazany przez powiat do miasta. Tyle, że miasto nic z tym nie robi.

Paweł
Paweł
2 lat temu

Powiat nie dał żadnego miliona na MDK ani na nic innego. Zapłacił za hale i przejął w niej udziały. Powiat nie dał miliona na nic w Przasnyszu.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Paweł

Jak pisiak mówi że da, to mówi. Jak natomiast mówi że zabierze,, to na pewno zabierze.

Jakob
Jakob
2 lat temu

Osobiście nie mówię nie tej inwestycji, ale myślę, że mimo wszystko przydałby się nam basen kryty, całoroczny oraz renowacja/budowa zalewu, plaży. Kompleks basenów o którym mowa w artykule byłby fajnym dodatkiem do powyższych, ale nie jako główne kąpielisko.

prawda boli
prawda boli
2 lat temu

Dach na hali lodowiska zrobić w panele słoneczne i prąd będzie wiadomo pierwszy koszt spory ale inwestycja na lata i też ekologicznie i baseny były by całym rokiem.

Edzio
Edzio
2 lat temu

Koszty utrzymania basenu nie zostały jeszcze oszacowane, ponieważ jest to zbyt wczesny etap realizacji tej inwestycji – wskazał wydział promocji powiatu.
A co kosmetyczka znad Orzyca może oszacować? Chyba ilość lakieru na paznocie grubych paluchów.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Edzio

Projekt, przetarg, odwołania, budowa, odbiory…
I to wszystko w 5 miesięcy.
Jak to się uda, to osobiście zaniosę Borsukowi kwiaty i karton pączków od Kaczorka.

double blue card
double blue card
2 lat temu
Reply to  Edzio

wszystkiego najlepszego z okazji urodzin żony

Punisher
Punisher
2 lat temu
Reply to  Edzio

Edziu, ty się mniej kobiecym paluszkom przyglądaj to sobie w życiu więcej problemów i kosztów oszczędzisz.. Znałem takiego Edwarda, jeśli to ty, pozdro od kolegów z woja

Zenek
Zenek
2 lat temu

Żądamy godnej siedziby dla szkoły muzycznej z salą koncertową.

Kania
Kania
2 lat temu

Dobrze byłoby aby zatrudnieni zostali ludzie ktorzy przejdą rekrutacje a nie po znajomosci tak jak zawsze, nie ma jeszcze basenu ale zapewne rodzina i znajomi naszych władz mają miejsca zaklepane.