Kolejne oszustwo „na zdalny pulpit”. Małżeństwo straciło ponad 40 tys. złotych.

Policja ostrzega przed nową metoda oszustów na „zdalny pulpit”. Małżeństwo z Mławy straciło wszystkie oszczędności z konta, a ponadto oszuści wykorzystując ich dane, wzięli ekspresowe pożyczki. Pokrzywdzeni chcieli zainwestować na rynku kryptowalut. Instalując nieznaną aplikację udostępnili swój komputer przestępcom.

 

Wczoraj, do mławskiej Policji zgłosił się 33-letni mężczyzna, który oświadczył, że oszuści wyczyścili mu konto bankowe. Razem z żoną szukali sposobu na korzystną  inwestycję. Zainteresowali się kryptowalutami. Zarejestrowali się w witrynie internetowej. Po jakimś czasie ktoś do nich zadzwonił, przekazując instrukcję, jak korzystać z programu, umożliwiającego transakcje. Pokrzywdzony zainstalował na swoim komputerze aplikację, do której link otrzymał w wiadomości e-mail. Ponadto wysłał oszustom skan dowodu osobistego żony. Pobrana aplikacja dała oszustom pełen dostęp do komputera i konta. Po kilku dniach z konta bankowego małżeństwa zniknęły wszystkie pieniądze. Jak się jeszcze okazało, oszuści wykorzystując udostępnione dane osobowe, wzięli również pożyczki ekspresowe.Szacowane przez pokrzywdzonego straty to ponad 40 tysięcy złotych.

 

Oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecić jej, by zalogowała się do swojego konta w banku. Najczęściej wykorzystywanym przez oszustów wariantem, jest namawianie ofiary do skorzystania z pewnej usługi, umożliwiającej szybkie pomnożenie gotówki. Gdy zainteresowana osoba napotyka problemy techniczne, „konsultant” wspiera ją przez zdalny pulpit i dosłownie na oczach ofiary, czyści jej konto. Pokrzywdzeni sądzą, że zainwestowali a na ich koncie za chwilę pojawi się większa kwota. Tak się jednak nie dzieje. Pokrzywdzeni tego rodzaju przestępstwem, to często wcale nie seniorzy a osoby około 30. roku życia, które powinny być dość dobrze zorientowane w kwestii płatności internetowych. Pomimo tego oszustom udaje się ich okradać.


 

Źródło KPP Mława
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
Konrad
1 rok temu

Kryptowaluty to jedno wielkie oszustwo

Adpi
Adpi
1 rok temu

Jakim to trzeba być naiwnym człowiekiem żeby się nabrać .tyle danych udostępnić i nie mieć choć cienia podejrzeń

Wizard
Wizard
1 rok temu
odpowiada  Adpi

To nie naiwność tylko pazerność. Chęć zarobienia szybkich i łatwych pieniędzy w tym przypadku przyćmiła myślenie, jak coś w opowieściach jest szybkie, łatwe i wygląda różowo to się od tego stroni. Gratuluję myślenia tym ludziom.

Wiesława M.
Wiesława M.
1 rok temu

Chciwość nie jest dobra (wbrew filozofii Gordona Gekko)