Kolejne przypadki koronawirusa w powiecie przasnyskim. Trzy osoby w szpitalu zakaźnym.

2 września Sanepid potwierdził trzy kolejne zakażenia koronawirusem w powiecie przasnyskim. Kilka dni wcześniej – 31 sierpnia również stwierdzono trzy nowe przypadki. Na terenie naszego powiatu testy wykazały koronawirusa u 25 osób, z czego 14 wyzdrowiało, co oznacza, że 11 przypadków jest nadal aktywnych. Trzy osoby przebywają obecnie w szpitalu jednoimiennym w Warszawie, z czego jedna ma zaostrzone objawy oddechowe.

 

Dobre wieści są takie, że podczas wesela w powiecie makowskim, nie doszło do zakażeń wśród mieszkańców naszego powiatu. Testy wykazały, że wszyscy, którzy zostali przebadani, są wolni od koronawirusa. Pewnym problemem mogą być za to niepowiązane ze sobą przypadki.

– Od jakiegoś czasu pojawiają się na terenie powiatu przasnyskiego pojedyncze, rozsiane po różnych gminach, niepowiązane ze sobą przypadki. Trzy osoby przebywają w szpitalu jednoimiennym w Warszawie. Jedna z nich ma zaostrzone objawy oddechowe, dwie osoby są hospitalizowane w związku z innymi dolegliwościami, ale również posiadają dodatni wynik testu na COVID-19. Obecnie na terenie naszego powiatu mamy osobę z wynikiem dodatnim mieszkającą w gminie Jednorożec, która przebywa w izolacji, jest również przypadek u osoby z gminy Chorzele. Jedna z osób pochodząca z gminy Krasne, która podczas kwarantanny przebywała w Przasnyszu, również uzyskała wynik dodatni. Ta osoba przebywa na izolacji w Przasnyszu, aby jej domownicy mogli zostać zwolnieni z kwarantanny – poinformowała dyrektor przasnyskiego sanepidu Maria Sliwińska.

 

Ognisko domowe w gminie Krzynowłoga Mała

Potencjalnym źródłem nowych przypadków może być ognisko w gminie Krzynowłoga Mała, w której odnotowano już kilka zakażeń.

– Dwa z dzisiejszych przypadków pochodzą właśnie z ogniska domowego w gminie Krzynowłoga Mała. W izolacji przebywali rodzice z dodatnimi wynikami, a dzieci miały podobne objawy, dlatego spodziewaliśmy się, że testy również u nich wykażą plusy. Jest również jedna osoba pochodząca z powiatu makowskiego, która pracowała na naszym terenie, ale domyślamy się, że również pochodzi z ogniska w gminie Krzynowłoga Mała. Sporo osób z kontaktu w Krzynowłodze Małej przebywa obecnie na kwarantannie, ale czekamy na dalsze wyniki i niewykluczone, że ta liczba się zwiększy – mówi przedstawicielka Inspekcji.

Testy przestają być wyrocznią. Krótsza kwarantanna

Obecnie Sanepid wdraża nowe reguły postępowania, ponieważ Ministerstwo Zdrowia zmieniło przepisy, co pozwoli uniknąć sytuacji, że powodu niejednoznacznych wyników osoby niewykazujące żadnych objawów, były zamknięte w domach przez wiele tygodni lub miesięcy, co stanowiło istotne ograniczenie ich wolności.

– Dziś zmieniły się również przepisy dotyczące kwarantanny. Będzie trwała tylko 10 dni od momentu styczności, a izolacja (u osoby z dodatnim COVID -19) co najmniej 13, ale lekarz będzie mógł taką osobę wypuścić dopiero 3 dni po ustaniu objawów oddechowych i gorączkowych. Co ważne będzie się to odbywało bez konieczności przeprowadzenia badań. Jesteśmy w tej chwili w okresie przejściowym dotyczącym przepisów. Planowaliśmy już badania na cały następny tydzień, ale to wszystko może ulec zmianie. Wykonywania kolejnych testów nie planujemy, skracamy kwarantannę do 10 dni, a każdy po zakończeniu tego terminu wraca do życia w społeczeństwie, bez konieczności testowania – zaznacza Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przasnyszu.

Wczoraj kwarantanną domową objęto 16 osób, a łącznie przebywa na niej 42 mieszkańców naszego powiatu. Przypadek COVID-19 z dnia 11.08.2020 r. u młodej kobiety w wyniku dodatkowych badań został wykluczony. Z powodu koronawirusa nie zmarł żaden mieszkaniec Przasnysza ani sąsiednich gmin.


 

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ate
ate
2 lat temu

Pani Dyrektor ,dziękuję za szczegółową informację.