Kolej Przasnysz – Zegrze. Znamy dokładną kwotę dofinansowania

W ostatnich dniach przedstawiciele obozu rządzącego zaprezentowali wyniki naboru w jednym z flagowych programów, którego celem jest uzupełnianie lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej.  W województwie mazowieckim do dofinansowania zakwalifikowano cztery inwestycje w tym przygotowanie dokumentacji na linię z Zegrza do Przasnysza.

 

– Do realizacji zakwalifikowano ogółem 34 projekty, natomiast na terenie województwa mazowieckiego zakwalifikowały się 4 inwestycje, które będą miały duży wpływ na redukcję obszaru wykluczenia komunikacyjnego – powiedział podczas konferencji prasowej Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

W ramach Programu Kolej Plus, na Mazowszu dofinansowanie na nowe linie otrzymają „Miasto i Gmina Serock oraz Gmina Kozienice. Miasto i Gmina Serock otrzymają dofinansowanie na kwotę ponad 260 mln zł, na budowę linii kolejowej Zegrze-Przasnysz, jako realizacja szlaku „Kolei Północnego Mazowsza”. Łączna wartość projektu wyniesie ponad 306 mln zł. Gmina Kozienice otrzyma dofinansowanie na kwotę ponad 272 mln zł, na Kolej w Kozienicach, w celu likwidacji regionalnego wykluczenia komunikacyjnego. Łączna wartość projektu wyniesie ponad 321 mln zł. W klasyfikacji linie rewitalizowane zostaną także odbudowane linie kolejowe na odcinku Ostrów Mazowiecka–Małkinia oraz na odcinku Sokołów Podlaski-Siedlce. Łączna długość linii rewitalizowanych wyniesie 50 km. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, który jest beneficjentem dwóch inwestycji, otrzyma dofinansowanie na łączną kwotę ponad 530 mln, przy czym łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 623 mln” – czytamy w komunikacie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Prace projektowe do 2028 roku

– Decyzja o zakwalifikowaniu projektu do realizacji w ramach programu „Kolej+” jest ukoronowaniem procesu aplikacyjnego, który dzięki wsparciu siedemnastu samorządów udało się zakończyć w listopadzie ubiegłego roku. Przed nami kolejny pracowity okres, w trakcie którego będziemy uzgadniać końcowy kształt umowy realizacyjnej, którą jako samorządy powinniśmy zawrzeć z PKP PLK w ciągu dwóch miesięcy od momentu oficjalnego doręczenia zawiadomienia o zakwalifikowaniu projektu – komentuje Urząd Miasta i Gminy w Serocku.

– Do programu złożono studium proponujące realizację inwestycji wg trzech wariantów. W dalszym etapie prac dopracowywany będzie głównie wariant rekomendowany wg. sporządzonego Studium (wariant W2). Ponieważ warianty były zdefiniowane w bardzo wstępny i ogólny sposób, na pewno będą one podlegały korektom na etapie dalszych prac. Zgłoszony projekt, jest projektem dokumentacyjnym. Oznacza to, że do końca 2028 roku musimy zakończyć prace projektowe i doprowadzić do uzyskania pozwolenia na budowę – napisano.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

306 mln PLN. Fajnie, super. Ale skąd weźmiemy resztę? Przecież taka linia ze stacjami plus projekt i wykup gruntów to z pewnością kwota dziesięciocyfrowa. Więc jeszcze „troszkę” brakuje. Jako miasto i powiat mamy problem żeby wyłożyć kasę na takie mega inwestycje jak remont MDK czy też odkryty basen…

Byku
Byku
1 rok temu

mosty sie zbuduje , dworce tez, grunty wykupi a kolei bedzie swigala jak
japonski 'shinkanzen nozomi 500′ tyle ze do Ciechanowa

Ja to bym go wzial od japonczykow (bo maja juz nowsze a ten nie produkuja lub wysofuja) agawiedz z calej Polski by to cudo przuyjezdzala zobaczyc i przejechac sie na trasie Przasnysz-Ciechanow.

Konował
Konował
1 rok temu

Będzie można w weekend pojechać nad zalew Zegrzyński 😂 Wot rozwój miasta nastąpi.

amator
amator
1 rok temu

Za tyle kasy można doprowadzić gaz i światłowód do każdego domu w powiecie na czym skorzystało by 90% społeczeństwa. Z kolei stałe (codzienne dojazdy) skorzysta kilkadziesiąt osób a reszta wcale albo kilka razy w roku. Przy okazji zmiecie się część międzymiastowych połączeń autobusowych, bo nie będzie się opłacało zajeżdżać do Przasnysza. No ale przecież na konsultacjach społecznych 100% pytanych wyraziło pełne poparcie dla kolei więc demokracja 100%.

Tomek Janiszewski
Tomek Janiszewski
1 rok temu
Reply to  amator

Gdy powstanie kolej – busiarze będą mieli wybór. Albo pójść na zasiłek, albo zorganizować sieć linii dowozowych do najbliższej stacji. To ostatnie byłoby z korzyścią i dla nich, i dla społeczeństwa, a także dla kolei. A może Ty jesteś jednym z nich, i wolałbyś nadal zbijać kokosy na wożeniu ludzi jak worki kartofli do samej Warszawy?