Kolejne kradzieże na terenie powiatu przasnyskiego. Znikł alkohol ze sklepowej półki i tablice rejestracyjne samochodu

Nie ustają kradzieże na terenie powiatu przasnyskiego. Ze sklepowych półek najczęściej giną kosmetyki, artykuły spożywcze, a także alkohol. Sprawcy kończą z mandatami, zwykle przekraczającymi wartość skradzionych rzeczy. Popularnym łupem są także tablice rejestracyjne pojazdów.

 

W środę, 17 kwietnia o godz. 12.03 w Chorzelach na ul. Kasztanowej w sklepie należącym do jednej z sieci handlowych kobieta ukradła alkohol.

– 61- letnia mieszkanka powiatu przasnyskiego, dokonała kradzieży alkoholu o łącznej wartości 32,99 zł. Kobietę ukarano mandatem karnym w wysokości 200 zł – informuje mł. asp. Ilona Cichocka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu.

Do innego typu kradzieży doszło 15 kwietnia. Tym razem skradziono tablice rejestracyjne pojazdu.

– 57 – letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego zgłosił, że nieznany sprawca dokonał kradzieży tablic rejestracyjnych z samochodu marki Opel Corsa – dodaje rzeczniczka.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi KPP Przasnysz.

Funkcjonariusze przypominają że 1 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, która zmieniła kwalifikację prawną kradzieży tablic rejestracyjnych. „Kradzież tablic rejestracyjnych przestała być wykroczeniem, a stała się przestępstwem za które grozi kara nawet do 5 lat więzienia.

„Kradzież tablicy rejestracyjnej dla właściciela stwarza duży kłopot związany nie tylko z kwestią finansową wyrobienia nowych tablic, ale głównie brakiem możliwości poruszania się pojazdem bez zamontowywanych tablic rejestracyjnych. Często zdarza się, że złodzieje wykorzystują je do dalszych kradzieży, na przykład paliwa na stacjach benzynowych. Do tej pory było to „jedynie” wykroczenie, co w żaden sposób nie odstraszało potencjalnych przestępców” – informują.

Nowelizacja kodeksu karnego wprowadza art. 306c w następującym brzmieniu:

§1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

§2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments