Kolejne próby wyłudzenia pieniędzy od seniorów. Tym razem metodą “na kuriera”

Po ostatnich przypadkach oszustw metodą „na policjanta”, w których seniorzy stracili oszczędności, przestępcy nie poprzestają w wysiłkach, by okraść kolejne osoby. Wczoraj, na terenie Mławy doszło do kilku takich prób. Seniorzy nie dali się jednak oszukać i powiadomili prawdziwych policjantów.

 

Oszust zadzwonił do 73-letniej mieszkanki Mławy, na jej telefon stacjonarny. Kobieta usłyszała w słuchawce głos mężczyzny, podającego się za kuriera, który ma dla niej przesyłkę poleconą. Po rozłączeniu się, seniorka odebrała kolejny telefon. Tym razem rozmówca przedstawił się jako policjant i ostrzegł kobietę przed przestępcami okradającymi metodą na kuriera. Polecił, by została w domu i nikogo nie wpuszczała do domu, poza policjantami. Seniorka zorientowała się, że dzwoni do niej oszust i zadzwoniła na numer alarmowy, informując o zdarzeniu prawdziwych policjantów.

 

Podobny telefon odebrała 69-letnia mławianka. Rozmówca również podawał się za kuriera, a następnie za policjanta. Seniorka na szczęście nie dała się nabrać, a zdarzenie zgłosiła na policję.

 

Przestępcy, działający metodą „na policjanta”, posługują się wieloma modyfikacjami swoich relacji, opowiadając najczęściej o wypadku, aresztowaniu członka rodziny, hakerach planujących przejąć konto w banku lub – jak w tym przypadku – kurierze, który chce okraść seniora. Cel działania jest zawsze ten sam. Sprawić, by senior przekazał pieniądze oszustom.

 

Sprawcy  oszustw w ciągu jednego dnia wykonują wiele takich połączeń, korzystając z numerów telefonów stacjonarnych. W ten sposób poszukują seniora, którego uda się przekonać do przekazania pieniędzy.

Jeśli odbierzemy podejrzany telefon od osoby podającej się za policjanta, należy rozłączyć się, i najlepiej z innego numeru telefonu, zadzwonić na numer alarmowy 112, informując o zdarzeniu prawdziwych policjantów.

 

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments