Kolejni terytorialsi 5MBOT złożyli przysięgę wojskową

W sobotę, 22 października br. na Rynku Miejskim w Pułtusku 47 żołnierzy wypowiedziało słowa roty. Była to już trzydziesta przysięga wojskowa terytorialsów 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”.

 

22 października br., 47 ochotników do służby w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej. Obietnica wiernej służby ojczyźnie wybrzmiała z ust terytorialsów 5MBOT po raz trzydziesty od powstania Brygady, a po raz pierwszy w Pułtusku – zwanym „Wenecją Mazowsza”. Uroczystość była finałem 16-dniowego szkolenia podstawowego, podczas którego ochotnicy uczyli się obsługi broni, poruszania i orientacji w terenie, zachowania na współczesnym polu wali oraz udzielania pierwszej pomocy.

Decyzję o założeniu oliwkowego beretu podejmuje coraz więcej kobiet. Wśród 47 przysięgających było aż 21 przedstawicielek „słabszej” płci, która z każdym kolejnym szkoleniem pokazuje swoją siłę w szeregach WOT. Przysięgę złożyły osoby z różnych środowisk i grup zawodowych, był m.in. prawnik, urzędnik, nauczyciel, magazynier, kierowca zawodowy.

 

Każda z tych osób wnosi do służby terytorialnej cenne umiejętności i doświadczenie zdobyte w pracy zawodowej. Z kolei szkolenie wojskowe rozwija w nich tzw. kompetencje miękkie, które podnoszą atrakcyjność na cywilnym rynku pracy. Pracodawca terytorialsa zyskuje osobę o dobrych zdolnościach organizacyjnych, odporną na stres, łatwo dostosowującą się do sytuacji i warunków.

– Z perspektywy osoby, która pracuje za biurkiem i samodzielnie podejmuje większość decyzji, początek pobytu w koszarach wiąże się z przeżyciem ogromnego szoku. W ciągu tych 16 dni  byliśmy poddani ogromnemu obciążeniu zarówno fizycznemu jak i psychicznemu. Dla zwykłego cywila było to bardzo duże wyzwanie. Po powrocie do domu zauważyłem, że pewne sprawy, które do tej pory były bardzo stresogenne lub wymagały przemyślenia w celu podjęcia odpowiedniej decyzji, stały się zwykłym porządkiem dnia i nie zajmują już niepotrzebnego czasu. Dodatkowo poprawiła się moja organizacja pracy. Można więc śmiało  stwierdzić, że szkolenie wzmacnia, uodparnia i powoduje zwiększenie chęci działania w każdym aspekcie życia. – podsumował szkolenie podstawowe szer. Patryk Ferenc, żołnierz 5MBOT, na co dzień prawnik.

W tym ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć utęsknionych rodzin, które z dumą i radością patrzyły na nowych żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady OT. Na Rynek Miejski Pułtuska przybyli również zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta i okolic.

Nowo powołani żołnierze dalszą służbę będą pełnić w batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Południowym. Żołnierzy czeka roczne szkolenie indywidualne realizowane w trybie rotacyjnym (jeden weekend w miesiącu). Kolejny rok to szkolenie specjalistyczne i trzeci rok to szkolenie zgrywające.

 

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments