Kolejne zmiany w dodatku węglowym. Posłowie przyjęli poprawkę dotyczącą jednego adresu

Nadchodzą kolejne zmiany w dodatku węglowym. Posłowie przyjęli poprawkę, teraz nowelizacja trafi do Senatu.

 

Chodzi o sytuację, w której pod jednym dachem (adresem) zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe. Przypomnijmy, że w pierwszej wersji zapisów ustawy o dodatku węglowym nie doprecyzowano, czym jest gospodarstwo domowe. Dało to pole do nadużyć, w efekcie których okazało się, że gospodarstwa domowe nagle zaczęły się mnożyć.

Ministerstwo postanowiło uszczelnić przepisy wprowadzając zasadę: jeden dodatek węglowy przypada na jeden adres. Takie rozwiązanie okazało się jednak… zbyt szczelne. W sytuacji bowiem, kiedy pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i każde ogrzewa się na własnych zasadach, dodatek przysługiwał tylko jednej rodzinie.

 

W czwartek posłowie zdecydowali, że możliwa będzie wypłata dodatku węglowego każdemu z gospodarstw pod tym samym adresem, jeśli każde z tych gospodarstw ogrzewa się oddzielnym źródłem ciepła, które zostało zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Dodatkowym warunkiem jest złożenie przez każde z tych gospodarstw deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przyznanie dodatku węglowego w takiej sytuacji ma nastąpić w drodze wydania decyzji.

Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

 

ren

Sprawdź również
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
lulka
lulka
1 miesiąc temu

Teraz wyjdzie kto nie płaci za śmieci i bardzo dobrze.

Boguś
Boguś
1 miesiąc temu
Reply to  lulka

Mamy 3 gospodarstwa domowe, 3 rodziny każde osobne z własnym dochodem pit. Dom 2 piętrowy. Oddzielne liczniki prądu. Jedna deklaracja ma smieci bo tak łatwiej i mamy wspólne pojemniki. Kolejny pisi bubel.

Monika
Monika
1 miesiąc temu

Tylko powinni dawać właścicielom domu a nie osobom starszym co mieszkają razem z dziećmi oni mają rente to powinno im starczyć

Syn Zenka
Syn Zenka
1 miesiąc temu
Reply to  Monika

Ci ty pier***** idiotko…

Gość dnia
Gość dnia
1 miesiąc temu
Reply to  Monika

Zobaczymy na co Ciebie będzie stać jak dostaniesz tą swoją rentę!!!!

Janusz
Janusz
1 miesiąc temu

Dodatek powinien być na źródło ogrzewania – 1 piec jeden zasiłek, 2 piece gazowe grzewcze CO w budynku wówczas 2 zasiłki

Boguś
Boguś
1 miesiąc temu
Reply to  Janusz

Dokładnie. Ale dla pisich historyków czy teologów na kul to za trudne rachunki

Syn Zenka
Syn Zenka
1 miesiąc temu
Reply to  Janusz

I co to by zmieniło? Ludzie dalej by kłamali w oświadczeniach a tak to na nieuczciwych znalazł się bat i w konsekwencji urzędom w końcu będa się bilansowały koszty związane z odpadami bo nie ukrywajmy ale przez takie mendy które nie płacą my płacący mamy większe wydatki.

Wojtuś
Wojtuś
1 miesiąc temu

Choć nie lubię pis to brawo dla nich za to że wezmą się za tych patusow co nie płacą za kosze i tym podnoszą nam rachunki. Do dopłat za węgiel podawali po 10 osób że mieszka a do zapłaty za kosze to nie u nas jest tylko 2 osoby. Brawo tylko teraz powinni jeszcze zapla IC zaległe za 5 lat-wtedy było by sprawiedliwie…

Wojtek
Wojtek
1 miesiąc temu

Choć nie lubię pis to brawo dla nich za to że wezmą się za tych patusow co nie płacą za kosze i tym podnoszą nam rachunki. Do dopłat za węgiel podawali po 10 osób że mieszka a do zapłaty za kosze to nie u nas jest tylko 2 osoby. Brawo tylko teraz powinni jeszcze zapłacić zaległe za 5 lat-wtedy było by sprawiedliwie…