Kolejni mieszkańcy powiatu przasnyskiego w szeregach 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej [FOTO]

Wczoraj w koszarach 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięgę złożyło 23 nowych terytorialsów, wśród nich czterech mieszkańców powiatu przasnyskiego oraz Lidia Chojecka – Leandro, wielokrotna medalistka biegów krótkodystansowych.

 

W minioną sobotę odbyła się przysięga wojskowa ochotników, którzy 9 października rozpoczęli szkolenie podstawowe w szeregach mazowieckich terytorialsów. Była to szesnasta przysięga w historii 5. Brygady OT, a czwarta w tym roku.

Przysięgę złożyło również 13 kobiet. Wśród nich Lidia Chojecka – Leandro, wielokrotna mistrzyni Europy w biegach krótkodystansowych oraz Mistrzostw Świata w biegach średniodystansowych, finalistka igrzysk olimpijskich w Sydney i Atenach. Ma na koncie 28 medali mistrzostw Polski oraz rekordy Polski na dystansach 1500m, 3000m i 5000m, 10 medali z mistrzostw Świata i Europy.

 

Zawsze z dumą reprezentowałam Polskę z orzełkiem na piersi, a teraz chcę służyć i pomagać z flagą na ramieniu. – mówi szer. Chojecka – Leandro. Mam nadzieję, że służba w WOT pozwoli jej na dalszy rozwój a jednocześnie będzie mogła pomagać innym, szczególnie w tych trudnych czasach – dodaje. Mimo dużej sprawności fizycznej szkolenie okazało się dla niej równie intensywne jak i dla innych uczestników – nie ukrywam, że szkolenie było intensywne i wymagające mimo dużej sprawności fizycznej, ale moje predyspozycje sportowe bardzo mi pomogły. Cieszę się, że tak dużo się nauczyłam i poznałam fantastycznych ludzi – podsumowuje szer. Chojecka.

Podczas uroczystości czterech żołnierzy zostało wyróżnionych do składania przysięgi na Sztandar oraz czterech otrzymało z rąk Dowódcy Brygady płk. Gurgielewicza, listy gratulacyjne za uzyskanie najlepszych wyników podczas szkolenia, natomiast szer. Kamil Chomka z Siedlec wygłosił krótkie przemówienie w imieniu przysięgających żołnierzy.

Przysięga odbyła się w zamkniętym gronie, w kameralnej atmosferze, bez udziału zaproszonych gości oraz rodzin przysięgających żołnierzy. Było to podyktowane obecną sytuacją sanitarno – epidemiologiczną. Dzięki łączu internetowemu został przeprowadzony live streaming, co umożliwiło krewnym i znajomym żołnierzy, na bieżąco śledzić przebieg uroczystość.

Żołnierze, którzy wczoraj złożyli przysięgę wojskową, będą kontynuować swoje szkolenie w batalionie w Zegrzu Płd., Siedlcach oraz Komorowie.

 

Źródło 5MBOT
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments