Kolejne koronaabsurdy w natarciu. Tym razem dotyczą rolników.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 9 lutego 2021 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o unormowanie bulwersującej wielu rolników kwestii dotyczącej nierównego traktowania ich przez KRUS. Chodzi o drastyczną i niezrozumiałą różnicę pomiędzy wysokością zasiłków wypłacanych rolnikom z ubezpieczenia społecznego w zależności od tego, czy przebywali na kwarantannie, czy w izolacji. W kilkuosobowej rodzinie rolniczej, mieszkającej razem, w tym samym czasie zakażony SARS-CoV-2 otrzyma zaledwie 150 zł, a zdrowi członkowie rodziny po 1300 zł.

 

Na zasiłek 15 zł dziennie i tylko przez 10 dni mogą liczyć rolnicy zarażeni koronawirusem, podczas gdy osoby zdrowe, ale zobowiązane do poddania się odosobnieniu (kwarantannie), w związku z ryzykiem zakażenia, mogą uzyskać aż 1300 zł. Wysokość obu świadczeń jest więc nieproporcjonalna, a skutek obu form odosobnienia jest praktycznie taki sam.

 

Zasiłek przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi i domownikowi w sytuacji objęcia kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19 w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od dnia 1 stycznia 2020 r. wynosi 2600 zł. Wobec powyższego kwota zasiłku z tytułu objęcia kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19 wynosi ryczałtowo 1300 zł.

Rolnik zakażony, a więc zmuszony poddać się izolacji, jest wyłączony z możliwości otrzymania zasiłku w kwocie 1300 zł. Przysługuje mu wyłącznie zasiłek chorobowy wynikający z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w kwocie zaledwie 15 zł dziennie, czyli 150 zł przez cały pobyt na 10-dniowej izolacji.

– Jaki był sens rozróżnienia obu świadczeń i tak niesprawiedliwego ich rozdziału – doprawdy nie wiemy. Domagamy się wiec prawnego zrównania obu świadczeń poprzez objecie zryczałtowanym zasiłkiem w kwocie 1300 zł również osób przebywających na izolacji – czytamy w komunikacie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Zdaniem wnioskodawców nieuzasadnione rozróżnienie doprowadza do absurdalnych sytuacji, kiedy to w kilkuosobowej rodzinie rolniczej mieszkającej razem, w tym samym czasie zakażony SARS-CoV-2 otrzyma zaledwie 150 zł, a zdrowi członkowie rodziny po 1300 zł.  Co ważne, ich faktyczna sytuacja niczym się nie różni. Wszyscy są odizolowani od reszty społeczeństwa, mają nałożone te same rygory, ale otrzymują inne świadczenia finansowe, co jest przejawem nierównego traktowania tej samej grupy społecznej.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskuje o zrównanie wysokości świadczeń związanych z niemożnością wykonywania pracy przez rolnika w związku z koronawirusem, poprzez objecie zryczałtowanym zasiłkiem w kwocie 1300 zł zarówno osób odbywających kwarantannę, jak i osób przebywających w izolacji.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
karol
karol
2 lat temu

Ta cała choroba to jest dopiero absurd.Jakiś inteligentny ten wirus w kościołach go nie ma w urzędach jest w biedronkach nie ma itd…

xcx
xcx
2 lat temu
Reply to  karol

Jest i w Kościołach i Urzędach, w Biedronkach zapewne też, tylko zabiera się go ze sobą nie wiedząc,że jest się zakażonym.

Kati
Kati
2 lat temu

Powiedzcie mi jakim cudem dostają domownicy rolnika 1300zl??

Mati
Mati
2 lat temu
Reply to  Kati

Jeśli domownicy są ubezpieczeni w KRUS, to dostają. Podobnie jeśli ty masz dzieci, to są one „podczepione” pod twoje ubezpieczenie w ZUS. Nie opłacają przecież własnych składek. Podobnie jest z rodziną rolnika.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

***** ****. I Dudę też.

Bogdan
Bogdan
2 lat temu

Marek (prawdziwy),w twoim sowieckim umyśle kotłuje się od myśli.Nie podgrzewaj kocioł,bo pęknie.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Bogdan

Mój piękny umysł zdecydowanie nie jest sowiecki Kolego. Nie jest zniewolony i ograniczony.

Bogdan
Bogdan
2 lat temu

To mnom fszczonsło

gosc
gosc
2 lat temu

Rolnicy i tak zagłosują na PiS. Jak w Chinach, gdzie wygrał Mao Tse Tunezja dzięki wsi. Potem ja z kolektywizowal

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  gosc

A ja dałem Ci plusika.
Tą ciemnota nie rozumie tego, co robią z tym krajem pisiory.