Kiedy ruszy pracownia rezonansu w przasnyskim szpitalu?

W styczniu 2020 r. w Szpitalu Powiatowym w Przasnyszu uroczyście otwarto pracownię rezonansu magnetycznego. W przecinaniu wstęgi wzięli czołowi politycy PiS – wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz lokalny włodarz – starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski. Choć od tego czasu minęło pół roku  zapisy na badania nadal nie są możliwe. Sprawdziliśmy dlaczego.

 

Rezonans oraz wyposażenie pracowni kosztowało 3 miliony 160 tys. zł, a inwestycję sfinansowano ze środków powiatu oraz rządu. Starosta Krzysztof Bieńkowski zapowiadał, że błyskawicznie rozpocznie starania o to, aby NFZ rozpisał konkurs na badania rezonansem. W zamyśle było zapewnienie mieszkańcom badań na miejscu oraz podreperowanie złej kondycji finansowej placówki. Dzięki świadczeniu dobrze wycenianych usług medycznych szpital miał poprawić swój  bilans. Zamierzenia szczytne i słuszne, jednak nic z nich nie wynikło, bo zapisy na badania rezonansem w Przasnyszu nadal nie są możliwe.

 

Rezonans niedostępny z powodu epidemii

Koronawirus mocno namieszał nie tylko w naszym życiu i w gospodarce, ale spowodował także nowe rozwiązania prawne, które sprawiły, że konkurs na wykonywanie badań rezonansem może zostać ogłoszony. Choć premier Mateusz Morawiecki podczas trwania kampanii wyborczej przekonywał, że wirus jest w odwrocie i nie należy się go bać, zaraza nadal uniemożliwia szpitalowi świadczenie tego typu badań w ramach NFZ.

Dyrekcja SP ZZOZ w Przasnyszu dwukrotnie występowała do Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie z prośbą o ogłoszenie postępowania konkursowego na wykonywanie badań rezonansem magnetycznym w trybie ambulatoryjnym dla mieszkańców, jednak ze względu na obowiązującą ustawę z dnia 2 marca 2020 roku, dotyczącą szczególnych rozwiązań, związanych z epidemią COVID-19, obecnie nie przeprowadza się konkursów ofert na świadczenia opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, m.in. takich jak badania rezonansem magnetycznym w trybie ambulatoryjnym. Zatem pozostaje nam czekać, aż zostaną zniesione obostrzenia związane z zapobieganiem i przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. Liczymy na to, że wkrótce pracownia rezonansu będzie dostępna dla pacjentów również w trybie ambulatoryjnym – poinformowało nas przasnyskie starostwo.

 

Rezonans służy pacjentom szpitala

 Na rezonans nie udamy się ze skierowaniem, nie skorzystamy również z niego odpłatnie. Nie oznacza to, że urządzenie stoi zupełnie bezczynnie, ponieważ służy pacjentom szpitala, i to nie tylko przasnyskiego.

Pacjenci hospitalizowani w naszej placówce, zgodnie ze wskazaniami lekarskimi, są diagnozowani przy użyciu Rezonansu Magnetycznego. Jest on wykorzystywany w bieżącej pracy oddziałów szpitalnych – wyjaśnił dyrektor szpitala Grzegorz Magnuszewski.

Ponadto wystąpiliśmy do sąsiednich szpitali, przedstawiając ofertę wykonywania badań Rezonansem Magnetycznym dla pacjentów hospitalizowanych w oddziałach szpitalnych. Od dnia 01.03.2020 r. podpisaliśmy umowę na wykonywanie badań RM dla pacjentów hospitalizowanych w szpitalu w Makowie Mazowieckim. Ponieważ nie posiadamy umowy z NFZ na wykonywanie badań RM, nadal nie możemy wykonywać badań w trybie ambulatoryjnym – przyznaje szef lecznicy.

Rozpisanie konkursu jest niemożliwe w myśl art. 7 c Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Przepis ten  stanowi, że w okresie stanu epidemii nie przeprowadza się konkursów ofert i będzie obowiązywał do czasu jego uchylenia.

Kiedy to nastąpi? Trudno powiedzieć. Biorąc pod uwagę, że wybory już za nami, a minister zdrowia Łukasz Szumowski ponownie zaczyna straszyć drugą – jesienną falą epidemii, zapewne nie stanie się to szybko. Do tego politycy zajmują się teraz swoimi sprawami, bowiem media coraz głośniej spekulują na temat zbliżającej się rekonstrukcji rządu.

 

M. Jabłońska


 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

Polska PiSu w pigułce.

Teraz wyobraźcie sobie prywatną firmę, która kupuje maszynę na grube miliony, do tego płaci za przygotowanie pomieszczeń dla tejże maszyny i ta maszyna miesiącami stoi i pracuje od święta. Przecież to jest niedorzeczne.
I ci nieudacznicy chcą województwo mazowieckie reformować…

Last edited 3 lat temu by Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

A teraz dzisiejsza historia z cyklu ” Ojczyznę dojną racz nam zwrócić Panie”. Dla wiernych miłośników dobrej zmiany, typu Ananas czy Ja znajoma.

Rafał Gietka, były funkcjonariusz Służby Więziennej i gminny działacz PiS został prezesem spółki Enea Oświetlenie.
Facet jest gorliwym piewcą PiSu w regionie. Na fejsbuku krytykuję opozycję, wychwala Budynia, a w ostatniej kampanii biegał z jego banerami jak oparzony. Gość nie ma kompletnie żadnego doświadczenia związanego z energetyką lub oświetleniem. Zero. No ale partyjni koledzy pomogli i fucha jest. Ponad 2 dychy pensji co miesiąc. A Wy się cieszcie z 5 stów co miesiąc na bombelka.

Ananasz
Ananasz
3 lat temu

Zatrudnij się w Wyborczej będziesz pisał durne artykuły tak jak tutaj i pensji 2 razy tyle Plus premię w rublach

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Ananasz

A może jakoś się merytorycznie odniesiesz do tego artykułu z Wyborczej? Czy zabrakło argumentów? Może powiesz, jakie ten były klawisz ma kwalifikacje, oprócz bycia zagorzałym zwolennikiem tych złodziejaszków? Gdyby chociaż był dyrektorem jakiegoś więzienia. Ale gość był zwykłym klawiszem… Jedyne związane z energetyką doświadczenie to wymiana żarówki. A teraz jest Panem Prezesem Zarządu. Bezczelność tych cwaniaków nie zna granic.

Ananasz
Ananasz
3 lat temu

Masz Ty talent do wymyślania bzdur

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Ananasz

Napisz mi, tak normalnie, w którym zdaniu minąłem się z prawdą. Jedno konkretne zdanie.

Ula
Ula
3 lat temu

Dobrze, że jest rezonans. Lepiej gdyby go nie było? Brawo za i uchruchomienie.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Ula

Dobrze, że jest rezonans.
Ale bardzo niedobrze, że został otwarty z wielką pompą kilka miesięcy temu i do dziś nie ma kontraktu z NFZ.

Prawda?