Kiedy nowe rondo w Przasnyszu zostanie ukwiecone? Padają kolejne terminy

Częścią inwestycji, związanej z budową ronda na skrzyżowaniu ul. Sadowej i alei Jana Pawła II w Przasnyszu miało być zagospodarowanie tego terenu zielenią. Choć budowa ronda zakończyła się w 2019 r. niemal 2 lata później rosną tu chwasty. Wszystko miało się zmienić późną wiosną 2021 r., ale urzędnicy zaspali, a termin realizacji zadania przełożono na wrzesień.

 

Zagospodarowanie ronda na skrzyżowaniu ulic Sadowej, Świerkowej i Alei Jana Pawła II realizowane będzie wiosną bieżącego roku – pisał burmistrz w mailu do naszej redakcji w marcu 2021 r. – Długi czas oczekiwania spowodowany był procedurami uzyskania dotacji ze środków zewnętrznych. Umowa dotacji podpisana została pod koniec 2020 r. We wniosku wskazaliśmy termin zagospodarowania tego terenu, który pozwala na nasadzenie roślin w pierwszym półroczu 2021 roku – wskazał włodarz.

 

Podobne doniesienia, na podstawie informacji przekazanych przez burmistrza, opublikował w kwietniu radny Sławomir Mariusz Czaplicki.

“Rondo na pograniczu Osiedla Orlika przy Szpitalu i ogrodach działkowych oraz jego okolice będą ukwiecone i zazielenione. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Przasnyszu, otrzymałem odpowiedź od pana burmistrza, że za około 1,5 miesiąca rondo na pograniczu Osiedla Orlika przy Szpitalu i ogrodach działkowych zostanie ukwiecone i zazielenione wraz z jego okolicami” – czytamy na profilu radnego. Jak dodał, miasto pozyskało na ten cel niemal 30 tys. zł z Europejskiego Funduszu Rolnego i podpisało już umowę z Samorządem Województwa reprezentowanym przez pana marszałka Adama Struzika.

 

Pierwsza połowa roku już za nami, a w sprawie zieleni na rondzie panuje błoga cisza

W Raporcie o stanie miasta w 2020 r., w dziale dotyczącym pozyskanych środków w kwestii zieleni na rondzie czytamy “W ramach zadania planowane jest dokonanie nasadzeń 2915 roślin w obrębie ronda, a także 15 szt. drzew wzdłuż ul. Al. Jana Pawła II”  Budżet projektu 46 500 zł, z czego dotacja 29 587 zł.

Okazuje się jednak, że roślin będzie dużo mniej, bo po zsumowaniu danych otrzymanych od Wydziału Gospodarki Komunalnej odpowiedzialnego za realizację zadania wynika, że w obrębie ronda zostanie posadzonych jedynie 909 roślin i to pod warunkiem, że jako jedną z nich przyjmiemy trawę.

Jak nam przekazano, miasto Przasnysz dokona nasadzeń niżej wymienionych roślin:

a) hortensja bukietowa Limelight – 10 szt.;

b) kocimiętka – 410 szt.;

c) róża rabatowa – 120 szt.

d) miscant chiński Zebrineus – 96 szt.;

e) kalina koralowa Roseum – 22 szt.;

f) berberys Aurea – 175 szt.;

g) świerk pospolity Nidiformis gniazdkowy – 10 szt.;

h) świerk Daisywhite – 30 szt.;

i) żywotnik zachodni Danica– 32 szt.;

j) buk pospolity Purple Fountain – 3 szt.;

k) klon pospolity Globosum – 15 szt.

 

Ponadto w obrębie ronda zostanie ułożona trawa z rolki – 120 m kw., pozostały teren zostanie wyściółkowany korą sosnową o frakcji 40 – 80 mm. Rośliny zostaną posadzone w obrębie ronda, natomiast w pasie drogi ul. Al. Jana Pawła II drzewa gatunku klon pospolity Globosum.

 

Bareja wiecznie żywy: “Realizacja zadania nie jest opóźniona”

Zadając burmistrzowi pytanie o niedotrzymanie terminu posłużyliśmy się informacją radnego Sławomira Czaplickiego, którą na naszym portalu publikowaliśmy w kwietniu br.

– W kontekście do zawartej w pytaniu, wypowiedzi radnego Sławomira Czaplickiego, dotyczącej terminu wykonania nasadzeń, pragnę nadmienić, że nasadzenia odbędą się po przeprowadzeniu procedury wyłonienia wykonawcy zadania, w terminie zgodnym z umową z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego. Realizacja niniejszego zadania nie jest opóźniona. Różne, czasem bardzo rozbieżne terminy wykonania zadania, które pojawiały się w wypowiedziach, nie są poparte żadnymi dokumentami – twierdzi urząd miasta, ignorując zupełnie fakt, że formą dokumentu jest e-mail z adresu burmistrz@przasnysz.um.gov.pl wysłany do naszej redakcji 23 marca 2021 r. o godzinie 13.27, w którym Łukasz Chrostowski zapewnia nas o wiosennej realizacji zadania.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, nasadzenia faktycznie miały być realizowane wiosną, ale urzędnicy “zapomnieli” poszukać wykonawcy. Najnowszy termin realizacji zadania podany przez burmistrza opiewa więc na wrzesień 2021 r. Wtedy też pod rozwagę radnych zostaną poddane nazwy dla nowego ronda, które proponowali mieszkańcy.

Oby nie okazało się, że kwiaty na rondzie będą sadzone w grudniu, jako rośliny bożonarodzeniowe. Choć wydaje się to niedorzeczne, w takim właśnie terminie urząd rewitalizował park przy ulicy Wojskowej.

 

M. Jabłońska

guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
21 dni temu

Ja prdlę, procedura uzyskania środków zewnętrznych na posadzenie paru kwiatków na rondzie… Dobre sobie. I jak tu się dziwić, że zarówno Borsuka jak i Patyczaka przerasta jakakolwiek większa samodzielna inwestycja.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
21 dni temu

A poza tym, po co tam robić taką oczojebną kompozycję? I małe swierki, i okrągłe thuje, kwiatki i nie wiadomo co jeszcze. Kto o to będzie dbał? Przecież połowa roślinek uschnie po tygodniu. Nie można tego zrobić bez takich udziwnień?

Ens
Ens
21 dni temu

Tak to jest jak się ziomalami obsadzi cały urząd i wszyscy mają wszystko w d… Nawet kilku kwiatków posadzić nie potrafią, lato zaraz minie a z wielkich zapowiedzi guzik z pętelką

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
21 dni temu
odpowiada  Ens

Dobrze że przynajmniej można zaznać ochłody na nowych basenach 😀.

Mati*
Mati*
21 dni temu

Władzę miasta są tak samo nieudolne jak ten nasz cały rząd…

Anna
Anna
21 dni temu

Czy to rondo nie można obsadzić w czynie społecznym .Młodzi ludzie nie wiedzą co ze sobą zrobić.Dla nich to nauka i coś dobrego dla miasta. W okolicy mieszka tyłu łudzi tylko poprosić o pomoc..Na remont ulic czekają mieszkańcy ulicy Zawodzie i Swierczewa a tu tylko są obiecanki i nic .Dokąd to tak ma być

Yaro
Yaro
21 dni temu
odpowiada  Anna

Na co więc pani czeka?

karol
karol
21 dni temu

Nie mogą zorganizować paru krzaków a planują od podstaw linię kolejową.

maxx
maxx
21 dni temu

Coś niskiego. Będzie łatwiej ocenić sytuację dojeżdżając do ronda i przejechać płynnie. Na razie widać czy coś jedzie z przeciwka lub po części ronda za wyspą i to jest bardzo komfortowa sytuacja.

snb
snb
21 dni temu

Co miesiąc zmiana struktury i nowe etaty w urzędzie i nowi swoi ,niebawem będzie 100.(: Nie ma komu pracować:) , a raczej egzekwować obowiązki.

Kazio
Kazio
20 dni temu

Najpierw powinni oczyścić miasto z chwastów, bo są wszędzie . Udają, że nie widzą, a pieniądze to łatwo wydać i najczęściej bezmyślnie.