Kolej do Przasnysza? Na tapecie linia z Zegrza.

O budowie linii kolejowej Ciechanów – Przasnysz – Chorzele słyszymy od lat. Inwestycja ta funkcjonowała nawet w dokumentach strategicznych, w tej liczbie w Kontrakcie Terytorialnym Urzędu Marszałkowskiego. Teraz optyka się zmienia i 18 mazowieckich samorządów – w tej liczbie powiat przasnyski oraz miasto Przasnysz – zawiązały porozumienie mające wesprzeć budowę linii kolejowej o zupełnie innym przebiegu.

 

Nowa linia prowadzona z Ciechanowa miała poprawić obsługę transportową specjalnych stref ekonomicznych w Ostrołęce i Przasnyszu, a także innych ośrodków gospodarczych w rejonie Przasnysza i okolicznych gminach. Prowadzona od Ciechanowa nitka miała się także przyczynić do polepszenia dojazdu z lokalnych ośrodków do pobliskich miast wojewódzkich (w równej odległości od Przasnysza i Ostrołęki znajdują się zarówno Warszawa, jak i Olsztyn).

Wprawdzie modernizacja linii 35 na odcinku Ostrołęka – Chorzele toczy się swoim bardzo powolnym torem, o nitce z Ciechanowa do Przasnysza zrobiło się cicho. W zamian w samorządzie miasta i gminy Serock pojawił się nowy pomysł, który ma zmierzać do budowy kolei o zupełnie innym przebiegu: z Zegrza, przez Serock, Pułtusk, Maków Mazowiecki do Przasnysza.

Włodarze niewielkiego Serocka mają na czym czapkę nosić. Najpierw wywalczyli sobie budowę obwodnicy, a teraz prą do powstania linii kolejowej, zjednując sobie w tej walce sprzymierzeńców.

Były starosta Zenon Szczepankowski, który był wielkim orędownikiem budowy linii Ciechanów – Przasnysz – Chorzele – Ostrołęka, przestrzegał nowe władze powiatu przasnyskiego przed wsparciem serockiego pomysłu, ponieważ może on przekreślić szansę na budowę wcześniej planowanego odcinka i w rezultacie doprowadzić do tego, że Przasnysz pozostanie z niczym.

Stało się inaczej i dziś na tapecie zamiast linii Ciechanów – Przasnysz – Chorzele, pojawia się zupełnie inny przebieg nitki, który poskutkował wspólnym wnioskiem do programu „Kolej +”.

Chodzi o inicjatywę „Kolei Północnego Mazowsza”, skupioną wokół zamysłu powstania nowego szlaku kolejowego dającego mieszkańcom Serocka, Pułtuska, Makowa i Przasnysza bezpośrednie skomunikowanie kolejowe z Warszawą. Wniosek do programu „Kolej+”,  został złożony w siedzibie spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 21 sierpnia br.

Jak czytamy na stronie internetowej serockiego samorządu, inicjatywa „Kolei Północnego Mazowsza” w praktyce polegać ma na wydłużeniu do Przasnysza odbudowywanej obecnie linii kolejowej nr 28.

Program „Kolej+” zakłada wparcie finansowe projektów, które pozytywnie przejdą dwuetapową weryfikację, na poziomie 85% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Pierwszy etap weryfikacji zakończy się ciągu w 3 miesięcy, wówczas uzyskamy odpowiedź co do tego, z jaką dynamiką będą postępować prace nad tym projektem.

„Kolej Północnego Mazowsza” to inicjatywa, która zintegrowała 18 samorządów z regionu północnego Mazowsza, pod wspólnym celem, jakim jest usprawnienie komunikacji w naszym regionie, a tym samym poprawa jakości życia.

Niebagatelnym wyzwaniem, związanym z projektem, będzie zapewnienie jego finansowania, stąd partnerzy działający pod szyldem tej inicjatywy wspólnie będą podejmować starania ukierunkowane na pozyskanie stosownych środków finansowych, aby sama inicjatywa była jak najmniejszym obciążeniem dla budżetów poszczególnych samorządów.

Dotychczas porozumienia o partnerstwie w projekcie podpisały:

– Samorząd Województwa Mazowieckiego;

– samorządy powiatowe: legionowski, pułtuski, makowski i przasnyski,

– samorządy gminne: Wieliszew, Nieporęt, Serock (lider), Pokrzywnica, Pułtusk, Karniewo, Maków Mazowiecki, Szelków, Krasne, Sypniewo, Płoniawy – Bramura, gmina Przasnysz, Miasto Przasnysz.

Projekt budowy linii z Zegrza do Przasnysza ma dużą liczbę konkurentów – zainteresowanie programem Kolej + jest bardzo duże. Do PKP Polskich Linii Kolejowych trafiło blisko 100 wniosków ze wszystkich województw. Nadesłane wnioski obejmują projekty na kwotę około 25 mld zł. To czterokrotnie więcej niż obecnie przewiduje program Kolej + o wartości 5,6 mld zł.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
3 lat temu

Ja zdecydowanie częściej jeżdżę do Warszawy, niż do Ciechanowa. Większość studentów również. Co w tym Ciechanowie jest? Jakie powiązania gospodarcze ma z nami? Mleko do proszkowni będziemy przewozić koleją? Czy obornik? Jak dla mnie połączenie z Warszawą to bardzo dobry pomysł, moje starsze rodzeństwo wiele lat temu dojeżdżało na studia pociągami, az nagle kolej w Polsce umarła. Może teraz to się zmieni. Stanie w korkach i koszmarna ilość spalin ze starych szrotów w dieslu to katorga.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lat temu
odpowiada  Aga

Z Ciechanowem ??? Na przykład połaczenie kolejowe z północą Polski. Jest też tam parę dużych zakładów produkcyjnych . Towary przewożone koleją to duży plus.

Piotr
Piotr
3 lat temu
odpowiada  Aga

Bardzo dobra wiadomość, w końcu strefa gospodarcza może ruszy . Dla rozwoju Przasnysza powinno się zlikwidować lotnisko, plac zabaw dla paru osób. Inwestorzy uciekają bo nie mogą stawiać budynku kilku piętrowego. To samo z lądowiskiem szpitalnym, lądowisko było wcześniej niż bloki przy szpitalu. Zróbmy REFERENDUM w sprawie lotniska w Karwaczu.🚉🚝🚂

karo
karo
3 lat temu
odpowiada  Piotr

ale HEMS ląduje przy szpitalu

Łukasz
Łukasz
3 lat temu

Potwierdzam, po co do tego Ciechanowa jechać?

Michał
Michał
3 lat temu
odpowiada  Łukasz

Ciechanów jest tylko stacją pośrednią do Modlina, Warszawy, Gdańska, Krakowa…

Jan
Jan
3 lat temu

Dobry pomysł poprawi komunikację do Warszawy bo PKS osłabł dworce zaniedbane, ale trasa z Zegrza przez Serock,Pułtusk, Maków, Przasnysz powinna dalej połączyć do Chorzel z linią kolejową Ostrołęka -Szczytno/Olsztyn/Gdańsk to byłby sens, kiedyś kursował pociąg Lublin-Gdynia przez Ostrołękę-Nową Wieś-Chorzele i miał racje bytu teraz remont trwa straszniee powoli dlaczego

Kot Behemot
Kot Behemot
3 lat temu

Postawienie jakiejkolwiek nitki kolejowej w jakimkolwiek kierunku, przez Przasnysz będzie niesamowitym skokiem rozwojowym.
Ciechanów, Szczytno, Ostrołęka, Chorzele wszędzie tam gdzie można było dojechać koleją było impulsem rozwojowym. Tendencja przesyłu towarów koleją wróci w najbliższych dziesięcioleciach i jeśli chcemy myśleć o Polsce i naszym mieście dłużej niż na jedną-dwie dekady/kadencje to powinniśmy ze wszystkich sił i wszystkimi sposobami wspierać ten pomysł.

karo
karo
3 lat temu
odpowiada  Kot Behemot

skokiem porownywalnym z otwarciem nowego szpitala

St.
St.
3 lat temu

Brawo, bardzo dobry pomysł tylko niech ktoś mi powie dlaczego nie do Chorzel ta nitka? Trochę więcej może to kosztować, ale z pożytkiem dla wszystkich. Młodzież z naszego regionu uczy się i studiuje nie tylko w Warszawie, Olsztyn ma też wiele do zaoferowania. Ponadto kierunek Mazury to trasa z Warszawy przez Przasnysz Chorzele i nie tylko w okresie wakacyjnym. Tak się ostatnimi laty zadziało że wielu warszawiaków posiada domki na mazurach i spędza tam wolny czas. Wszyscy wiedzą jak zakorkowane są drogi przed weekendem lub świętami. Po co nam wtedy samochody, wsiadam w pociąg i jadę, teraz to totalna porażka… Czytaj więcej »