Kolejne oszustwo na „Blika”. 45-latek stracił prawie 10 tys. złotych

45 – latek za namową oszusta podszywającego się pod pracownika banku, zainstalował aplikację i udostępnił kod systemu płatności mobilnych. Stracił prawie 10 tys. złotych. Policja apeluje o ostrożność.

 

45 – latek odebrał telefon od mężczyzny, który podszywał się pod pracownika banku. Głos w słuchawce poinformował go, że ktoś próbował zaciągnąć na jego dane pożyczkę i pieniądze na koncie są zagrożone. Chwilę później zadzwoniła kobieta, podająca się za konsultanta bankowego.

– „Konsultantka” w celu ochrony środków zgromadzonych na rachunku bankowym, poleciła mężczyźnie zainstalowanie aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu. Następnie, zgodnie z instrukcją mężczyzna przekazał rozmówczyni trzy kody systemu płatności mobilnych, dzięki którym oszuści wypłacili pieniądze w bankomacie we Wrocławiu – wyjaśnia asp. Magda Zarembska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

Poszkodowany postanowił skontaktować się z prawdziwymi pracownikami banku. Wtedy okazało się, że z jego konta zniknęło prawie 10 tys. złotych.

Policjanci apelują o rozsądek przy podejmowaniu decyzji finansowych przez telefon, bądź Internet.

– Zawsze należy zweryfikować tożsamość dzwoniącej osoby oraz cel kontaktu. Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych do konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa – dodaje rzeczniczka.

Policja przypomina:

Pracownicy banku nigdy nie proszą o podanie loginu i hasła do konta bankowego, ani kodu autoryzacyjnego sms. Nie polecają też instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta. Tożsamość konsultanta zawsze można potwierdzić dzwoniąc na infolinię banku. O wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast poinformować policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments