Klubokawiarnia, Klub Młodego Odkrywcy, Galeria i Klub Seniora w odrestaurowanej kamienicy w centrum Ciechanowa.

1 września kamienica Pianki, która została zrewitalizowana przy udziale środków unijnych, rozpocznie funkcjonowanie jako nowe miejsce edukacyjno-kulturalne w Ciechanowie. Organizowane będą tu wystawy, warsztaty, spotkania, działać będzie Klub Młodego Odkrywcy, Klub Seniora, Klubokawiarnia W18. W niedzielę w godz. 14.00-17.00 zaplanowano dzień otwarty, a o godz. 18.00 przedstawienie.

W sobotę odbędą się zajęcia pokazowe edukacyjnego programu kreatywności „Destination Imagination” pt. „Walizka nieuczesanych myśli”, w ramach Klubu Młodego Odkrywcy. Program DI stanowi propozycję uzupełnienia edukacji szkolnej. To forma cyklicznych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez trenera – nauczyciela. Celem jest kształtowanie kreatywności, innowacyjności, umiejętności adaptowania się do nowych warunków i rozwiązywania problemów w nieszablonowy sposób. Zajęcia skierowane będą do młodzieży w wieku 9-12 lat. W pierwszym tygodniu działalności zostanie również przygotowana oferta dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, czyli program „Klucz do uczenia się”. Będzie to pomoc w rozwijaniu umiejętności poznawczych, społeczno-emocjonalnych, w kształtowaniu samoregulacji i wczesnych umiejętności akademickich, potrzebnych do odnoszenia sukcesów w szkole i poza nią. Ponadto w weekendy w Klubie Młodego Odkrywcy odbywać się będą cykliczne otwarte warsztaty z zakresu m.in. edukacji społecznej, technicznej. Wkrótce uruchomione zostaną zapisy na zajęcia.

W ulokowanym w kamienicy Klubie Seniora 1 września przewidziane są warsztaty oraz wystawa prac „SAP ART – Zwinne rączki”. Odbywać się będą tam również spotkania Ciechanowskiej Rady Seniorów, zajęcia dla osób dojrzałych, spotkania tematyczne czy lekcje języka angielskiego dla starszych.

Pierwszą wystawą zorganizowaną w Galerii Artystycznej, uruchamianej przy Klubokawiarni W18, będzie wystawa fotografii „Żydzi w burzliwej epoce 1914-1918″, przygotowana przez Stowarzyszenie Wspólnoty Żydowskiej z Meudon – francuskiego miasta partnerskiego Ciechanowa. Wyeksponowane na planszach karty pocztowe, przybliżą sceny z życia Żydów w latach 1914-1918, czyli w czasie gdy walczyli oni w armiach państw, w których zamieszkiwali. Kolekcja oryginalnych pocztówek, zebrana przez prezesa stowarzyszenia Lucjena Alezrę , ukazuje również wzajemne relacje, jakie istniały między żołnierzami niemieckimi i Żydami. Jak podkreśla autor wystawy, były one wtedy bardzo przyjazne i nikt nie przypuszczał, że kilka lat później, po dojściu Hitlera do władzy, Żydzi zostaną zgładzeni przez nazistów niemieckich. Ponadto w Galerii Artystycznej 1 września o godz. 18.00 wystawiony zostanie spektakl słowno-muzyczny „Wierzba Mazowiecka” w wykonaniu artystów z Meudon. Inicjatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Sekwana-Łydynia, której prezesem jest Julita Domura-Bouloc. W spektaklu weźmie udział także skrzypaczka z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ciechanowie.

Z kolei Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta przygotowała wystawę fotografii pt. „Ciechanów na przełomie lat”. W dniu otwarcia o godz. 15.30 prezes Ciechanowskiego Towarzystwa Naukowego dr Zbigniew Ptasiewicz wygłosi prelekcję na temat społeczności żydowskiej w przedwojennym Ciechanowie. Wyświetlony zostanie także niemy film czarno-biały, produkcji niemieckiej, pokazujący getto w Ciechanowie i Mławie. Barbara Bielasta, członek zarządu Ciechanowskiego Towarzystwa Naukowego, opowie o właścicielu kamienicy i jego losach oraz o związanych z nią przekazach historycznych.

Kamienica zaprasza także do Klubokawiarni W18. Na niedzielę zaplanowano tam pokaz parzenia kawy połączony z degustacją. Będzie to okazja do spróbowania smaków i zapoznania się z wyselekcjonowanym asortymentem, który na dobre zagości w menu klubokawiarni. Niebawem w ofercie pojawią się również różnorodne herbataty i zioła. Będzie to miejsce spotkań, wystaw, gier towarzyskich, koncertów, recitali czy też wieczorków poetyckich.

Kamienica z 1925 r. jest jednym z nielicznych zachowanych obiektów architektury miejskiej o konstrukcji tradycyjnej z cegły. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków. Dwupiętrowy budynek z użytkowym poddaszem przed II wojną światową należał do żydowskiej rodziny. Kamienica posiada dobudowany w 1960 roku aneks, gdzie mieściła się piekarnia. Budynek pełnił funkcje mieszkalno-usługowe, nigdy nie podlegał pracom remontowym, od kilku lat był wyłączony z użytkowania.

Rewitalizacja kamienicy została zakończona pod koniec ubiegłego roku. Zostały przeprowadzone prace remontowe i modernizacyjne, wymieniono konstrukcję i pokrycie dachu, instalacje wewnętrzne, przyłącza i stolarkę. Przebudowano ściany wewnętrzne, odtworzona została zabytkowa elewacja, oczyszczono i odnowiono ściany, sufity i posadzki. Wykonano izolację termiczną i przeciwwodną. Budynek został podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wszystkie elementy zabytkowe zostały oczyszczone i zakonserwowane. Zlikwidowane zostały bariery architektoniczne, zamontowano windy i urządzenia zwiększające dostępność obiektu.

Źródło UM Ciechanów
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments