Kolejne próby oszustw metodą na wnuczka i policjanta w powiecie przasnyskim!

Wczoraj i dzisiaj oficer dyżurny przasnyskiej Komendy został poinformowany o tym, że na terenie powiatu przasnyskiego ponownie działają sprawcy oszustw metodą na wnuczka lub policjanta.

 

Wobec rosnących zagrożeń tego typu przestępstwami zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – by informowały swoich rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

– Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!

– Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.

– Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.

– Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.

– Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

 

ZAPAMIĘTAJ!

– Zapamiętaj! Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie!

– Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania.

– Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu. – Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.

Ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych przez wiele lat oszczędności. A w sytuacji, kiedy masz podejrzenia zawsze dzwoń na numer alarmowy Policji 112.

 

asp.szt.Krzysztof Błaszczak


 

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments