Kolejny pożar sadzy w powiecie. Tym razem straż interweniowała w Chorzelach

Po raz kolejny w tym okresie grzewczym straż pożarna interweniowała przy pożarze sadzy kominowej. Tym razem do zdarzenia doszło w Chorzelach przy ul. 1 Maja. Strażacy apelują do właścicieli budynków o czyszczenie przewodów kominowych i kontrolę ich stanu technicznego. Za nieprawidłowości grozi mandat.

 

We wtorek, 3 stycznia o godz. 9.50 do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w budynku mieszkalnym w Chorzelach, przy ul. 1 Maja.

Zadysponowano 2 zastępy straży pożarnej, jednostkę JRG z Przasnysza i OSP KSRG z Chorzel.

– Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Pożar sadzy został ugaszony przy pomocy sita kominowego i piasku – informuje kpt. Piotr Kuligowski, rzecznik prasowy komendanta powiatowego PSP w Przasnyszu

Akcja gaszenia pożaru trwała około dwóch godzin.

Jak podaje rzecznik, w bieżącym okresie grzewczym, ilość tego typu zdarzeń jest dużo większa, niż w latach wcześniejszych. Strażacy przypominają o obowiązku czyszczenia nie tylko pieca, ale i przewodów dymowych.

 

– W okresie jesienno-zimowym spalamy znacznie więcej węgla, drewna itp.. Nieczyszczenie kominów co 2- 3 miesiące może prowadzić do nagromadzenia się dużych ilości sadzy w przewodach kominowych oraz spowodować zapalenie się sadzy w przewodzie dymowym. Pożary sadzy często doprowadzają do rozszczelnienia przewodów kominowych, co w konsekwencji może doprowadzić do zapalenia się elementów palnych więźby dachowej i poszycia – przypomina KP PSP w Przasnyszu.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu informuje, że zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące w obiektach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku, nie rzadziej niż raz na pół roku w obiektach opalanych paliwem gazowym i ciekłym (olejem opałowym),
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

 

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców obiektów budowlanych do kontrolowania przynajmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.

Za stwierdzone nieprawidłowości związane z przewodami kominowymi PSP może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
25 dni temu

W Zakociu palą czym się da w piecach

Ado
Ado
25 dni temu
Reply to  Arkadiusz

Zgłaszaj, reaguj. Palenie syfem to bezpośrednie narażanie życia i zdrowia sąsiadów.