Kolejna kradzież na terenie powiatu przasnyskiego. Tym razem łupem padły tablice rejestracyjne

Nie ustają kradzieże na terenie powiatu przasnyskiego. W niedzielę, 19 maja na Komendę Powiatową Policji zgłosiła się poszkodowana mieszkanka Przasnysza.

 

– W nocy z 18 na 19 maja w Przasnyszu na ul. Wojskowej, nieustalony sprawca dokonał kradzieży dwóch sztuk tablic rejestracyjnych z samochodu Mazda, który był zaparkowany na parkingu przed blokiem mieszkalnym – informuje kom. Paweł Rykowski, funkcjonariusz przasnyskiej policji.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi KPP Przasnysz.

Funkcjonariusze przypominają, że 1 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, która zmieniła kwalifikację prawną kradzieży tablic rejestracyjnych. „Kradzież tablic rejestracyjnych przestała być wykroczeniem, a stała się przestępstwem za które grozi kara nawet do 5 lat więzienia.

„Kradzież tablicy rejestracyjnej dla właściciela stwarza duży kłopot związany nie tylko z kwestią finansową wyrobienia nowych tablic, ale głównie brakiem możliwości poruszania się pojazdem bez zamontowywanych tablic rejestracyjnych. Często zdarza się, że złodzieje wykorzystują je do dalszych kradzieży, na przykład paliwa na stacjach benzynowych. Do tej pory było to „jedynie” wykroczenie, co w żaden sposób nie odstraszało potencjalnych przestępców” – informują.

Nowelizacja kodeksu karnego wprowadza art. 306c w następującym brzmieniu:

§1. Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

§2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments