Kiedy wymienić opony na letnie?

Podczas pierwszych cieplejsze dni kierowcy szturmują warsztaty wulkanizacyjne, aby dokonać wymiany opon z zimowych na letnie. Czy warto robić to od razu po ustąpieniu zimowych mrozów? W tym artykule podpowiadamy, kiedy najlepiej zmienić opony zimowe na letnie, i dlaczego nie warto jeździć na zimówkach przez cały rok.

 

Różnice między oponami zimowymi a letnimi

Pogoda w Polsce potrafi być bardzo zróżnicowana – różnice temperatur pomiędzy zimą a latem są dosyć znaczące. Aby poradzić sobie z takimi warunkami, niezbędne będzie ogumienie dopasowane do pory roku. Dzięki temu można zachować przyczepność, skuteczność hamowania oraz pewność prowadzenia przez wszystkie 12 miesięcy. Aktualnie praktycznie każdy koncern produkujący opony ma w swojej ofercie zarówno modele na zimę, jak i na lato, a także całoroczne. Jedną z najbardziej docenianych marek jest Continental – jej propozycje można znaleźć pod adresem https://www.sklepopon.com/opony/continental.

Latem, gdy na zewnątrz bywa bardzo gorąco i mamy do czynienia z częstymi deszczami, stosuje się opony wykonane z twardszej mieszanki, które zachowują sztywność przy wysokich temperaturach. Z kolei zimą stosuje się opony z miękkiej mieszanki, o bieżniku pokrytym gęstą siecią lameli – prostych lub zygzakowatych nacięć tworzących dodatkowe krawędzie zazębiające się z warstwą śniegu czy lodu. Takie ogumienie zachowuje elastyczność podczas mrozów i zapewnia lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni.

 

Dlaczego zmiana opon na letnie jest tak istotna?

Opony letnie nie są przystosowane do warunków zimowych, a opony zimowe nie są przystosowane do warunków letnich – to dlatego ich wymiana jest tak ważna. Znaczenie ma przede wszystkim twardość opony i wpływ pogody na ten czynnik. Zimą niskie temperatury sprawiają, że opona letnia będzie twardnieć, co obniża przyczepność oraz skuteczność amortyzowania nierówności. Za graniczną wartość uznaje się temperaturę 7°C. Latem miękkie opony zimowe będą z kolei szybciej się ścierać, przez co mogą okazać się mocno zużyte lub nawet zniszczone, gdy ponownie przyjdzie zima.

Wymiana opon jest zatem ważna zarówno ze względu na bezpieczeństwo pasażerów pojazdu, jak i aspekty ekonomiczne. Po pierwsze, użytkując opony nieprzystosowane do sezonu, musimy liczyć się z wydłużoną drogą hamowania, co znacząco obniża bezpieczeństwo jazdy. Po drugie, jazda na oponach zimowych latem czy letnich zimą zwiększa ryzyko uszkodzenia ogumienia. To kolejny czynnik, który wpływa na bezpieczeństwo – w tym przypadku należy również wziąć pod uwagę dodatkowe wydatki.

 

 

Kiedy zmienia się opony z zimowych na letnie?

Warto zaznaczyć, że opon nie wymienia się w momencie rozpoczęcia się kalendarzowej zimy czy wiosny. Należy kierować się przede wszystkim warunkami pogodowymi panującymi na zewnątrz. Wymiana opon jest zalecana w momencie, gdy temperatura przekracza 7°C.

Należy przy tym uwzględnić to, jak użytkujemy samochód. Przykładowo, jeśli temperatura w ciągu dnia na stałe przekracza 7°C, ale nasz styl życia wymaga jazdy nocą i wczesnym rankiem, gdy mogą wystąpić przymrozki, należy pozostać przy oponach zimowych, zanim noce będą cieplejsze.

Na przełomie sezonów – np. w marcu i kwietniu czy październiku i listopadzie – pogoda bywa szczególnie zmienna. W okresach pomiędzy porami roku należy pamiętać, że mimo tymczasowego wzrostu lub spadku temperatury warunki mogą szybko się zmienić. W takich momentach czasami warto nieco poczekać, aż pogoda się ustabilizuje.

 

Czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon?

W Polsce nie ma obowiązku wymiany ogumienia. Oznacza to, że jeśli będziemy jeździć zimą na oponach letnich czy latem na oponach zimowych, nie grozi nam żaden mandat. Inaczej wygląda jednak kwestia ubezpieczenia – w przypadku kolizji wskutek naszego zaniedbania i zlekceważenia kwestii wymiany opon możemy nie otrzymać odszkodowania. Należy także zaznaczyć, że stosowanie ogumienia dopasowanego do warunków ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo i stabilność jazdy. Wymiana opon na czas pozwala także sporo zaoszczędzić ze względu na mniejsze zużycie.

 

materiał zewnętrzny

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments