Kolejne oszustwa na wnuczka i policjanta. 92-letni mężczyzna stracił 17 tys. zł.

Kilka dni temu informowaliśmy o dwóch próbach wyłudzenia pieniędzy od osób starszych w Przasnyszu. Niestety do kolejnych zdarzeń doszło u naszych sąsiadów w Mławie i Ciechanowie. W czwartek, 17 stycznia, 92-latek stracił swoje oszczędności.

Do pierwszego zdarzenia doszło w czwartek 17 stycznia, w Mławie na ul. Osiedle Książąt Mazowieckich. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, około godziny 10.50 do staruszka zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta. Powiedział, że jego syn brał udział w wypadku drogowym i by mu pomóc, konieczna jest duża kwota pieniędzy. Senior zdecydował się pomóc synowi i przekazał oszustowi swoje oszczędności. Mężczyzna stracił 17 tys. złotych.

Tego samego dnia ciechanowscy policjanci odnotowali kilka prób wyłudzenia pieniędzy. Oszustwa „na wnuczka” i „na policjanta”, to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta.

Dzwoniący wmawiają swoim rozmówcom, że ktoś z członków rodziny spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze, żeby sprawca wyszedł z aresztu lub informują, że prowadzą działania przeciwko oszustom, którzy dokonują wyłudzeń na starszych osobach. Oszuści wypytują o oszczędności i proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy. Następnie informują ofiarę, że przyślą kolegę lub koleżankę, czy też rzekomego policjanta po odbiór gotówki bądź wskazują konto, na które należy przelać pieniądze. Oczywiście zastrzegają żeby nikogo nie informować o tym, ponieważ jest to bardzo tajna „akcja”. Niekiedy nawet bywa tak, że oszuści chcą być wiarygodni i podstępem każą swojej ofierze bez rozłączania się wybrać numer 112, po czym słuchawkę przejmuje inna osoba podając się za policjanta i potwierdza tożsamość oszusta, jako funkcjonariusza CBŚP. Co więcej, każą się nie rozłączać nawet jak pokrzywdzony idzie do banku.

Pomimo tak wielu apeli o ostrożność i komunikatów na temat sposobów działania oszustów metodą „na wnuczka” i „na policjanta”, przestępcy wciąż okradają seniorów. Apelujemy o zachowanie czujności!

red.


 

Źródło KPP Ciechanów KPP Mława
Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments