Kolejne oszustwa na BLIK. Pieniądze straciły młode osoby

Pomimo wielu ostrzeżeń, wciąż niestety nie brakuje osób, które bez weryfikacji, udostępniają kody do natychmiastowych przelewów, zasilając w ten sposób konta przestępców. W ciągu ostatnich dni hakerzy okradli dwoje mieszkańców Mławy.

 

– Za pośrednictwem popularnego komunikatora 18-letnia mławianka otrzymała wiadomość od znajomej. Koleżanka prosiła o udostępnienie kodu BLIK, co powoli jej zrealizować płatność na aukcji internetowej. Oszukana udostępniła kod do szybkiego przelewu i zatwierdziła płatność. Po chwili zorientowała się, że konto koleżanki na portalu społecznościowym przejął haker, a ona straciła pieniądze – informuje asp. szt. Anna Pawłowska.

 

Podobna sytuacja miała miejsce w drugim przypadku.

– Tu jednak przestępca posłużył się linkiem do szybkich płatności internetowych. Włamał się na konto użytkownika portalu społecznościowego i podszywając się pod znajomą, wysłał do 20-letniego mławianina prośbę o pomoc przy realizacji płatności. Oszukany mężczyzna otrzymał w wiadomości link do wpłaty i zrealizował przelew. Jeszcze tego samego dnia zorientował się, że padł ofiarą hakera – dodaje.

Policja ostrzega: „Każdą korespondencję, prowadzoną za pomocą profili społecznościowych należy traktować z dużą ostrożnością i rozwagą. Chrońmy swoje dane osobowe oraz dane dotyczące kont bankowych. Udostępnianie znajomym kodu BLIK jest  dużą nieostrożnością. Jeśli otrzymasz od znajomego prośbę o przekazanie kodu BLIK – zadzwoń do tej osoby i potwierdź jej prośbę” – apelują funkcjonariusze.

 

ren

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dupabiskupa
dupabiskupa
1 miesiąc temu

dlatego najlepiej miec 20zl na koncie jak sie straci to nie boli